Juve se scufundă, sclipitor egal între Atalanta și Lazio

Criză nesfârșită pentru echipa lui Allegri care pierde și la Verona și vede dispărut nu doar visele lui Scudetto, ci și zona Ligii Campionilor – Remiza dintre două echipe sănătoase precum Atalanta și Lazio este în schimb amuzantă

O criză fără sfârșit. Acolo Juventus pierde și la Verona și se scufundă la mijlocul tabelului, atins de Hellas și riscând să fie depășit de Sassuolo. Situația este atât de îngrijorătoare nu doar că nu mai permite niciun fel de gândire Scudetto (dacă Milan și/sau Napoli ar câștiga astăzi ar merge cu +16!), dar și că complică și Liga Campionilor. Nu este doar o problemă de puncte, ci de atitudine și calitate: bianconerii, până în prezent, sunt cei mai slabi din lotul „mare”, dar și prin detașare.

„În acest moment suntem o echipă la mijlocul tabelului, dar calitățile sunt acolo și lucrurile se vor așeza – il Comentariul lui Allegri -. La sfârșitul jocului ne-am confruntat, dar cuvintele sunt inutile. Trebuie doar să muncim, trebuie să ne asumăm responsabilitatea și să acceptăm realitatea. Nu e nimic de vorbit: trebuie să taci, să taci și să lucrezi, care este cel mai important lucru. Cred că acesta a fost un pas aproape final pentru campionat, așa că să ne gândim la Liga Campionilor și apoi la Fiorentina: Marți este importantă pentru următoarea rundă în Europa, să-ți pară rău de tine este inutil”.

Prin urmare, în a unsprezecea zi, Max ridică steagul alb, care spune multe despre clima din interiorul vestiarului. De curând, Agnelli și Nedved au dat dovadă de încredere, dar echipa nu a răspuns prezent, dimpotrivă... Reacția din repriza secundă, de fapt, a fost mai presus de toate fiica nervilor, precum și o inevitabil (și pe bună dreptate) Verona inferioară, mai puțin predispusă la presare și agresiune. Forțarea a produs însă un gol de la McKennie abia în minutul 80, la fel ca miercuri împotriva lui Sassuolo, demonstrând o echipă care realizează puțin, foarte puțin, acordând în schimb mai multe ocazii adversarilor.

După înfrângerea de la mijlocul săptămânii (și cuvintele managerilor) era rezonabil să ne așteptăm la o Juve furioasă, gata să muște Verona încă din primele minute, în schimb sa întâmplat exact invers. Pressingul galben-albastru, splendid regizat de Tudor (să gândiți-vă că această echipă, în primele zile cu Di Francesco, avea 0 puncte, pe când acum au 15), le-a luat toată certitudinea alb-negrilor, care au ajuns să marcheze. pe cont propriu: 'asistența pentru Barak din care s-a născut primul gol al lui Simeone, de fapt, Arthur a făcut-o cu o pasă nebună în spate (11'). Trei minute mai târziu, Cholito, în stare de grație după pokerul de duminica trecută împotriva Lazio, s-a dublat cu o splendidă viraj la dreapta, trimițând pe Juventus pe saltea. Jocurile lui Dybala nu au fost de folos (o bară transversală, un șut puțin pe lângă poartă și o altă salvare grozavă a lui Montipò), sau înlocuirile lui Allegri, pentru că nu a reușit să concretizeze ocaziile pe care le-a avut, remediand o altă înfrângere, a patra în doar 11 zile.

Celălalt meci mare de sâmbătă între Atalanta și Lazio, un 2-2 care îi face pe urmăritori mai mult decât fericiți decât pe protagoniști. De fapt, punctul scurtează clasamentul în jos, dar la o privire mai atentă poate fi salutat pozitiv, chiar dacă poate mai mult pentru nerazzurri decât pentru biancocelești. Da, pentru că echipa lui Sarri a luat conducerea de două ori și s-a lăsat atins în ambele cazuri, mai mult la finalul celor două reprize, anulând efectiv o victorie care acum părea în buzunar și care l-ar fi lansat mai degrabă în sus. La goluri de Peter (18’) și imobil (74’, s-a alăturat lui Silvio Piola la o altitudine de 159 în Serie A) au răspuns de fapt Zapata (46’) și De Roon (94’), găsind egalitatea cu doar un moment înainte ca arbitrul să-i trimită pe toți la vestiar.

„Îmi pare rău pentru că jocul părea câștigat, dar golurile din ultima secundă se întâmplă și fac parte din fotbal – a oftat Sarri -. Performanțe precum cele de la Bologna sau Verona lasă un gust amar, de data aceasta am avut ghinion, am primit ambele goluri practic în timpul adăugat, dar am făcut un pas înainte atât ca performanță, cât și ca caracter: acum să vedem dacă găsim continuitate". „În acest moment putem face asta și am făcut-o foarte bine, apoi niște erori tehnice ne-au costat scump, dar ne-am priceput să jucăm jocul până la final – cuvintele lui Gasperineu -. Ratăm victoria de acasă? Aș schimba cu plăcere asta pentru marți, învingând Manchester United ar însemna să punem o ipotecă mare în optimile de finală ale Ligii Campionilor”. Pentru Atalanta va fi o seară de gală, împotriva unui adversar regenerat din victoria cu 3-0 de la Tottenham (goluri de la Ronaldo, Cavani și Rashford), în timp ce pentru Juve, meciul cu Zenit va servi mai ales la recâștiga puțină încredere și morală. Elemente care, în acest moment, sunt cu adevărat subterane.