Lazio câștigă derby-ul, Napoli revine în top, Juve se ridică din nou

Lazio lui Sarri o învinge cu 3-2 pe Roma lui Mourinho și câștigă un derby palpitant al Capitalei - Dar Napoli revine pe primul loc în clasament, eliminându-l pe Cagliari - A doua victorie consecutivă pentru Juve (peste Sampdoria) care îl pierde însă pe Dybala

Il Napoli preia comanda clasamentului, the Lazio a Capitalei. Campionatul de duminică s-a încheiat sub stindardul azzurrilor lui Spalletti, cu a șasea victorie în tot atâtea meciuri, dar și a echipei lui Sarri, capabilă să câștige derby-ul cu un îndrăzneț 3-2 asupra Romei lui Mourinho. Toate fără a uita Juventus a lui Allegri, care a obținut în liniște un succes prețios în fața Sampdoriei, al doilea la rând după cel cu Spezia de miercuri.

Pe scurt, așa cum era de așteptat a fost o duminică de mari emoții, în care marile nume și-au făcut datoria. Toată lumea se aștepta la Napoli, după prestațiile splendide de la Udine și Genova, s-a confirmat și la Maradona și a fost prezentă echipa lui Spalletti. The 2-0 peste Cagliari este chiar un mincinos, pentru că meciul, de fapt, nu s-a petrecut niciodată: azzurrii au trecut din impas în minutul 11 ​​cu obișnuitul Osimhen, cu al șaselea gol în ultimele 4 jocuri, după care bărbații lui Mazzarri au dominat fără nicio problemă, veniți pe versanții Vezuviului înainte de toate pentru a limita pagubele. Golul care a încheiat totul a venit în repriza secundă, când sălbaticul nigerian a câștigat un penalty pentru un fault al lui Godin: locul s-a îndreptat către insignă, pentru definitiv 2-0 Napoli (57').

„Am făcut un meci bun, fără să ne punem vreodată probleme și fără să-l forțăm, dar dacă l-am fi închis mai devreme ar fi fost mai bine – analiză de Spallete – Să faci un șut și poate un gol este riscant, pentru că atunci trebuie să vezi cum reacționezi. Trebuie să rămânem concentrați și pe drumul cel bun, să nu uităm că sunt echipe care încă nu se ridică la curent și care pot face tot atâtea puncte câte am făcut noi...”. Referința este probabil la Lady, momentan cu 10 puncte în urmă, dar considerată totuși periculoasă.

Un succes important pentru Juventus, care datorită 3-2 pe Sampdoria reușește să recupereze două puncte de la Inter și Atalanta și chiar 3 de la Roma. Vestea bună pentru Allegri, însă, se termină aici: pe lângă rezultat, de fapt, mai este puțin de salvat. Încă o dată bianconerii s-au arătat fragili, atât de mult încât au primit încă două goluri (cu acesta am ajuns la 20 de meciuri consecutive) și, mai general, nu au dat niciodată senzația de a fi în afara pericolului. Adevărata îngrijorare se referă însă la infirmerie, având în vedere că ieri Dybala și Morata s-au oprit: pentru amandoi mai vorbim despre asta, poate, dupa pauza, cu consecinta logica a sari peste meciurile foarte delicate cu Chelsea si Torino.

Și să spun că duminica a început foarte bine, mai ales pentru argentinian, care a înscris cu un splendid din voleu cu piciorul stâng după doar 10’. La scurt timp, însă, s-a produs accidentarea menționată mai sus, Allegri fiind nevoit să-l înlocuiască pentru a introduce Kulusevski. În minutul 43, Juve și-a dublat avantajul cu Bonucci, penalty-ul desemnat după ieșirea lui Joya, dar un minut mai târziu Yoshida a profitat de un somn al aceluiași fundaș italian, găsind plasa pentru a face 2-1. În repriza secundă bianconerii au început cu o atitudine bună, găsind 3-1 cu Locatelli și dând ideea de a fi acum stăpâni pe teren: greșit, în condițiile în care în minutul 83 Candreva l-a răcorit pe Perin, oferind Stadionului un palpitant. finală, fără dar fără consecințe asupra rezultatului.

„Ar fi trebuit să fie închis mai întâi – oftă el Allegri – În orice caz, suntem fericiți, am obținut prima victorie pe teren propriu din campionatul nostru, a doua la rând după cea cu Spezia. Acum ne putem pregăti pentru meciul cu Chelsea cu mai multă seninătate.”

Cu siguranță va funcționa și într-un climat mai bun Sarri, definitiv în inimile lazionilor de ieri. Câștigând derby-ulDupă cum știm, un anotimp se poate schimba, cu atât mai mult într-un oraș ca Roma, care îl simte într-un mod visceral. Scorul de 3-2 de ieri a fost atât de plin de întorsături, încât i-a afectat chiar și pe cei care nu au fost implicați romantic, darămite pe cei implicați direct, care au trecut printr-o centrifugă a emoțiilor din primul și până în ultimul minut. Lazio a reusit sa abordeze mai bine meciul, gasind 1-0 dupa 10' cu Milinkovic-Savic iar 2-0 în minutul 19 cu Peter, la finalul unei acțiuni foarte contestate: totul a pornit de la un contact între Hysaj și Zaniolo în zona Biancoceleste, care a fost însă considerat a nu fi fault de către arbitrul Guida și Var Irrati.

Roma lui Mourinho s-a trezit astfel cu două goluri în jos în mai puțin de 20 de minute, dar a avut meritul de a ști să reacționeze, și pentru că au fost ajutați de Immobile, care a fost mai puțin rece decât de obicei în fața porții. Ibanez a redus diferența la finalul primei reprize cu o lovitură de cap în urma unui corner (41’), făcând repriza a doua și mai frumoasă și incitantă. În minutul 63, Felipe Anderson și-a sublimat prestația splendidă cu golul pentru a face 3-1, dar imediat după aceea zaniolo, cel mai bun din echipa sa (chiar daca a fost protagonistul unui gest prost fata de publicul advers), a transformat penalty de Veretout (69’). Finala a fost mai competitivă ca niciodată, dar Lazio a reușit să reziste loviturii giallorossi, câștigând astfel 3 puncte fundamentale pentru clasament și moral.

„A fost un derby de mare intensitate, așa cum se joacă adesea în Premier League, nu mi-am imaginat că ar putea da această adrenalină și această satisfacție să-l câștig – a sărbătorit el. Sarri – Sărbătoarea finală cu vulturul Olimpia sub Curva Nord? Doarme în spatele camerei mele din Formello, din când în când o aud...”.

În starea opusă, evident, Jose Mourinho, furios pe niște decizii arbitrale care, în opinia sa, au dirijat derby-ul. „Din păcate, într-un meci fantastic, arbitrul și VAR-ul nu au fost la egalitate – a tunat Special One – La al doilea gol al Lazio a fost penalty pentru noi, în loc de 2-0 putea fi 1-1, a făcut arbitrul. o greșeală pe teren și VAR-ul a fost oprit. Apoi Lucas Leiva a fost eliminat și Pellegrini a primit cartonaș roșu pentru mult mai puțin. Cred că Roma a jucat mai bine, chiar dacă evident că am făcut greșeli având în vedere cele trei goluri primite. Am încercat să câștigăm, am dominat și am pus Lazio în mare dificultate”.