Roma ia zona Champions League, Milan rămâne departe

Roma, învingându-l acasă pe Spal, își consolidează poziția în clasament la mijlocul Ligii Campionilor, în timp ce Milan nu trece de egalul cu Sassuolo și vede visul european din ce în ce mai îndepărtat.

Roma ia Liga Campionilor, Milan rămâne departe. Duminică diferită pentru Giallorossi și Rossoneri, primii reușind să-l învingă pe Spal și să treacă la +11 în fața lui Napoli, iar cei din urmă s-au menținut la egalitate de Sassuolo de la De Zerbi. Succesul lui Fonseca este un mesaj tare și clar pentru toți concurenții, începând cu Cagliari și Lazio, care vor concura în această seară luni seara pe Arena Sardegna (20.45). Totuși, seara de la Olimpico începuse destul de prost, echipa lui Semplici făcându-se bine la închiderea spațiilor și la reluare, până când a găsit conducerea la finalul reprizei cu Petagna, de data aceasta rece de la fața locului (44’).

Ar fi putut părea preludiul unei surprize senzaționale, dar în schimb Roma nu s-a lăsat îngrijorat și a reluat meciul în mod corect, zdrobindu-și adversarii și conducându-i la greșeli, deși involuntare. Astfel, pe lângă o bună doză de noroc, se explică egalarea lui Pellegrini, în care însă este evidentă complicitatea lui Tomovic, decisivă cu devierea sa în învingerea lui Berisha (53'). Odată restabilită paritatea, giallorossii au continuat să măcineze jocul și ocaziile, găsind episodul care a dus la 65-2 în minutul 1: un fault al lui Vicari asupra lui Dzeko și un penalty transformat de Perotti, pentru depășirea atât de necesară. .

De atunci nu a mai fost meci, pentru că dacă este adevărat că Spal a dat fiori pe Olimpico cu Murgia (a tras dintr-o poziție excelentă), este și adevărat că Roma a avut mult mai multe ocazii. Mkhitaryan s-a ocupat apoi de închiderea meciului punând în plasă asistența lui Florenzi (82’), sigilând astfel cele 3 puncte și punând multă presiune pe Lazio și Cagliari: orice s-ar întâmpla în această seară, de fapt, Roma va putea zâmbi.

„A fost important să câștigăm astăzi, toți băieții au avut o atitudine bună și acesta este spiritul de echipă pe care trebuie să-l ai”, a comentat Fonseca. – Am avut o primă repriză bună, am ratat multe ocazii dar am jucat cu intensitate și viteză și rezultatul la pauză nu a fost unul corect. În a doua repriză echipa a creat mai multe ocazii și asta mă face fericit: Roma mea trebuie să fie mereu ambițioasă și curajoasă, trebuie să jucăm mereu pentru a câștiga".

Totuși, un pas greșit pentru Milan, incapabil să treacă dincolo de egalul 0-0 de acasă cu Sassuolo. Rossonerii, în ziua sărbătoririi a 120 de ani, au ratat astfel ocazia de a scurta masa și de a da o nouă viață speranților Europei. Trebuie spus că ghinionul a avut impact și asupra rezultatului final, așa cum au demonstrat cele două lemnări lovite de Leao și seria lungă de salvari ale lui Pegolo, care a fost decisiv în diverse împrejurări.

„Am avut 8-10 ocazii clare, ar fi trebuit să câștigăm și în schimb nu am reușit – comentariul amar al lui Pioli. – Și de această dată am făcut niște jocuri bune dar ne-a lipsit determinarea și calitatea de a marca goluri, ceea ce înseamnă că mai avem mult de lucru. Rămâne o mică serie pozitivă, cea mai bună din sezon, dar acum trebuie să ne gândim la următoarea cursă.”

Antrenorul rossonerilor a fost dornic să câștige în fața atâtor glorii, care i-au luminat pe cei 60 de oameni de la San Siro în parada de la pauză așteptată cu nerăbdare. Cel mai mult au contat însă cele 3 puncte și cele, după cum s-a menționat anterior, au rămas între stâlpii Curvei Sud și mănușile lui Pegolo, făcându-și debutul sezonier și autorul unei performanțe grozave. Numeroase salvari decisive: pe Calhanoglu, Bonaventura, Piatek, Chalanoglu si din nou Bonaventura, in sfarsit Paquetà. Unde nu a ajuns, Leao s-a ocupat de lemnărie, chiar două, de o bară transversală și de un stâlp, în mai puțin de 20’ jucat și de moliciunea lui Bennacer, nefericit în ratarea golului victoriei cu poarta practic goală.

De remarcat este un gol anulat pentru Hernandez din cauza unui handbal al lui Kessié și a unor ocazii și pentru Sassuolo, care a produs totuși o etapă de personalitate. Cel care, în ziua sărbătorilor, lui Milan i-a lipsit pentru a scufunda lovitura și a-și relansa cu adevărat ambițiile europene. Pentru a completa amărăciunea rossonerilor, piața transferurilor: după Maldini și Boban, de fapt, sosirea lui Ibrahimovic este din ce în ce mai complicată. Vom ști în curând dacă este adevărul sau o simplă pre-tactică, dar cert este că au existat modalități mai bune de a sărbători 120 de ani...