Roma s-a mutat la Udine și a adus Juve mai aproape. Milan străpuns de Sassuolo

CAMPIONAT DE SERIE A - Giallorossi câștigă cu 1-0 la Udine cu un gol fantomă al lui Astori în timp ce Stramaccioni se plânge de un penalty neacordat friulenilor - Roma, în ciuda a mii de controverse, trece însă la doar un punct în spatele liderilor Juve și duminică. c 'e derby-ul – Înfrângere internă ruinoasă în schimb pentru Milan, lovită încă o dată de Sassuolo (1-2).

Roma începe din nou să alerge, Milan alunecă dezastruos. 2015 a început invers pentru giallorossi și rossoneri: primii s-au descurcat foarte bine, din nou -1 în spatele lui Juventus după victoria de la Udine (1-2), foarte rău pentru cei din urmă, învinși acasă de Sassuolo (1-2). ) și departe de locul trei. Cu toate acestea, ambii au trecut printr-o duminică dificilă, deși cu rezultate destul de diferite. De fapt, chiar și romii, în ciuda câștigului, au avut de înfruntat numeroase controverse rezultate din arbitrajul lui Guide. A fost marele protagonist pe stadionul Friuli, având impact în toate situațiile de actualitate ale meciului. În minutul 17 cel mai senzațional episod: Astori lovește cu capul, mingea lovește bara transversală și apoi pe linia poartă.

Asistentul Maresca ar lasa sa continue, Guida se impune si decide pentru gol. Imaginile lasă într-adevăr o mulțime de îndoieli (dintr-o fotografie s-ar părea în interior, din alta nu) ceea ce duce la două considerente. Primul: introducerea tehnologiei nu mai poate fi amânată. Al doilea: pentru ce sunt arbitrii de gol dacă opiniile lor nu sunt luate în considerare de arbitrul principal? Controversele nu s-au încheiat însă aici. De fapt, în minutul 85, Udinese în ansamblu a strigat pentru un penalty pentru o intervenție a lui Emanuelson asupra lui Kone, Guida s-a gândit puțin la asta și i-a lăsat să continue. Decizie, și asta, cel puțin discutabilă pentru că olandezii au lovit mingea da, dar și picioarele grecului.

„Este povestea obișnuită, romii nu ar avea nevoie de niciun ajutor, dar există multă condiționare mediatică – a tunat patronul friulan Pozzo. – Garcia se bate cu arbitrii de cel puțin o lună, evident că începe să adune rezultate. Dacă cineva nu are certitudini de ce ar trebui să dea un obiectiv? Și dacă există o penalizare solară, de ce să nu o fluier?”. „Golul a fost bun, arbitrul a văzut bine – a răspuns Garcia. – Totuși, rămân de părere că este nevoie de tehnologie, un ajutor în plus ar fi bine și pentru arbitri”. Pe scurt, multe controverse pentru o finală 0-1 care în orice caz îi face pe Roma să se bucure.

Zero zâmbește în schimb la San Siro, cel puțin pentru publicul de acasă. Gazda de la Sassuolo a reușit, evident, să sărbătorească o victorie istorică, prima în instalația milaneză a echipei emiliene. În afară de revenirea Campionilor, Milan a început anul cu o înfrângere care îi aduce la 5 puncte de locul trei (ocupat acum de Lazio și Napoli). „Îmi asum toată responsabilitatea, atunci când pierzi e drept ca vina să revină antrenorului – a spus Inzaghi. – Știam că această cursă poate ascunde capcane, când o echipă este în curs de reînnoire trebuie să treacă prin aceste suișuri și coborâșuri”.

Într-adevăr, călătoria rossonerilor seamănă foarte mult cu un roller coaster și după vârfurile de la sfârșitul lui 2014 (victorie asupra lui Napoli și remiza la Roma) a sosit toboganul de ieri, al treilea acasă al sezonului. Și să ne gândim că după-amiaza lui Milan a început destul de bine: în minutul 9 Poli a profitat de un recul și l-a învins pe Consigli pentru 1-0. Insa Sassuolo, pus pe teren foarte bine de Di Francesco, nu s-a lasat intimidat si a indreptat mai intai meciul cu Sansone (sut aproape cu piciorul drept in minutul 28), apoi a adus acasa cu Zaza (splendid zburator cu piciorul stanga). lovitura in minutul 68). Rossonerii au urmărit neputincioși cum arăta Neroverdi, incapabili să reacționeze în ciuda debutului lui Cerci (25’ plus timp adăugat pentru el). Și astfel, în cele din urmă, Squinzi a fost cel care a sărbătorit, cu condiția ca credința lui milanistă să îi permită.