Roma ko la Bergamo și Juve pleacă pe fugă

Pas masiv înapoi pentru Giallorossi de la Spalletti care trebuie să se încline la Bergamo în fața efervescentei Atalantei a lui Gasperini, care culege a cincea victorie consecutivă și este adevărata surpriză a campionatului – Acum Roma se află la șapte puncte în spatele lui Juve, liderii solitari.

În afară de anti-Juve! Roma se topește ca zăpada la soare în prezența unei Atalante splendide, capabilă să obțină a cincea victorie consecutivă (a șaptea în ultimele 8 jocuri) și să treacă astfel pe locul cinci în clasament, în mijlocul zonei Europei și chiar înaintea lui Napoli.

Giallorossi, în schimb, au de-a face cu un knockout foarte greu, precum și cu încă un examen ca un mare eșec: echipa lui Spalletti rămâne una dintre cele mai bune din ligă, Doamne ferește, argumentul Scudetto însă nu face. orice sens, cel puțin nu acum.

„Pentru noi este un mare pas înapoi – a confirmat antrenorul. – Din păcate, când nivelul luptei crește, devenim mai puțin buni, lăsăm garda jos ori de câte ori meciul trece la un nivel mai fizic. Apoi, în repriza secundă ne-am oprit cu adevărat să mai jucăm, Atalanta în schimb a luat conducerea și a răsturnat rezultatul meritat”.

De fapt, a fost o Roma cu două fețe: mai mult decât bine în prima repriză, deloc surprinzător au ajuns cu un gol în avantaj și cu cel puțin două ocazii pierdute la dublare, proaste în a doua, când gazdele preiau practic terenul. . În lumina acestui fapt, chiar și o remiză ar fi fost aproape de echipa lui Gasperini, în acest moment o adevărată revelație a campionatului.

„Suntem noi anti-Juve? Frumoasă glumă… – a glumit antrenorul nerazzurri. – Nu ne punem limite, vrem doar să continuăm să ne confruntăm cu toată lumea fără teamă și să vedem unde putem ajunge. Desigur, a câștiga după o astfel de performanță este un motiv de mare mândrie”.

Și să spun că meciul părea că merge destul de bine pentru Roma. Luând terenul sub presiunea de a câștiga, echipa lui Spalletti a înfruntat prima repriză cu bun simț tactic și compactitate, atât încât să scoată în evidență superioritatea clară a ratei lor tehnice.

În minutul 39 Toloi a blocat cu brațul lui Salah, Rocchi a arătat spre penalty și Perotti a semnat 1-0 care părea să-i ofere lui Spalletti o duminică plină de satisfacții. În repriza secundă, însă, Atalanta, grațiată de Salah la finalul primei reprize, a revenit pe teren cu grij și hotărâre, tot ce a dispărut în schimb din picioarele galben-roșii.

În minutul 62 Caldara a egalat cu o carambolă oarecum norocoasă, la scurt timp după Freuler aproape că a depășit cu un șut care a lovit bara dar pofta nerazzurri a fost doar amânată. De altfel, în minutul 90 Paredes l-a întins pe Gomez în zonă și de data aceasta a fost Atalanta care a putut profita de un penalty: Kessié, unul dintre numeroșii bebeluși minune ai lui Gasperini, l-a surprins pe Szczseny, oferind astfel echipei sale încă o săptămână de vis.

Pentru Spalletti, în schimb, este încă un pas înapoi, poate al doilea după cel din august împotriva lui Porto. În acea seară posibilitatea de a juca în Liga Campionilor s-a stins, ieri, cu excepția răsturnărilor senzaționale, în schimb ambițiile Scudetto au revenit în dulap.