Roma câștigă derby-ul cu mâinile în jos (4-1), Lazio se scufundă

Echipa lui Spalletti domină și sărbătorește victoria derby-ului care îi proiectează la doar 4 puncte de locul doi al unui Napoli în criză - El Shaarawy, Dzeko, Florenzi și Perotti au marcat golurile - Lotito îl demite pe Pioli și îi încredințează pe Simone Inzaghi să conducă o Lazio. în stare de șoc

Roma se bucură, Lazio se scufundă. Fără surprize din derby-ul Capitalei, cucerit, spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat cu alte ocazii, de cea mai puternică echipă. Giallorossi lui Spalletti sunt prea superiori în comparație cu biancoceleștii lui Pioli, cărora înfrângerea le-a costat scump: Lotito a decis să-l scutească și să-i încredințeze ghidul tehnic lui Simone Inzaghi, până ieri la comanda Primavera. O decizie care surprinde până la un anumit punct: Pioli trăia de ceva vreme în balanță și un derby pierdut atât de rău nu putea decât să-i dea lovitura de grație.

„Nu pot decât să îmi asum responsabilitatea pentru un sezon atât de negativ – a comentat persoana în cauză cu puțin timp înainte de demitere. – Unele decizii nu sunt la latitudinea mea, în orice caz cred că atunci când lucrurile merg prost nu există un singur responsabil”. Evident, însă, clubul, foarte contestat de fanii săi (circa 400 au mers la Formello provocând ciocniri cu poliția, 15 arestați), a văzut-o altfel și a optat pentru o întoarcere, în încercarea de a închide cu demnitate o situație în sezonul falimentului.

Meci dezechilibrat părea și meci dezechilibrat era. Roma a jucat o felie bună din Liga Campionilor, Lazio „doar” fața: comparația părea inegală și așa s-a dovedit pe gazonul unui stadion olimpic pe jumătate gol, pentru o dată nu la înălțime. Petrecere grozavă la Giallorossi, atât de mult încât până acum, în loc să ne uităm pe locul trei (sunt cu 7 puncte în fața Fiorentinei, cu 8 în fața Inter), chiar ne gândim la locul doi: Napoli este la 4 puncte distanță, nu prea multi avand in vedere ca, in urmatorul 25 aprilie, va avea loc confruntare directa in capitala.

„Avem potențialul de a încerca – a confirmat Spalletti. – Cred că nu am putea face mai mult decât atât, facem o treabă grozavă atât tehnic, cât și mental. A câștiga un derby nu este niciodată ușor, am arătat că suntem mult mai mult o echipă decât Lazio”. Scorul de 4-1 de ieri este flagship-ul unei curse spectaculoase (9 victorii și 1 egal în ultimele 10 jocuri), atât de mult încât mulți se întreabă unde ar fi Roma dacă l-ar fi demis pe Garcia cu câteva săptămâni mai devreme.

Efecte ale unui derby frumos, jucat deschis din start. Roma a deblocat-o după doar un sfert de oră cu El Shaarawy, bun la exploatarea gaurii „cuplului premiat” Hoedt-Bisevac și la uciderea lui Marchetti cu o lovitură de cap precisă și înclinată. Giallorossii au stăpânit terenul până la jumătatea reprizei secunde, atât de mult încât dubla lui Dzeko (care a intrat cu câteva minute mai devreme) a fost doar o consecință logică (64’).

Urmărind mândrie și moral, Lazio a avut o zguduire: mai întâi bara transversală dublă Hoedt-Parolo, apoi golul aceluiași mijlocaș în urma unui asist al lui Klose (75’). Părea preludiul unui final palpitant, dar Roma a îndreptat lucrurile. În minutul 83 Florenzi l-a prins pe joker cu un voleu grozav cu piciorul drept din afara careului, 4' mai târziu Perotti a introdus semnul exclamării cu un şut splendid de după colţ. Giallorossi Roma sărbătorește, Biancoceleste plânge: scenariul din ajun, pentru o dată, s-a transformat în realitate.