Roma a cucerit Cagliari cu un hat-trick Destro și a redeschis cursa Scudetto

CAMPIONAT DE SERIE A - Cu un hat-trick spectaculos al lui Destro, Roma șterge tabuul Cagliari (1-3) și redeschide temporar cursa pentru Scudetto, trecând la doar cinci puncte în spatele lui Juve, care se confruntă în această seară cu Livorno disperat - Destro își rezervă un loc în Brazilia dar îl lovește pe Astori și riscă o descalificare sărată cu proba TV

Trei inele pentru campionat! Roma a cucerit Cagliari cu un 1-3 curat și a transmis un mesaj tare și clar lui Juventus: cursa Scudetto este departe de a se termina. Desigur, mingea este ferm în mâinile alb-negrilor, care ar putea reveni la +8 în această seară, dar galbenii și roșii aleargă repede și nu au nicio intenție să fluture steagul alb. „Suntem la minus 5, ne-am făcut datoria și acum presiunea este asupra celorlalți”, a explicat Garcia în conferința de presă. – Există încredere și acest lucru este important, echipa este convinsă și știm că putem atinge obiective mari. Au mai rămas șase meciuri, trebuie să încercăm, e normal să credem într-o revenire.”

Da, pentru că într-adevăr puterea Romei este impresionantă, chiar și fără căpitanul lor Totti. Datorită unor probleme musculare, Garcia decide să-l lase să plece de pe bancă optând pentru un trident cu Florenzi, Gervinho și Destro. Iar atacantul centru se dovedește a fi marele protagonist la Sant'Elia, la bine și la rău. Toate golurile lui din meci, confirmând un moment de formă cu adevărat extraordinar, dar și un pumn lui Astori care ar putea declanșa testul TV, cu o oprire consecutivă de minim 3 zile. Prandelli va fi luat act, în toate sensurile.

După un început soporific, jocul se aprinde în minutul 32. Destro și Gervinho încep un contraatac fulger care se realizează într-un gol al atacantului cu o atingere ușoară. La scurt timp, însă, același atacator îl lovește pe Astori cu o palmă din spate, nevăzut de arbitrul Massa și de asistenții săi. Garcia se enervează și se descurcă bine: gluma ar putea costa scump Roma, care riscă să-și piardă omul în formă mai bună pentru o bună parte din sprintul final. În repriza secundă, giallorossii gestionează meciul, conștienți că Cagliari trebuie să lase neapărat spațiu. Și acolo, după cum știm, echipa antrenorului francez se entuziasmează.

În minutul 57 Nainggolan îl lansează pe Destro într-o adevărată prerie și atacantul, față în față cu Avramov, nu greșește: 0-2. Golul ucide literalmente jocul și pentru că Cagliari, aproape în siguranță, cu siguranță nu joacă de moarte. Și așa în minutul 72, gialloroșii s-au răspândit din nou cu Destro, nemilos la asistența lui Florenzi pentru golul de 0-3. În finală este glorie și pentru sardini, care măcar găsesc poarta steagului. Benatia strică pe Pinella, pentru Massa este penalty. Același chilian pleacă de la fața locului și se convertește, deși cu o oarecare teamă. Finala 1-3 nu schimbă fondul: Roma câștigă și se redeschide campionatul. Cel puțin până la 20:XNUMX în seara asta.