Juventus câștigă Supercupa câștigând un poker de goluri împotriva Lazio

SUPERCOPPA – Bianconerii au câștigat primul trofeu al sezonului dominând Lazio și câștigând pentru a șasea oară Supercupa (4-0) (ca Milano): în prima repriză Pogba a marcat, iar în a doua repriză campioana Italiei s-a răspândit cu goluri. de la Chiellini, Lichsteiner și Tevez (primul gol în Italia) – accidentarea lui Marchisio – Conte în triumf

Campioana Italiei Juventus nu a putut chiar să înceapă noul sezon mai bine decât așa: au câștigat triumfător Supercupa, înscriind patru goluri împotriva Lazio chiar în bârlogul echipei capitoline, pe un stadion olimpic aglomerat cu aproape 60 de spectatori în ciuda perioadei de vacanță și a dogorului. căldură.

Cu această victorie, Juve lui Conte se alătură Milanului în registrul de aur al Supercupei cu un total de șase victorii.

Bianconerii au luat conducerea în a doua parte a primei reprize cu un gol splendid al lui Pogba care tocmai îl înlocuise pe accidentatul Marchisio (entorsă la genunchi).

În repriza secundă, Juve a doborât literalmente Lazio cu un hat-trick în primele minute marcate de Chiellini, Lichsteiner și Tevez care au marcat pentru prima dată și în Italia.

Lazio și-a pierdut literalmente mințile și moralul și nu au reușit niciodată să reacționeze.

Pentru al doilea an consecutiv, Juve câștigă astfel Scudetto și Supercupă și lansează provocarea la incipientul campionat pe care vor încerca să-l câștige pentru a treia oară consecutiv, lucru care nu s-a mai întâmplat din anii ’XNUMX.