Roma cucerește Palermo, iar Lazio ocupă locul trei

CAMPIONATUL ROMÂNIEI - Giallorossi câștigă și conving (2-4) la Palermo, salvează banca lui Garcia și sar pe locul patru în clasament -4 față de liderii Fiorentina - Dar înaintea lor este Lazio care câștigă derby-ul regional cu Frosinone (2-0). ), a treia victorie consecutivă și urcă pe locul trei chiar înaintea Romei

Roma vizează vârful. Și prin Roma înțelegem întregul oraș, regenerat de victoriile Giallorossi și Biancocelești împotriva Palermo și Frosinone. Cel mai delicat meci a fost cu siguranță cel al Romei, așteptat de un Palermo flămând de puncte dar mai ales de un mediu foarte fierbinte, gata să se concentreze pe echipă și antrenor la prima dificultate. În schimb, Garcia și oamenii săi au reușit să anuleze dezastrul lui Borisov, cucerind-o pe Barbera cu o victorie rotundă și convingătoare.

„Nu aveam nicio îndoială – a comentat antrenorul francez. – Acum trebuie să arătăm că jucăm bine 90’, ca împotriva lui Juve și Barcelona. Vom avea nevoie de pauză pentru a integra mai bine întăririle verii”. Frumos oftat de uşurare pentru francez, care a ajuns pe bancă după ultima perioadă grea, care a culminat cu înfrângerea din Belarus. Pentru a o anula, Roma nu a putut decât să câștige și au reușit cu o performanță excelentă, deși afectată de obișnuitele erori de concentrare.

După mai puțin de jumătate de oră, pe tabela de marcaj Barbera se citi 0-3, rezultat al golurilor lui Pjanic (2’), Florenzi (14’) și Gervinho (28’). Dar cu giallorossi, după cum știm, e mai bine să nu luăm nimic de bun și astfel, în repriza secundă, Rosanero a reacționat, culminând cu golurile lui Gilardino (58’) și Gonzalez (91’). Gervinho (92') a pus din nou pecetea finală: ivorianul a revenit oficial să facă să tremure apărările adverse.

Roma a sărit astfel la 14 puncte în clasament, 4 de la liderii Fiorentina și -1 de la Lazio redescoperită de Pioli. Pentru că în acest campionat nebun sunt și biancoceleștii, capabili să marcheze a treia victorie consecutivă (a patra având în vedere și Europa League). Succesul împotriva lui Frosinone a fost mai puțin ușor decât se aștepta, dar a ajuns totuși, confirmând soliditatea nou-găsită a unsprezecelui lui Pioli.

„Am vrut să o ducem acasă și am reușit – comentariul ei după meci. – Ne-a lipsit puțin energia și spiritul a făcut diferența. Acum vine pauză, vom avea nevoie de ea pentru a recupera ceva strălucire”. De altfel, învingerea Frosinone s-a dovedit a fi mai complicată decât s-ar putea crede în ajun, o chestiune de oboseală (Europa League, după cum știm, cântărește mereu) dar și de un adversar solid și hotărât.

Dar apoi a ieșit rata tehnică superioară, mai ales în minutul 80: Keita, care a intrat cu 20 de minute mai devreme în locul lui Kishna, a marcat cu un șut de neoprit în diagonală. În plină refacere pecetea cu Djordjevic, nemilos în realizarea unui contraatac și înscriind scorul de 2-0. Capitala ridică vocea și este candidată pentru un sezon ca protagonist. Cu ambele echipe, acum mai mult ca niciodată...