Juve câștigă în minutul 91 și o prinde pe Fiorentina, Atalanta cucerește Cagliari

Bianconerii prind victoria în timpul opririi cu un gol foarte prețios al lui Cuadrado și cuplează Fiorentina în clasament - Atalanta condamnă Cagliari pe ultimul loc - Astăzi e rândul romanilor: Roma la Vanezia și Lazio acasă, împotriva lui Salerinitana

Și la ultima suflare Juventus câștigă. Bianconerii au învins-o pe Fiorentina la finalul unui meci stricat, murdar, cu puțin spectacol și multe dueluri individuale, în care un singur episod ar putea duce la victoria unuia dintre cei doi. Cuadrado l-a găsit în minutul 91, la mai puțin de un sfert de oră după ce a intrat pe teren în locul lui Rabiot: amintirea se întoarce la 2 noiembrie 2015, când același columbian a marcat golul victoriei împotriva lui Torino în timpul opririi. La acea vreme a fost începutul unei reveniri fantastice care a adus un Scudetto neașteptat, dar aici este probabil să nu se întâmple nimic din toate acestea, dar cu siguranță poate fi un bun (re)punct de plecare.

Încă o dată Allegri Corto Muso o câștigă, așa cum îi place lui, chiar dacă senzația este că meciul a avut loc în minutul 73, când Milenkovic a fost exclus pentru a doua abatere rezervabilă. Până în acel moment, de fapt, echilibrul a domnit suprem și un egal 0-0 părea a fi singurul rezultat posibil, dar după aceea totul s-a schimbat și bianconerii au fost mai întâi aproape de a marca cu Biserică, oprit doar de traversă, apoi l-au găsit cu Cuadrado, tot datorită abaterii decisive a Biraghi. „Ne-am ținut bine mental, cu această mentalitate am fi adus acasă puncte și cu Sassuolo, Empoli, Udinese și Verona – analiza lui Allegri -. Trebuie deci să fim fericiți de această victorie, obținută împotriva unei echipe Fiorentinei care joacă foarte bine fotbal, dar supărați pe ceea ce am lăsat în urmă mai devreme.

Jocul? Baza unei echipe care vizează vârful este să se pună la dispoziție și să alerge, precum și să joace bine, iar până la urmă rezultatul contează”. Aici revenim la veșnica dezbatere dintre jucătorii de joc și jucătorii de rezultate, dar este clar că Juve, mai ales acum, sunt interesate înainte de toate de puncte.

Cursa Campionilor, de altfel, este mai strâns contestată decât oricând, multe echipe luptându-se pentru un singur loc, având în vedere că primele trei nu sunt în prezent în joc. Al patrulea, în așteptarea meciurilor de astăzi, a fost luat de Atalanta, capabilă să cucerească Cagliari la finalul unei provocări distractive și emoționante, mai mult decât spune finala de 2-1.

Dacă cineva s-a gândit că nerazzurri ar putea fi afectați de eforturile europene, a primit un răspuns încă din 6’, când Pasalic a depășit impasul depunând un assist la sărutul lui Zappacosta pe net. Dar sardinii, s-au aliniat prin surprindere Mazzarri cu un 4-5-1 cu soloul Joao Pedro în atac au reacționat imediat și în minutul 27 au egalat cu brazilianul, bun să termine o minge lungă a lui Godin și să-l învingă pe Musso.

Prima repriză trosnitoare, încheiată din nou cu Zeița în avantaj, de data aceasta cu obișnuitul Zapata, care a marcat cu un șut puternic pe care Cragno nu a putut face nimic. În a doua jumătate aAtalanta ar fi putut să înscrie din nou, dar mai întâi Var (penalty scos după revizuirea pe teren) și apoi portarul rossoblu (mare salvare pe Ilicic) l-au împiedicat, în timp ce Cagliari, în ciuda suferințelor, a ținut meciul, apropiindu-se de 2-2 cu o lovitură de cap a lui Pavoletti pe lângă poartă. „Am suferit prea mult pentru tipul de meci care a început, pentru jocul pe care l-am dezvoltat și pentru șansele create, întotdeauna există un corp la corp în finală care poate strica totul – a comentat Gasperini -.

Multe puncte la deplasare? A fost și multă aleatorie, în multe jocuri interne nu am meritat rezultatul negativ. Am pierdut puncte în meciuri dureroase precum cele cu Milan și Fiorentina, sau cu Udinese în minutul 92, cu siguranță trebuie să câștigăm multe și acasă...”.

Rezultatele de ieri pun și mai multă presiune pe romani, care sunt nevoiți să câștige pentru a nu complica cursa Ligii Campionilor, dar și pentru a nu trece o oprire dificilă în centrifuga media a capitalei.

Acest lucru este valabil mai ales pentru Roma, că după fool-bis-ul cu Bodo Glimt absolut nu se poate greși cu meciul din deplasare de la Veneția (12.30), dar și cu Lazio trebuie să câștige cu orice preț cu Salernitana (18), altfel Sarri s-ar întoarce pe bancă. Unde, pentru prima dată de la sosirea sa, stă Mourinho, care a intrat în vizorul criticilor romani, sau cel puțin al unei părți. „În acest moment ne luptăm, nu în a construi situații, ci în a traduce toate acțiunile pe care le creăm în obiective – glosat Special One -. Acum ne așteaptă un meci dificil, Venezia joacă bine, are principii excelente și vrea mereu să construim: repet, trebuie neapărat să înscriem mai mult”.

Mou așteaptă, așadar, răspunsuri de la câțiva oameni cheie precum Mkhitaryan, Zaniolo și Abraham, care nu au jucat de 6 meciuri, dar fanii mai presus de toate îl observă, primit ca salvator al patriei și în schimb, cel puțin până acum, incapabil. pentru a oferi romilor acea lira în mai mult decât în ​​trecutul recent. Pe scurt, astăzi este nevoie de o victorie și portughezii vor încerca să o obțină mizând pe obișnuitul 4-2-3-1 cu Rui Patricio în poartă, Karsdorp, Mancini, Ibanez și Calafiori în apărare, Cristante și Veretout la mijloc, Zaniolo , Pellegrini și Mkhitaryan în spatele punctului unic Abraham.

Zanetti va încerca lovitura cu un 4-3-3 care îi va vedea pe Romero în poartă, Mazzocchi, Caldara, Ceccaroni și Haps în spate, Crnigoj, Busio și Ampadu la mijloc, Aramu, Okereke și Kiyine în atac. Un moment hotărât mai bun în schimb pentru Lazio, care după înfrângerea proastă de la Verona a reacționat învingând Fiorentina și găsind două egaluri bune cu Atalanta și Marsilia. Astăzi, însă, sosește Olimpico Salernitana, pentru ceea ce promite a fi meciul inimii lui Lotito („dar nu mai am ce face cu grenadele”, a reiterat ieri patronul biancoceleste), dar mai ales ca un meci de câștigat cu orice preț.

Sarri o știe bine și de aceea va confirma tipul 4-3-3 cu Reina în poartă, Hysaj, Luiz Felipe, Acerbi și Marusic în apărare, Milinkovic-Savic, Cataldi și Luis Alberto la mijloc, Pedro, Immobile și Felipe Anderson în atac. Misiune complicată pentru Colantuono, care însă a avut un impact bun de când a preluat banca Castori. Antrenorul de grenade va încerca să oprească Lazio cu acum obișnuitul 4-3-1-2 cu Belec între stâlpi, Zortea, Strandberg, Gyomber și Ranieri în spate, Schiavone, Di Tacchio și Obi la mijloc, Ribery în spatele ofensivei. cuplu format din Simy și Bonazzoli.