Lazio zboară și deschide criza Juve: Inter zâmbește

Prima înfrângere din sezon a lui Juve: Cristiano Ronaldo reînvie, înscrie și amăgește alb-negrii dar Lazio iese în repriza secundă și umilește campioana Italiei și dezvăluie toate insuficiențele noului curs al lui Sarri – Acum Inter conduce + 2 – Numai egal pentru Napoli în Udine – Meci dificil în deplasare pentru Milano în Bologna astăzi

Căderea zeilor. La cel de-al 20-lea joc al sezonului chiar și Juve cunoaște gustul amar al înfrângerii de un Lazio uimitor, acum foarte lansat nu numai către Europa care contează, ci și pentru ceva mai mult. Pe lângă Simone Inzaghi, desigur, zâmbește Antonio Conte, care vede astfel punctul cu Roma transformându-se într-o altă „cărămidă” de avantaj față de rivala mai cotată. Pentru Juve, momentul rău continuă și nu contează că aceasta a fost prima înfrângere a sezonului: indicii de prăbușire fuseseră deja acolo și cu alte ocazii și doar episoadele înfrânaseră consecințele.

Ieri seară, însă, au ajuns să o condamne, în special în minutul 69: expulzarea lui Cuadrado, în regia lui Var după ce Fabbri optase inițial pentru galben, a dezechilibrat forțele către biancocelești, la momentul respectiv perfect în a face maxim. de moment și câștigă jocul, în ciuda un penalty ratat de Immobile, pentru o dată orice, dar necruțător. Juve, care a preluat conducerea în prima repriză cu Ronaldo (25’) și apoi i s-a alăturat în minutul 45 Luiz Felipe, s-a trezit astfel sub un bărbat și în prezența unei echipe încărcate de primăvară, hotărâtă să meargă la rupere. pentru a aduce acasă cele 3 puncte.

Jocul potrivit a sosit în minutul 74 pe axul Luis Alberto-Milinkovic Savic, primul autor al unei aruncări splendide și al doilea al unui control de șut în alergare pentru a-și decoji mâinile. Biancoceleștii au avut apoi mingea pentru a face 3-1 dar Immobile, care a ajuns pe loc după un fault disperat al lui Szczesny asupra lui Correa, s-a lăsat hipnotizat chiar de portarul polonez, foarte bun la respingerea penalty-ului și cu atât mai bun la neutralizarea răzbunării ulterioare. În plină revenire însă Caicedo, după încă o intervenție de autor a numărului unu de la Juventus, de data aceasta asupra lui Lazzari, a aruncat mingea în plasă pentru al treilea gol, sancționând victoria echipei sale și prima înfrângere a sezonului pentru Juventus.

„Am avut o primă repriză excelentă, însă am primit golul la final: important era să mergem la pauză cu avantajul – analiza lui Sarri. – În repriza secundă, într-un moment în care meciul părea într-un impas, episoadele au condiționat rezultatul. Trebuie să fim mai atenți, ca și în cazul trimiterii, deși nu sunt complet de acord cu șansa de gol pentru că mingea a ieșit afară. Mi s-a părut că un cartonaș galben, așa cum hotărâse arbitrul, a fost cea mai justă sancțiune...”.

Pe de altă parte, Simone Inzaghi a fost într-o dispoziție inversă, încântat de victoria pe teren propriu în fața lui Juventus și de un loc trei din ce în ce mai solid, atât de mult încât și-a putut permite tintiti chiar si pe al doilea, mai mult ocupat de Doamna. „Suntem într-un moment foarte bun, am suferit ce trebuie împotriva lui Juve, dar am creat foarte mult – comentariul mulțumit al antrenorului. – Trebuie să gândim joc cu joc privind în sus. O rundă de aplauze pentru acești tipi care au făcut ceva extraordinar, este corect să fim ambițioși chiar dacă știm că judecățile variază în funcție de rezultate”.

Cei care pur și simplu nu își găsesc un zâmbet din nou sunt în schimb Napoli, forțat să amâne din nou intalnirea cu victoria care lipseste de 7 jocuri acum. Partida din deplasare de la Udine ar fi putut fi o ocazie bună de a risipi tabuul, dar în schimb azzurrii au fost opriți la egalitate care, cu clasamentul în mână, miroase a înfrângere. Remiza 1-1 de la Dacia Arena, de fapt, satisface cu siguranță gazdele mult mai mult, cu siguranță nu o echipă chemată să răscumpere înfrângerea cu Bologna și înapoi de la o săptămână de cantonament care, teoretic, ar fi trebuit să le facă rău la punctul potrivit. În schimb Napoli, după o jumătate de oră incoloră, s-a trezit chiar doborât de un gol (Lasagna în minutul 32) și astfel forțat să fugă, în încercarea de a debloca o apărare strâns închisă precum cea a Friuli.

Spre norocul lui Ancelotti că Zielinski, în minutul 69, a găsit egalarea cu un șut fin, evitând măcar o înfrângere care ar fi fost foarte grea pentru antrenor, care a ajuns acum la punctul fără întoarcere: ori trece de Liga Campionilor. rundă împotriva lui Genk sau își ia rămas bun de la banca albastră. „Echipă lentă și complicată în prima repriză, momentul rămâne complicat dar rămân pozitiv, marți avem un meci important și ar putea sosi scânteia care să ne deblocheze”, a comentat Ancelotti. – Zvonurile despre Gattuso în locul meu? Am încredere în De Laurentiis…”.

Milan caută și puncte importante, hotărât să găsească o altă victorie în deplasare după cea de la Parma. De data aceasta, însă, adversarul va fi Bologna lui Mihajlovic (la 20.45), la rândul său dornic de răscumpărare după înfrângerea de la Udine care i-a costat eliminarea din Cupa Italiei. În scurt, la Dall'Ara există un premiu pentru o bucată frumoasă din sezon pentru amândoi, dar este clar că mai presus de toate rossonerii sunt cei care au cel mai mult de pierdut: clasamentul plânge și succesul Parmei, oricât de important, cu siguranță nu a fost suficient pentru a o face mai bună.

„Noi suntem cei care trebuie să căutăm o oportunitate importantă în fiecare meci – a explicat Pioli -. Toate cursele noastre sunt ponderate peste trei puncte, căutăm încredere și convingere. Echipa se descurcă bine psihic, fizic și se îmbunătățește tactic, dar acum trebuie să aducem acasă câteva puncte grele. Victoria de la Parma nu ne-a permis să urcăm prea mult în clasament, așa că trebuie să continuăm să câștigăm.”

Îmbunătățirea plasamentului nu este doar o chestiune de mândrie: ideea este să închei 2019 cu maximum de puncte, apoi să speri în piața transferurilor din ianuarie și pe Zlatan Ibrahimovic, acum pe buzele tuturor. „Moș Crăciun sosește pe 25 decembrie, în schimb ai vorbit despre asta din octombrie – a trecut peste antrenorul rossonerilor. – Dacă mă gândesc astăzi la un cadou, mă gândesc la cele trei puncte cu Bologna, și în orice caz repet că nu există nici un caz Piatek”. Poate, dar cu siguranță golurile polonezului (doar 3 de la începutul sezonului, dintre care 2 din penalty) lipsesc îngrozitor, motiv pentru care în această seară ne putem aștepta la un semnal și de la el.

Pioli va confirma 4-3-3 al lui Parma, deci Donnarumma în poartă, Conti, Musacchio, Romagnoli și Hernandez în apărare, Kessié, Bennacer și Bonaventura la mijloc, Suso, Piatek și Calhanoglu în atac. 4-2-3-1 obișnuit tot pentru Mihajlovic, care va răspunde cu Skorupski în poartă, Tomiyasu, Bani, Danilo și Denswil în spate, Schouten și Poli la mijloc, Skov Olsen, Dzemaili și Sansone în spatele singuraticului atacant Palacio.