Juve preia din nou conducerea dar dezamăgește și Atalanta îl oprește pe Napoli

Doar un penalty obținut și marcat de CR7 în plină refacere dă o victorie dificilă față de Genoa (2 la 1) și primul loc în clasament pentru Juve – Rocambolesco egal cu Napoli (2 la 2) care se strecoară din zona Ligii Campionilor.

Juve preia din nou conducerea, Napoli... pierde. Miercuri în campionat ne oferă depășirea Doamnei, deși la finalul unui meci hotărât mai complicat decât se aștepta, dar și o pirotehnică 2-2 între azzurri și Atalanta, cu controverse arbitrale și declarații de foc. Să începem de la provocarea de la Torino și deci de la succesul Juve împotriva Genovei, un 2-1 remizat până în minutul 95 și decis printr-un penalty al lui Cristiano Ronaldo. Rezumatul explică mai bine decât multe cuvinte toate dificultățile întâmpinate de alb-negri, nevoiți să împingă dincolo de orice așteptări pentru a îndoi echipa lui Thiago Motta, care în orice caz merită complimente. Ingeniozitatea Sanabriei lasă deoparte, desigur, pentru că acordarea unui penalty în plin joc adversarelor, anulând astfel ceea ce ar fi fost o adevărată ispravă, este cu adevărat de neiertat.

Până atunci, Genoa fusese practic perfectă, obligând Juve să remizeze în pofida inferiorității numerice prelungite (Cassata eliminat în minutul 51 pentru dublu cartonaș galben) și fiind pe primul loc datorită unui gol al lui Bonucci, care a înscris cu capul Radu părea orice în afară de nevinovat. Mai trebuie spus că aceasta a fost singura greșeală a portarului rossoblu, înainte și după una dintre cele mai bune de pe teren. Salvările sale au menținut egalitatea construită de Kouamé (41’), foarte norocos la împotrivire îndrăzneață (lotul greșit a ajuns să-l înlocuiască pe Buffon) dar și bun la exploatarea gafă a apărării alb-negru. În repriza secundă, însă, era rezonabil să ne așteptăm la o victorie ușoară alb-negru, mai ales că în minutul 51, așa cum am menționat deja mai sus, Genoa a rămas în 10 pentru expulzarea fiscală (dar corectă din punct de vedere al regulamentului) a lui Cassata, care i-a tras tricoul lui Dybala deși era deja avertizat.

Pentru un bun 20 de minute, rossoblu a rezistat însă impactul, amânând inevitabilul asediu alb-negru în ultimul sfert de oră, în care Sarri a rămas în 10 din cauza expulzării lui Rabiot, rezervat de două ori în mai puțin de jumătate. ora. În toate acestea, Ronaldo a cutreierat terenul, nereușind să înscrie golul de depășire în cel puțin două ocazii. Când Var, în plină repriză, a anulat golul de 2-1 pentru ofsaid (dreapta), mulți s-au gândit la al doilea egal consecutiv, cu depășirea consecutivă a lui Inter, dar apoi CR7, ca campion ca el, a obținut penalty-ul menționat mai sus, transformându-l cu răceală și repunând ierarhii la loc. „Am jucat sub ritm în prima repriză – analiza lui Sarri. – În repriza secundă, în schimb, am crescut intensitatea și rezultatul este consecința potrivită a numeroaselor goluri pe care le-am creat, din păcate continuăm să înscriem puțin și să primim goluri cu prima ocazie”.

Seara lui Napoli a fost hotărât mai puțin fericită, oprită de Atalanta pe 2-2 și alunecat din zona Ligii Campionilor pentru prima dată în ultimii ani. De fapt, egalul lui San Paolo, pe lângă faptul că a lăsat neschimbat dezavantajul de la jucătorii de la Bergamo, depășirea romilor și angajarea lui Lazio și Cagliari merită. Finalul a fost însă cel care a stârnit discuții mai presus de toate, cu golul lui Ilicic (86’) născut dintr-o acțiune dubioasă în zona nerazzurri: napolitanii și-ar fi dorit un penalty pentru contactul dintre Kjaer și Llorente, în schimb au primit egalarea - bătaie de joc. De atunci a izbucnit o adevărată vâlvă, cu Ancelotti exmatriculat pentru proteste și un post-meci înflăcărat. „Domnule Rizzoli și domnul Nicchi, dacă vor continua așa, vor ajunge cu hoarde de napolitani și fani furioși – atacul foarte greu al lui De Laurentiis -. Insuportabilitatea lui Rizzoli și a arbitrilor este insuportabilă, băgăm banii în acest fotbal bolnav și avem dreptul să știm cum funcționează lucrurile, fără ca ei să cadă de sus. Practic, cer respect și claritate, mai ales de la Nicchi și Rizzoli: să-și arate fețele. Vor spune că reușesc, dar sunt doar actori răi”.

Păcat, pentru că dincolo deepisodul final (oricât de îndoielnic: reținerea dintre Llorente și Kjaer este reciprocă) Fusese un meci minunat, cu Napoli și Atalanta înfruntându-se direct, așa cum era de așteptat. Azzurrii au fost primii care au găsit avantajul cu Maksimovic (16’), înainte ca Milik să mănânce 2-0 și Freuler să găsească egalul exploatând o rață de la Meret (41’). Totuși, în repriza secundă, după 25 de minute de mare echilibru, polonezul l-a compensat profitând la maximum de asistența lui Fabian Ruiz (71’) și ridicându-și echipa cu unu. Totul e gata? Nicio sansa. Ilicic a găsit 2-2 după „crima” amintită, transformând finala într-un salon. Faptul este însă că Napoli pierde șansa de a-l prinde pe Atalanta, dar mai ales locul patru în detrimentul Romei. Și sâmbătă, la Olimpico, va avea loc confruntarea directă, cu azzurrii nevoiți să câștige pentru a nu se scufunda. Toate premisele pentru încă o zi de incendiu sunt acolo...