Roma cu Dybala și Lukaku îl îngroapă pe Empoli cu un gol, dar Mourinho nu oprește controversa

Prima victorie în campionat pentru giallorossi care devin o mașină de gol cu ​​noul duo atacant – Dar Dybala avertizează: „Nu eram săraci înainte și nu suntem fenomene acum”

La Roma se compensează cu interes. Giallorossi, în noaptea de debut della cupea Lukaku Dybala, îl îngroapă pe bietul Empoli cu goluri, apucând primele 3 puncte ale sezonului și trimițând un semnal interesant întregului campionat. Care? Cu lotul complet, deci cu cei doi atacatori menționați, dar și cu Renato Sanches, Paredes, Spinazzola și alții, echipa poate lupta pentru primele poziții, mult mai mult decât am văzut în zilele precedente.

Roma – Empoli 7-0: Dybala îl conduce pe Mourinho, Lukaku, Cristante și Mancini marchează și ei

I noile achiziții fac diferența, dar cel care schimbă cu adevărat fizionomia romilor este întotdeauna Paulo Dybala. Argentinianul a jucat în sfârșit un meci titular (fără să se accidenteze ca la Verona, desigur) și efectele au fost vizibile încă din primele minute, deșiEmpoli chiar a fost dezastruos. Mourinho a sperat la un început puternic, dar nici măcar el nu și-a putut imagina că primul gol va ajunge după mai puțin de 2’ datorită unui penalty al lui Dybala, favorizat de o prostie gigantică a lui Walukiewicz, care a avut ghinion în a controla cu el o minge absolut inofensivă. braţ. Pe scurt, drumul a fost deschis, chiar asfaltat în minutul 8 Renato Sanches, în primul său start, a făcut 2-0 cu o lovitură de cap de la distanţă. Meciul, de fapt, s-a încheiat acolo, dar nu dorința Romei de a marca și de a se distra, și de a alunga frustrarea primelor zile. A venit 3-0 autogol de Grassi (35’), după care repriza secundă a servit mai ales la rotunjirea scorului, făcându-l chiar mai sus decât un set de tenis. Dybala a tras 4-0 în plasă după un slalom în zonă (55’), Cristant a găsit intersecția cu un șut spectaculos cu piciorul drept de la distanță (80’), Lukaku, cel mai așteptat, a învins-o pe Berisha cu un tap-in aproape (82’), Mancini a semnat finalul 7-0 cu specialitatea casei și anume lovitura de cap din corner (86’).

Mourinho: „Nu eram săraci înainte, nu suntem extraordinari acum”. Apoi ridică controverse cu Liga...

Am jucat bine, nu am avut un meci 7-0, dar uneori se intampla si imi pare rau de Empoli - analiza de Mourinho -. Echipa a făcut un meci bun chiar dacă au fost niște suișuri și coborâșuri din punct de vedere fizic, încă sunt jucători care nu sunt în stare să joace la intensitate mare timp de 90 de minute. Nu am fost atât de săraci pe cât se spunea în ultimele săptămâni și acum nu am devenit extraordinari pentru că am învins Empoli, cred că trebuie doar să muncim pentru că există potențialul de a face și mai bine. Golul lui Lukaku? A fost important pentru el, nu pentru mine. Atacatorii trăiesc pentru goluri, dar de când a ajuns a lucrat pentru echipă, ne oferă un alt profil chiar dacă trebuie să învățăm să-l cunoaștem mai bine, așa cum trebuie să învețe să ne cunoască mai bine. Romelu este fericit, are nevoie să se simtă iubit și dorit, aici a simțit imediat că echipa are nevoie de un jucător ca el, îi place să câștige, este firea lui.” Apoi lovit la Liga de Fotbal, demonstrând o nervozitate care este departe de a fi rezolvată. „Suntem echipați să jucăm mai multe competiții? Sunt meciuri în care e greu să-ți măsori forțele, atunci am avut ghinion pentru că Atalanta joacă joi și luni, în timp ce noi jucăm joi și duminică. Este cineva în Liga care nu este îndrăgostit de mine...”.