Atalanta o sperie pe Juve dar CR7 o salvează, Lazio ko

Doar cu două penaltyuri transformate de Cristiano Ronaldo Juve reușește să remedieze un front egal în fața unei efervescente Atalanta, care se află acum la un pas de Lazio, învinsă acasă de Sassuolo – Roma a învins-o pe Brescia cu revenirea în poartă a lui Zanioni – ușor – Napoli- Milano în seara asta

Ronaldo alungă fantomele și îi dă lui Juve o bucată din Scudetto. De altfel, golul de la penalty portughez le permite bianconerilor să țină la distanță de siguranță Atalanta, singura amenințare reală posibilă: Lazio, învinsă și de Sassuolo, ar face mai bine să aibă grijă de cine se află în spatele lor, inclusiv de jucătorii de la Bergamo.

Cu toate acestea, vestea bună pentru Sarri se termină aici. Juve-ul lui a fost dat jos pentru perioade mari de meci de Gasperini, ale cărui regrete, net de un regulament care pedepsește prea sever atingerea brațului (dar este valabil pentru toată lumea), sunt mai mult decât justificate. Dacă a fost o echipă care merita să plece zâmbind din Torino, a fost a lui, care s-a dovedit încă o dată a fi de cel mai înalt nivel: PSG-ul lui Icardi va face bine să ia notițe, pentru că jucătorii de la Bergamo nu vor merge în finala Ligii Campionilor. opt pentru a face apariții.

Juve, în schimb, trebuie să se întrebe care sunt motivele atâtor dificultăți, în ciuda unei echipe fără egal (în Italia, desigur) și a unui obicei mai mare de a juca jocuri mari. Adevărul este că Mâna lui Sarri nu se vede, într-adevăr ajunge să fie chiar negativ în serile ca ieri, unde confruntarea cu un adversar care joacă pe de rost devine chiar umilitoare. „Ne-am confruntat cu una dintre cele mai bine formate echipe din Europa, foarte organizată și super agresivă – s-a apărat antrenorul lui Juventus. – A fost un joc foarte greu, în prima repriză ei au fost evident mai energici și mai proaspeți decât noi, dar în a doua am meritat o remiză. Cât de mult cântărește acest punct în ceea ce privește Scudetto-ul? Cântărește un punct, nu îmi permit să fiu prea calm...”.

„Ne-am descurcat bine împotriva primului din clasament, a fost un test important și pentru Liga Campionilor – răspunsul lui Gasperini. – Sunt foarte mulțumit de performanță, dezamăgit de rezultat: au fost toate condițiile pentru a o câștiga la un minut de la final. Pedepsele? Nu regulamentul este greșit, ci interpretarea dată aici. În alte ligi nu este așa: ce facem, tăiem brațele jucătorilor?”.

Pe finala de 2-2, evident, cântăresc cele două penalty-uri acordate lui Juve pentru atingeri cu bratul lui De Roon si Muriel: prin regulament sunt amandoi acolo, mai ales intr-un sezon ca acesta in care metrul arbitrajului a mers aproape intotdeauna in directia pedepsirii, chiar daca atunci sunt si exceptii care dau nastere la controverse. (vezi Roma -Parma miercurea trecută...).

Bianconerii s-au salvat astfel de o înfrângere care ar fi făcut mult zgomot, tot pentru că ar fi fost al doilea într-o săptămână după cel cu Milan. Excelentul Atalanta lui Gasperini deblocase meciul cu Zapata (16'), pentru a fi alăturat doar de Ronaldo în minutul 55. Dar nerazzurri, în loc să simtă ciupit, reușiseră să preia din nou conducerea cu Malinovskyi, autorul unei splendide fotografii de la distanță (80’): dar apoi, când isprava părea îndeplinită, brațul lui Muriel (hotărât mai clar decât al lui De Roon) l-a trimis înapoi pe CR7 la fața locului, pentru finalul 2-2 (90’).

Ideea este încă o bucată spre Scudetto, cu atât mai mult mai târziu înfrângerea Lazio (a treia la rând) acasă cu Sassuolo. Echipa lui Inzaghi chiar nu pare să mai aibă, atât de mult încât scopul, în acest moment, este să calificarea sigură pentru următoarea Ligă a Campionilor cât mai curând posibilindiferent de ordinea clasamentului.

Knockout-ul de ieri a certificat o criză care pare greu de rezolvat, fie și doar pentru că calendarul și infirmeria nu vor da pauză până la finalul campionatului. „Scopul nostru acum este să înscriem punctele de care avem nevoie pentru a ajunge aritmetic în Liga Campionilor, acesta va fi Scudetto-ul nostru – a confirmat Inzaghi. – Înainte de izolare am spus că nu e un pariu să mă gândesc la titlu, dar acum trebuie să ne confruntăm cu realitatea: și băieții au dat totul astăzi, dar nu este suficient. Ei joacă mereu 9-10 obișnuit, ne lipsește luciditatea...".

Și să mă gândesc că lucrurile au mers bine, cu Lazio mai întâi răsuflând ușurat pentru decizia arbitrului Di Bello de a a respins golul lui Raspadori pentru offside (9’, chiar dacă imaginile, să spun adevărul, lasă câteva îndoieli cu privire la o atingere a lui Parolo la începutul acțiunii), apoi să se bucure pentru golul lui Luis Alberto, norocos că a câștigat un recul și l-a învins pe Consigli aproape fără. adică a (33 '). Părea preludiul unei reveniri la succes, dar Sassuolo nu și-a pierdut calmul și a răsturnat meciul în repriza secundă.

Tânărul Raspadori, care a debutat titular în Serie A, a marcat în minutul 52, în timp ce Caputo a semnat golul victoriei în timpul opririi, grație unui apărarea Lazio îmbălsămată (nouăzeci și doi').

Sâmbătă de zâmbete în schimb pentru romi și nu doar pentru knockout-ul verilor: pentru a finaliza munca, de fapt, a fost victoria asupra Bresciai, un frumos 3-0 care nu se mai vede de ceva vreme, și care le-a permis chiar să respire unor jucători foarte obișnuiți. Mai presus de toate, Dzeko, rămas pe bancă până în minutul 75 (și apoi ghinionist să lovească o bară transversală și un stâlp) datorită lui Kalinic, autor al unui gol care îi dă moral și lui Fonseca încă o soluție pentru finalul de Sezon. Înainte de lovitura croatului (62’) Fazio a fost cel care a deblocat meciul (48’), chiar dacă cea mai bună veste a venit în minutul 74 când Zaniolo, care tocmai îl înlocuise pe Pellegrini, a găsit golul de 3-0. primul după accidentare gravă în ianuarie trecut.

„Le-am spus băieților că victoria împotriva Parmei ar fi fost inutilă fără a câștiga aici – cuvintele lui Fonseca. – Au înțeles că este important să câștige după ultimul meci. Am dat dovadă de ambiție, calitate de joc, meritând cele 3 puncte”.

Astăzi însă reflectoare pe Napoli-Milan (21.45), celălalt meci mare din ziua a 32-a. Bineînțeles, față de meciurile de ieri, miza este hotărât mai mică, dar provocarea San Paolo este încă un clasament al campionatului nostru, dincolo de ceea ce ar putea fi implicațiile clasamentului. Și atunci acesta este jocul lui Gattuso, un fost rossoneri care nu a fost niciodată cu adevărat apreciat (mai ales de manageri) și acum, în lumina rezultatelor obținute, regretat definitiv.

Chiar și pentru Pioli, însă, este un meci important: obținerea unui rezultat la Napoli, după ce a învins Lazio și Juventus, i-ar crește foarte mult prestigiul, deși destinul lui AC Milan pare acum pecetluit. „Nu știu dacă clubul a decis deja, dar nu-mi pasă, singura mea preocupare este să fac bine și să îmbunătățesc clasamentul – a reiterat antrenorul. – Ne așteaptă un meci foarte greu, vom avea nevoie de o performanță grozavă, trebuie să jucăm respectând adversarul cu certitudinea posibilităților noastre și dând tot ce putem. Gattuso? Greu de făcut comparații, dar el începuse sezonul cu Milan, eu nu...”.

Și de fapt munca lui este apreciată bine net de clasament, tocmai în virtutea unei intrări în cursă care, grație pieței din ianuarie (Ibrahimovic, dar și Kjaer și vânzările lui Suso și Piatek), cu siguranță a revitalizat o echipă în dificultate enormă. Ideea este să încercăm să-i câștigăm pe toți de aici până la capăt, să ieșim din cap și să revenim pe piață cu acreditări excelente.

Totuși și Gattuso o vede la fel, iar în această seară va alinia un 4-3-3 precum Meret în poartă, Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly și Mario Rui în apărare, Fabian Ruiz, Demme și Zielinski la mijloc, Callejon. , Mertens și Insignia în atac. 4-2-3-1 în schimb pentru Pioli, care va răspunde cu Donnarumma între posturi, Conti, Kjaer, Romagnoli și Hernandez în spate, Kessié și Bennacer la mijloc, Saelemaekers, Rebic și Calhanoglu în spatele singuraticului atacant Ibrahimovic.