Lazio îl zbate pe Milan cu 3 goluri de la Immobile, Inter guvernează Spal

În primul test de campionat provocator, Milan s-a spulberat în fața unei Lazio sclipitoare care i-a copleșit cu goluri: 4 la 1 cu trei goluri de la Immobile și unul de la revelația Luis Alberto – Inter a învins în schimb pe Spal acasă (2 0) și ajunge la Juve. în fruntea clasamentului.

Un Lazio debordant copleșește Milano. Protagonistul Ciro Immobile: trei goluri și un assist (lui lui Luis Alberto) pentru atacant exaltat și de golul marcat în această săptămână cu naționala. Șapte goluri în lista sa la începutul sezonului. Însă dominația pregătirii lui Inzaghi s-a exprimat într-o probă de maturitate puternică și joc grozav. Ultimul 4-1 îngheață ambițiile Milanului, care nu a reușit să țină meciul în punctul de cotitură decisiv al meciului, care a început la ora 16 după furtuna care a lovit Roma dimineața.

În schimb, Inter a învins Spal cu 2-0 înaintea prânzului din cea de-a 3-a zi din Serie A și se alătură lui Juve în fruntea clasamentului cu puncte pline. Nerazzurri înaintea cu Icardi în prima repriză cu un penalty acordat după o intervenție a Var. Perisic și-a dublat avantajul în repriza secundă: Inter prima cu puncte pline împreună cu Juventus.