Lazio stabilește recordul și se înscrie la cursa Scudetto, Milano se ridică din nou cu Ibra

Cu un gol în finală de obișnuitul Immobile, Lazio a obținut a zecea victorie consecutivă în detrimentul lui Napoli și era în plină cursă pentru Scudetto – La Cagliari, în schimb, Ibra a marcat și a condus revenirea lui Milan.

Acum e oficial: Lazio se pregătește și pentru Scudetto! Echipa lui Inzaghi a învins și Napoli, ajungând astfel la zece victorii consecutive și, mai ales, la doar 4 puncte de Inter cu meciul cu Verona încă de recuperat. Decisiv a fost încă o dată Ciro Immobile, autorul golului care, la câteva minute de la final, a împărțit în două rezistența unui Napoli bun, învins mai mult de ghinion decât de adversar. Da, pentru că laba golgheterului s-a născut dintr-o gafă incredibilă a lui Ospina: o greșeală, cea a portarului mexican trimisă pe teren în locul accidentatei Meret, care a anulat prestația azzurrilor, până în acel moment cei mai merituoși. a unei eventuale victorii. De fapt, cel văzut la Olimpico fusese un Lazio supus, incapabil să-și găsească spațiul necesar pentru a-și dezvolta jocul și, pe parcurs, chiar doborât de Napoli.

După o primă repriză echilibrată și nu foarte distractivă, repriza secundă se deschisese cu un ritm mai mare dar azurrii lui Gattuso au fost cei care au preluat conducerea. În minutul 68 Zielinski a făcut să tremure Olimpico, dar șutul său, din fericire pentru Inzaghi, a fost imprimat pe stâlp, la scurt timp după aceea, Insigne a dat fiori lazionilor, de data aceasta salvat de Strakosha. Golul lui Napoli părea să fie în aer, dar în minutul 82 a venit nebunia lui Ospina: dribling greșit pe Immobile și tap-in câștigător al lui Ciro, pe care nici măcar încercarea de salvare disperată a lui Di Lorenzo nu l-a scos din plasă. Iar când, în plină revenire, Lulic și-a salvat fața de lovitura sigură de cap a lui Llorente, Inzaghi și-a dat seama că a câștigat victoria, a zecea la rând (record absolut, doborât tot de Eriksson) a acestei incredibile curse.

„Echipa crede mereu în asta, știe că avem jucători care pot decide meciul în orice moment – ​​a comentat antrenorul Biancoceleste. – Ceea ce îmi place este conștientizarea și luciditatea băieților, uneori poate părea simplu dar aici i-am avertizat, a fost un meci mare și a trebuit să ripostăm. Astăzi suntem aproape de a fi în Scudetto.” Dispoziție opusă în schimb la Napoli, unde în ciuda performanței bune, avem de-a face cu o altă înfrângere, al treilea în ultimele patru jocuri. „Ne pasă de performanță, trebuie să privim înainte – a oftat Gattuso. – Am văzut o echipă care a suferit foarte puțin, care începe să facă ceea ce cer, din păcate de când sunt aici am primit goluri absurde, dar face parte din joc. Capul sus și pedalat, mereu: dar acum avem nevoie de un șir de rezultate pozitive”.

Sâmbătă festivă în schimb pentru Milan, înapoi la victorie pe terenul Cagliari. Cele 3 puncte, așteptate de peste o lună, poartă semnătura lui Leao și Ibrahimovic, confirmând că sistemul cu doi atacanți funcționează, dar și, dacă nu mai presus de toate, cât de mult poate afecta suedezul această echipă. La Arena Sardegna am văzut una dintre cele mai bune performanțe sezoniere ale rossonerilor, mai mult împotriva unui adversar care era în declin, dar încă periculos, mai ales în fața propriilor fani. Și în schimb Milan a reușit fără să sufere, cu excepția câtorva situații din prima repriză, găsind apoi loviturile de la KO în momentul cel mai oportun. De altfel, în zorii reprizei secunde, cu Cagliari încă amorțit de la ceai, Leao a fost cel care a profitat de oportunitatea potrivită, deși cu colaborarea lui Pisacane, a cărui deviere s-a dovedit decisivă în învingerea lui Olsen (46’).

De atunci, datorită inevitabilului dezechilibru al sardinilor, Rossonerii au reușit să preia controlul meciului, pentru a o închide apoi cu cel mai așteptat bărbat. În minutul 64, în urma desfășurării unei acțiuni a lui Hernandez, Ibrahimovic a găsit poarta cu un picior stâng frumos încrucișat, făcând să explodeze de bucurie segmentul sectorului oaspete, care a ajuns în masă doar să-l vadă. Suedezul ar fi făcut și el 3-0 cu o lovitură frumoasă de cap dar Varul i-a luat-o pe bună dreptate pentru ofsaid, sufocându-i astfel țipătul în gât. Nu contează, pentru că Milan avea nevoie de victorie mai presus de toate și asta, spre bucuria lui Pioli, a venit.

„Cu siguranță am avut o performanță diferită față de ultimii, am fost mai eficienți, mai concreti și am obținut o victorie binemeritată – a comentat cu satisfacție antrenorul rossonerilor. – E clar că la Zlatan am găsit o referință importantă, știam că e pregătit după primul telefon pe care l-am făcut. Va face mult bine acestei echipe, ne va da personalitate și stimuli chiar dacă o să vedem cea mai bună versiune a lui în câteva jocuri”. Unde poate duce Milano? desprins cu 10 puncte de zona Campionilor (și romii mai au de jucat), nu se știe, dar între timp i-a dat o zguduire bună: și asta, în lumina modului în care mergeau lucrurile, este deja o veste bună.