Sampdoria o oprește pe Juve și Roma profită de asta: acum sunt la -1

DUEL SCUDETTO - Juve irosește și este oprită acasă de Sampdoria (1-1) cu un gol al lui Gabbiadini, care este pentru jumătate dintre bianconeri care îl vând incredibil la Napoli - Roma profită de asta și, după zile grele, ajunge. în sus și câștigă împotriva Genovei în deplasare, trecând la doar un punct în spatele campioanei Italiei în clasament.

Joc Roma. Pentru meci va trebui să așteptăm mult și până și setul este încă destul de lung, dar între timp giallorossi cuceresc „jocul” numărul 15. Dubla ciocnire cu Genoa îi zâmbește de fapt Capitalei, care se regăsește doar una. punct în spatele liderilor. Toate acestea sunt rezultatul remizei 1-1 cu care Sampdoria a oprit-o pe Juventus și Roma 0-1 cu Genoa, rezultate grele care fac lupta pentru titlu și mai incitantă. După oportunitatea eșuată de săptămâna trecută, echipa lui Garcia a decis să devină serios.

Posibilitatea de a se apropia de Lady după ce Sampdoria reușise să smulgă un punct pe Stadion a fost prea tentantă, întrerupând o serie de succese pe teren propriu care durase chiar din 11 mai 2003 (25 de victorii consecutive, un record absolut pentru fotbalul italian). Cel dintre alb-negri și blucerchiați a fost un meci greu, primii ajungând să plătească oboseala post-Campioni. De altfel, performanța dublă a bărbaților lui Allegri este emblematică: foarte bună în prima repriză (chiar excelentă în prima jumătate de oră), chinuită în a doua. Tot Roma a avut de-a face cu aceeași problemă, dar decalajul fizic a fost reechilibrat de expulzarea lui Perin, care a părăsit Genoa în 10 pentru peste o oră.

„Îmi pare rău că nu am câștigat, mai ales după o primă repriză atât de bună – analiza lui Allegri. – A trebuit să închidem jocul, în schimb am primit un gol dintr-o reluare. Totuși, important este să fii în continuare primul, să te gândești să joci mereu cu aceeași intensitate este imposibil, mai ales în această perioadă a sezonului”. De câteva săptămâni este evident că Juventus are un pic de respirație, așa cum sa demonstrat deja în tragerea la sorți de la Florența și în succesul foarte obositor cu Torino. La fel ca în derby, Doamna a trecut aproape imediat în avantaj, grație loviturii de cap a lui Evra (12’) în urma unui corner. Sampdoria a tremurat foarte mult, dar a avut priceperea (și norocul) să încheie prima repriză cu un singur gol primit.

Și așa în repriza secundă, grație declinului proprietarilor, a găsit egalarea cu Gabbiadini (50’), splendid în a-l străpunge pe Buffon cu un stângaci de neoprit. Atacantul Sampdoria însuși (în contract de coproprietate cu Juve, dar pe cale să meargă la Napoli) a fost apoi aproape de a marca golul de la început, dar de data aceasta Super Gigi a spus nu. Remiza nu schimbă ierarhiile din clasament, dar acum marja față de Roma este foarte mică.

„Îi felicit pe băieți, au profitat bine de ocazie – a comentat Garcia. – Am fost buni, nu a fost ușor să câștigăm împotriva acestui jucător de la Genoa”. Inutil să spun că nu a fost o plimbare în parc. Meciul, echilibrat până la jumătate de oră, s-a schimbat când Perin l-a doborât pe Nainggolan în zonă: penalty sacrosant și expulzare. Iată, însă, prima întorsătură cu Lamanna, debutând în Serie A, capabil să neutralizeze penalty-ul lui Ljajic (Totti era pe bancă). Cu toate acestea, este greu să reziste Romei în 10 bărbați, mai ales cu Gasperini alungat pentru proteste. Și astfel giallorossii au găsit totuși avantajul cu Nainggolan, autorul unui voleu frumos și de neoprit cu piciorul drept.

Totuși, 0-1 nu a stins ardoarea Genovei care în repriza secundă, odată reorganizată, a ținut bine terenul, atingând chiar și batjocura în finală. De altfel, după numeroase ocazii eșuate, Roma a tremurat în refacere: lovitura de cap a lui Rincon și mingea în plasă, momente de panică înainte ca Banti să anuleze pentru ofsaid. O decizie care a făcut ca toată Genova să explodeze de furie (Preziosi a adus chiar în discuție ancheta „Mafia Capitale”) dar care, imagini în mână, pare corectă, deși cu câțiva milimetri. Tensiunea vertiginoasă mărturisește un singur lucru: campionatul este frumos, luptat, mai viu ca niciodată. Și poate, de data asta, așa va fi până la sfârșit.