Roma nu cedează și o copleșește cu 3-0 pe Livorno

În speranța că Doamna ratează câteva lovituri, giallorossi chiar fac tot posibilul. A observat-o sărmanul Livorno, când a plecat în capitală cu Perotti pe bancă în locul exoneratului Nicola.

Promisiunea ținută. Rudi Garcia spusese, Roma nu s-ar fi confruntat cu Livorno cu gândul la meciul de marți cu Juve. Nu se poate nega, cu siguranță antrenorul francez s-a ținut de cuvânt, în condițiile în care giallorossii au devorat amaranții dintr-o înghițitură. Păcat atunci că câteva ore mai târziu Juventus a restabilit distanțele, rezumând care este sezonul Romei, cel puțin până acum: foarte bun, dar nu suficient pentru a merita recordul.

Între timp însă, în speranța că Doamna ratează câteva lovituri, giallorossi chiar fac tot posibilul. A observat-o bietul Livorno, care a coborât în ​​capitală cu Perotti pe bancă în locul exoneratului Nicola, pulverizat de atâta har. Deja în minutul 6 Roma era în frunte, practic la prima pasă: centrarea lui Ljajic din dreapta pe care Gervinho a faultat-o ​​în folosul lui Destro, la al patrulea gol într-un rest de campionat. Aperitivul unei sâmbăte liniștite, în care giallorossii nu au găsit nici cea mai mică dificultate în a-și pune miza.

În minutul 17 Benatia s-a apropiat de 2-0 cu o lovitură de bicicletă, în minutul 30 Gervinho a făcut același lucru, lovindu-l pe Bardi dintr-o poziție excelentă. Și când două minute mai târziu portarul a deviat și șutul cu piciorul drept al lui Pjanic pentru un corner, cineva a început să-i înjure pe obișnuiții frumosi și risipitori Roma. Înjurăturile nu au durat însă mult, doar patru minute, pentru că în minutul 36 Strootman a aruncat în plasă o minge pe care Livorno reușise să o salveze cu stângăcie.

Prima repriză s-a încheiat cu încă două goluri curate pentru giallorossi, precum și un gol anulat pe bună dreptate de Destro pentru ofsaid. Repriza secundă a devenit astfel pur academie, meciul Ljajic-Bardi fiind singurul motiv real de interes. Portarul părea capabil să câștige cel puțin pe acesta, dar în minutul 78 sârbul a găsit golul de 3-0 cu un splendid șut cu piciorul drept de la marginea suprafeței. Petrecerea a fost atât de completă, și pentru că Juventus-Sampdoria încă nu a început.

Satisfacție pentru Garcia, fericit și în virtutea a ceea ce ar părea a fi încă un hit pe piață. Michel Bastos, care a fost foarte apropiat de Napoli până ieri după-amiază, va fi aproape sigur un nou jucător al romilor. O operațiune importantă, care îi va permite antrenorului francez să întărească aripa stângă (până în prezent, având în vedere indisponibilitatea lui Balzaretti, este disponibil doar Dodò), precum și să fure un om de la concurentul direct al lui Napoli. Juve zboară, dar Roma nu renunță. Provocarea este lansată, în așteptarea duelul din Coppa Italia de marți.