Juve câștigă derby-ul italian, dar Inter iese cu capul sus

Cuadrado îl retrage pe joker la finalul primei reprize cu o săgeată de 25 de metri care străpunge Handanovic și dă victorie și trei puncte lui Juve, dar Inter se dovedește într-o recuperare clară și se plânge de greșelile arbitrului - Albul-negrii lovește bara transversală cu Dybala și au ajuns aproape să dubleze de mai multe ori – Apărarea îi reține pe Higuain și pe Icardi.

Juve se bucură, Inter se întoarce acasă cu capul sus. Bianconerii iau Derby-ul Italiei grație unei capodopere a lui Cuadrado, dar nerazzurri, deși dezamăgiți de înfrângere, nu ies deloc micși și se confirmă ca fiind transformați față de acum câteva luni. Echipa lui Allegri poate sărbători 3 puncte foarte grele în proiecția Scudetto, cea a lui Pioli, la al doilea knock-out consecutiv după cea din Cupa Italiei, își păstrează în continuare intacte ambițiile de locul trei.

„Sunt mulțumit de ceea ce au făcut băieții, a fost un meci la nivel foarte înalt, ca un sfert de finală sau o semifinală a Ligii Campionilor – a comentat antrenorul lui Juventus. – Cerusem o astfel de atitudine și am fost mulțumit, în orice caz îl felicit și pe Inter pentru că au fost oportunități de ambele părți”.

Așa cum se întâmplă adesea în jocurile de acest tip, jocul campionului a decis. Jokerul lui Cuadrado a ieșit din „roata” lui Juventus, plin de jucători de top, foarte buni la coordonare de la 25 de metri și l-au străpuns pe Handanovic cu o rachetă sol-aer (45’). Episod decisiv în ruperea echilibrului unui meci foarte intens jucat substanțial pe picior de egalitate, mai ales în prima repriză.

Dacă Juve a fost aproape de a marca cu Dybala și Pjanic (opriți de bară și două parari grozave ale portarului sloven), Inter făcuse același lucru cu Gagliardini, Joao Mario și Icardi, confirmând un meci pe brici. După egalul 1-0, însă, bianconerii au reușit să gestioneze mai bine meciul, iar în repriza secundă au fost cei care au avut cele mai mari ocazii (Handanovic încă foarte bun pe Higuain și Mandzukic), împotriva unui curajos dar nu foarte efectiv Inter.

Într-o seară pozitivă pentru fotbalul italian, însă, există câteva umbre: reacțiile excesive ale lui Brozovic și Lichtsteiner la momentul înlocuirilor, dar mai ales unele greșeli ale lui Rizzoli care au ajuns să-i strice pe nerazzurri. Într-adevăr, în prima repriză, arbitrul nu a observat două intervenții asupra lui Icardi (una a lui Chiellini, cealaltă a lui Mandzukic) care au trebuit să fie pedepsite cu un penalty, stârnind astfel furia lui Pioli.

„Suplimentul era la doar câțiva pași, din păcate deciziile au mers împotriva noastră – gândul antrenorului nerazzurri – îmi pare rău pentru că în astfel de meciuri sunt episoadele care fac diferența, în orice caz am pierdut și din cauza noastră. greseala pentru ca am lasat descoperita zona Cuadrado. Îmi pare rău pentru înfrângere, dar sunt mulțumit de performanță, am jucat ca o echipă adevărată împotriva celor mai buni din Italia și trebuie să o luăm de la capăt”.

Derby-ul Italiei a promis multe și s-a ridicat la înălțimea așteptărilor: de data aceasta, fotbalul italian a oferit lumii o carte de vizită respectabilă.