Juve suferă, dar îl cucerește pe Marassi învingând Genoa cu 1-0 datorită lui Pirlo

CAMPIONAT DE SERIE A - Un Genoa agresiv îi face pe campionii Italiei să sufere, dar ei dejucă mai întâi un penalty cu Buffon și apoi găsesc în minutul 89 golul victoriei cu o lovitură liberă superlativă a lui Pirlo - Anterior un gol foarte regulat al lui Osvaldo fusese anulat – Bianconerii au acum un avans de 17 puncte față de Roma, care totuși trebuie să recupereze două jocuri

Semnătura de pe scut. Juventus a cucerit Genoa câștigând unul dintre acele meciuri care, la sfârșitul anului, sunt definite drept „cheie”. Ei sunt mereu acolo, în fiecare triumf și sunt de obicei hotărâți de oamenii simbol. Acum doi ani a fost rândul lui Del Piero împotriva Lazio, anul trecut Chiellini pe terenul lui Napoli, de data aceasta Buffon și Pirlo, în ordine strict cronologică și alfabetică. Portarul a început prin a salva un penalty la Calaiò la 0-0, geniul de la Brescia a încheiat cu un pumn magistral la un minut de la final.

„Nu vreau să vorbesc despre procentele Scudetto pentru că nu ar fi adevărate”, a batjocorit superstițiosul Conte, „mai mult decât o cărămidă pentru titlu, asta e o lopată”, a explicat în schimb Buffon cu obișnuita sa franchețe. Căpitanul și-a sărbătorit astfel cea de-a 476-a prezență la Juventus în cel mai bun mod posibil, cel care l-a determinat să angajeze un monstru sacru precum Zoff. Și apoi Pirlo s-a ocupat de asta, oferind echipei sale o victorie aproape neașteptată, având în vedere cum au decurs lucrurile. Pentru că Juve, așa cum s-a întâmplat des în ultima vreme, cu siguranță nu a strălucit din punct de vedere fizic și joc, riscând chiar să piardă meciul. De asemenea, vina arbitrului Mazzoleni și a asistenților săi, dezastruoasă în anularea unui gol foarte regulat al lui Osvaldo în minutul 39 al primei reprize din cauza unui ofsaid total inventat.

Însuși directorul meciului nu i-a acordat apoi un penalty Doamnei pentru brațul lui Antonelli, pentru ca apoi să decidă invers un minut mai târziu în favoarea Genovei. Atingerea lui Vidal a fost considerată voluntară, iar Juve a făcut spume de furie. Gazdele nu contaseră însă pe Buffon, care s-a priceput foarte bine să-l hipnotizeze pe Calaiò neutralizând lovitura de la faţa locului. Salvare decisivă în ziua logodnei lui Zoff, chestii fenomenale... Alb-negrii și-au făcut astfel curaj și s-au proiectat în jumătatea roșie-albăstruie a terenului. În minutul 89 Quagliarella reînviată, care tocmai intrase, a obținut o lovitură liberă în zona Pirlo. Tigla s-a dovedit încă o dată a fi prietenă cu directorul brescian, care a plasat mingea în colțul de sus al porții lui Perin.

„Doar o echipă grozavă ar putea câștiga un astfel de joc, în ciuda unor episoade discutabile de arbitraj – a gândit Conte. – Cifrele vorbesc de la sine, facem ceva extraordinar. Acum ne vom gândi la Fiorentina, dar campionatul rămâne prioritatea noastră”. Iată, poate că acesta este singurul mic defect al serii, împreună cu izbucnirea lui Quagliarella când a părăsit terenul („Chiar i-am rezolvat jocul” ar fi spus atacantul arătând spre Conte). Pentru că acum, această Juve extraordinară are nevoie doar de creștere europeană pentru a deveni stelară. Fanii au înțeles asta, acum depinde de club și de antrenor. Joi vom vedea dacă va fi un punct de cotitură sau dacă acest sezon va rămâne excepțional doar în granițele noastre.