Roma câștigă derby-ul și zboară foarte sus în clasament

Învingând Lazio cu 2-1, echipa lui Di Francesco nu numai că a câștigat derby-ul, dar și-a pus serios candidatura în lupta pentru Scudetto, urcând în fruntea clasamentului la doar două puncte în spatele lui Napoli.

Cu o dublă copleșitoare la începutul reprizei secunde, Roma a câștigat un derby foarte incitant în capitală, dând jos Lazio și plasându-și serios candidatura pentru Scudetto la doar două puncte în spatele lui Napoli și cu un joc de recuperat.

Giallorossi au luat conducerea dintr-un penalty din a 2-a repriză din cauza unui fault naiv al lui Bastos: prin marcare, Perotti a rupt echilibrul de-a lungul căruia se dezvoltase derby-ul. Apoi, doar câteva minute mai târziu, a venit lovitura lui Nainggolan care l-a învins pe Strakosha de la douăzeci de metri distanță.

La două goluri mai jos, Lazio a încercat să se regrupeze, tot datorită unor înlocuiri la fața locului din partea lui Inzaghi, cum ar fi cea a lui Lukaku pe aripa stângă. Și de fapt, din evoluția jocului, Lazio a găsit penalty-ul speranței pentru un fault al lui Manolas: Immobile l-a transformat dar Roma a rezistat bine în ultimele minute și pentru că, înțelept, Di Francesco a făcut câteva înlocuiri care au întărit apărarea.

Derby la Roma și puțină dezamăgire la Lazio.