Roma îl elimină pe Napoli și Juve câștigă al cincilea Scudetto la rând

Cu un gol al lui Nainggolan în minutul 88, Roma a învins-o pe Napoli cu 1-0 și o consacră matematic pe Juve campioană a Italiei pentru a cincea oară consecutiv, cu o ispravă care rămâne în istorie – Au trecut 80 de ani de când Juve nu a câștigat cinci titluri de ligă. consecutiv

Juve câștigă Scudetto pentru a cincea oară consecutiv și este campioană a Italiei. Certitudinea matematică vine de la Olimpico unde, la două minute de la final, Roma a învins-o pe Napoli cu un gol al lui Nainggolan după intrarea lui Totti. Echipa lui Sarri, întărită de revenirea lui Higuain, a jucat mai bine și a dominat pe lungi perioade lungi meciul cu Roma, dar nu a reușit niciodată să înscrie și s-a lăsat să se strecoare în ultimul minut. Și, în acest moment, decalajul lui Napoli față de Juve, care a crescut la 8 puncte, este acum de nedepășit.

Suporterii Juve au sărbătorit imediat când au realizat o ispravă legendară câștigând steagul Italiei pentru a cincea oară consecutiv, așa cum se întâmplase abia în anii XNUMX. O întreprindere și mai memorabilă, dacă ne gândim că anul acesta Juve a început foarte prost și după primele luni a avut un decalaj abisal față de liderii Inter și se afla pe locul paisprezecea în clasament cu perspectiva apropiată de a-l lichida din timp pe antrenorul Max. Vesel.

De atunci, performanța lui Juve a fost impresionantă: 24 de victorii la rând din 25 de meciuri și un record asigurat. Căpitanul Buffon a fost emblema dorinței Juve de a nu renunța niciodată și de a câștiga mereu. Dar aplauze deosebite, pe lângă apărarea lui Juventus, care s-a dovedit încă o dată a fi cea mai bună din campionat, merită trei tineri jucători de cea mai înaltă clasă - Pogba, Morata și Dybala - care au făcut diferența și au contribuit decisiv la cucerirea nou scudetto.