Atalanta bate joc și ocolește Juve, în timp ce Milan și Lazio câștigă din nou

Învinsă în zona Cesarini de Atalanta din cauza unui autogol nefericit al lui Alex Sandro, Juve a început să se teamă pentru Liga Campionilor, în condițiile în care Milan a câștigat în fața Genovei și Lazio s-a impus cu goluri împotriva lui Benevento -Remiză între Napoli și Inter: 1 la 1

Juve are probleme. Play-off-ul de la Bergamo îi zâmbește Atalanta, învingător grație unui șut al lui Malinovskyi (deviat de Alex Sandro) în finală, cu consecința de a-i vedea pe bianconeri alunecând pe locul patru, tot cu asterisc. Da, pentru că în seara asta, în caz de succesul lui Napoli împotriva lui Inter, Doamna s-ar trezi prinsă în clasament și ar fi durere.

Un scenariu sumbru, așadar, pentru Pirlo, din ce în ce mai în balanță după încă un pas greșit într-un sezon slab, în ​​care este pusă în pericol chiar și participarea la următoarea Ligă a Campionilor, obiectiv vital pentru prestigiu și cuferele companiei. Trebuie spus că azi a fost și ghinion, pentru că meciul de pe stadionul Gewiss se prelungea o remiză în general corectă. De fapt, nici Atalanta, nici Juve nu au făcut mare lucru pentru a câștiga, sugerând că un egal 0-0 ar fi mers bine pentru amândoi. Dar în fotbal, după cum știm, episoadele sunt mereu la pândă și astfel, în minutul 87, iată piatra de găsit a lui Malinovskyi. devierea decisivă a lui Alex Sandro, pentru o victorie senzațională nerazzurri. În acel moment, Doamna, deja slăbită de absența lui Ronaldo și de rănile lui Chiesa și McKennie, a încercat să remedieze, dar Gasperini a rezistat fără efort deosebit, luând astfel acasă 3 puncte foarte grele în cheia Ligii Campionilor.

"Este un meci care contează, înseamnă că putem învinge Juventus - Comentariul mulțumit al lui Gasperini -. Trebuie să-i felicit pe acești tipi minunați, această victorie ne dă mândrie și putere. Campioni? Este încă foarte devreme, dar aceste trei puncte ne dau un nou impuls: linia de sosire este departe, dar suntem pe drumul cel bun”.

„S-a jucat un joc bun împotriva unei echipe puternice, am jucat meciul pe care trebuia să-l jucăm, cu mare agresivitate și intensitate – a fost a apărat Pirlo -. Am fi putut aduce acasă măcar un punct, apoi episoadele au mers în favoarea lor cu acest gol în finală. Acum trebuie să ne gândim doar la noi, știm asta trebuie să câștigăm cât mai multe jocuri posibil pentru a obține calificarea în Liga Campionilor. Dacă jucăm așa, însă, nu vor fi probleme”.

Duminica zambetelor in schimb pt Milano și Lazio, care și-au adus acasă meciurile respective cu Genoa și Benevento, câștigând astfel puncte de aur în Liga Campionilor. Dar vai să ne gândim că au fost două victorii ușoare: atât la San Siro, cât și la Olimpico, de fapt, au fost destul de tari.

Rossonerii există de mult timp blocat de Ballardini la egalitate ceea ce ar fi fost foarte negativ, apoi s-au împăcat cu un autogol de la Scamacca, legat ironic de Milan pentru sezonul viitor. Și să mă gândesc că jocul a fost deblocat mai devreme datorită unui gol grozav al lui Rebic, foarte bun să-l omoare pe Perin cu un splendid picior stâng de la marginea suprafeței (13’). Rossoblu nu s-au descurajat însă și în minutul 37 au egalat cu o lovitură de cap a lui Destro, confirmând astfel fiara neagră din Milano. În acel moment, Pioli le-a văzut pe vrăjitoarele de la un alt pas greșit acasă din acest 2021, dar apoi, în minutul 68, iată episodul decisiv, sau un lovitură de colț deviată în poartă de inocentul Scamacca.

„Am irosit prea mult, am fi putut să-l închidem deja în prima repriză, dar important este că echipa a pus voința și spiritul potrivit pe teren - Analiza lui Pioli -. Știm că avem un obiectiv important, știm că jocurile care ne așteaptă sunt foarte grele, trebuie să strângem din dinți și să aducem acasă rezultatele”. Victorie cu fior tot pentru Lazio, autorul unui meci nebun cu Benevento. Totul s-a întâmplat în remiza 5-3 de la Olimpico: 8 goluri, 3 penalty-uri (dintre care unul eșuat de Immobile), gol anulat la Lapadula de Var. Incredibil având în vedere că prima repriză s-a încheiat 3-1 grație ștampilelor lui Immobile (20'), Correa (36'), la autogolul lui Depaoli (10') şi la un şut frumos din dreapta al lui Sau (45'), şi că a doua deschisese cu 4-1 marcat de Correa-Montipò (autogol). Pe scurt, a părut o duminică liniștită, mai ales că în minutul 55 Immobile a mers pe loc pentru 5-1: dar portarul giallorossi a salvat și de acolo s-a născut un alt meci, Benevento găsind 4-2 cu Viola ( 62’, alt penalty) și 4-3 cu Glik (85’, anterior fusese anulat la Lapadula pentru un fault). Un final palpitant, așadar, chiar dacă Immobile a reușit să compenseze prin punctaj 5-3 la o reluare în câmp deschissancționând astfel a enesa victorie a lui Lazio, din toate punctele de vedere în cursa pentru un loc în Liga Campionilor. Joi la Napoli va fi un adevărat play-off și a ajunge acolo cu un succes, chiar dacă suferit, a fost absolut esențial.

Aseară, între timp, meciul dintre Napoli și Inter s-a încheiat la egalitate (1-1).