Juve extinde Bologna, dar Roma cucerește Genoa

Campioana Italiei a anulat Doha și a revenit la succes învingând-o fără dificultate pe Bologna (3-0) cu două goluri de la Higuain și un penalty marcat de Dybala – Roma, însă, nu s-a dat bătută și a continuat să câștige la Marassi, unde au fost. alți mari: 1 la 0 pentru Giallorossi de la Spalletti datorită unui autogol al lui Izzo.

Fără surprize. Juventus și Roma întâmpină 2017 cu două victorii și continuă cursa Scudetto fără șocuri, presupunând că este legitim să vorbim despre această dispută. Da, pentru că alb-negrii, deja campioni de iarnă de ceva vreme, sunt +4 la rivali, mai mult cu un joc mai puțin și meciul direct în favoarea.

3-0 de la Bologna certifică, dacă mai era nevoie, o supremație clară asupra tuturor și nu doar din punct de vedere tehnic. În ziua în care toate echipele de top au câștigat prin suferință, Juve s-a plimbat: sincer, e greu de crezut că a fost doar o coincidență...

„Sunt fericit, abordarea a fost feroce așa cum am cerut – a explicat Allegri. – A trebuit să răspundem la victoriile rivalilor, mai mult nu este niciodată ușor după pauză: am reușit și asta e în regulă, acum avem 4 curse foarte grele în față și o lună în care va trece cea mai mare parte din campionat”.

Dacă izbucnirea de la Doha a servit la menținerea tensiunilor ridicate, nu se poate nega: golul reușit. Bianconerii au spart deja echilibrul în minutul 7 cu Higuain, foarte bun să facă asistența lui Pjanic să se concretizeze cu un voleu din picior drept tocmai atins de Mirante.

Dublarea, după o primă repriză fără zguduiri deosebite, a sosit în minutul 40 cu Dybala, rece din penalty după un fault al lui Oikonomou asupra lui Sturaro. Tris a servit apoi din nou în minutul 55 cu Higuain, nemilos în finalizarea unei acțiuni grozave născută din asistența Khedira-Lichtsteiner.

O victorie cu mult mai dureroasă pentru romi, după cum spuneau previziunile din ziua precedentă. Pe terenul în care deja căzuseră Juve, Milan și Fiorentina, giallorossii au reușit să smulgă 3 puncte de aur, de altfel într-un mod hotărât neobișnuit (pentru ei desigur).

De fapt, de data aceasta echipa lui Spalletti a reușit să învingă suferind, strângând din dinți ca o echipă mare: finalul 1-0 este rezultatul unui autogol al lui Izzo (36’), dar și două mari salvari ale lui Szczesny și un expert în management și plin de spirit.

„Am făcut un meci grozav, am luat terenul „foarte rău” – a comentat Spalletti. – În sfârșit a sosit o victorie murdară, cu caracter și impact fizic”. Bucuria antrenorului este legitimă pentru că creșterea echipei sale trece prin astfel de competiții.

Poate că Juventus lui Allegri este prea departe și așa va rămâne până la final, dar între timp Roma sunt candidați serioși la medalia de argint. Nu suficient încă pentru ambițiile pieței, dar deja ceva în comparație cu problemele din trecut.