Juve ocolește flop-ul Roma, Napoli și Atalanta

Cristiano Ronaldo s-a trezit și victoria lui Juve asupra Romei este de bun augur: acum bianconerii sunt pe locul trei - Napoli pierde la Genoa și Atalanta îi permite lui Toro să recupereze trei goluri: furtună pentru Gattuso și Gasperini.

Juventus câștigă play-off-ul. Scorul de 2-0 de la Torino îi permite Doamnei să rămână în urma primului clasament, totul într-un weekend în care a văzut-o de-a face cu cel mai dificil meci al ei. Roma, în schimb, în ​​ciuda faptului că ies cu capul sus, suferă o altă înfrângere într-o ciocnire directă care doare, chiar dacă problemele lui Fonseca, în ciuda înfrângerii lui Napoli și a egalului Atalantei, vin mai ales din spate, în condițiile în care Lazio, în caz că de victorie, li s-ar alătura în clasament. Iată, celălalt titlu sâmbăta aceasta vine de la azzurri, învinși la Genova și din ce în ce mai mult în ochiul furtunii: meciul din Cupa Italiei de la Bergamo ar putea fi ultima soluție pentru Gattuso, acum în toate cazurile sub lupa criticilor.

Dar să revenim la marele meci de pe Stadion, un meci substanțial echilibrat în care Juve și Roma, din punct de vedere al jocului, au fost aproximativ egale. Dar de multe ori, în astfel de jocuri, sunt piesele din ultimii 30 de metri care fac diferența Bianconerii au fost cu siguranță mai buni, legitimând succesul final. „După înfrângerea cu Inter ne-am regrupat și am găsit din nou entuziasm, am fost mereu în grupă și campionii acestei echipe m-au ajutat mereu sacrificându-se – cuvintele entuziaste ale lui Pirlo -. Avem o echipă foarte competitivă și trebuie să muncim în continuare. Am crescut? Înfrângerile și victoriile sunt folosite pentru a îmbunătăți, apoi un club grozav care mă susține...”.

„Am jucat bine aproape tot meciul, dar nu putem uita că ne-am confruntat cu Juve – a răspuns Fonseca -. S-au apărat bine, cifrele sunt cifre, dar echipa care a marcat a câștigat meciul. Vreau să evaluez performanța echipei, am avut curajul să venim aici și să ne jucăm jocul, din păcate nu a fost suficient.” În prima săptămână fierbinte din februarie a lui Juventus (mâine începe următoarea, cu Inter și Napoli peste 6 zile), Cristiano Ronaldo s-a trezit. Și așa, după dotul de la San Siro, iată obiectivul de ieri, de a marca în sfârșit o performanță la nivelul lui, atât din punct de vedere tehnic, cât și fizic.

CR7 a spart impasul după doar 13' cu una dintre jocurile sale, apoi a lovit transversala în minutul 23, inducându-l în cele din urmă pe Ibanez să marcheze un autogol care, de fapt, a pus capăt tuturor discuţiilor (69'): era acolo, de fapt. , gata să adune asistența de la Kulusevski, la rândul său splendid lansat de Cuadrado, cu consecința forțării argentinianului la o intervenție disperată și, în lumina faptelor, nereușită. Dar Pirlo are mai multe motive să zâmbească: înlocuirile funcționează (Cuadrado și Kulusevski sunt dovada asta), mijlocașul, ieri fără Bentancur, se descurcă din ce în ce mai bine, dar mai presus de toate apărarea este din nou solidă. Cu cea de ieri suntem la a treia porțiune liberă consecutivă în campionat, nu e rău având în vedere că, inclusiv Cupa Italiei și Supercupa Italiei, Juve a primit un singur gol în 6 meciuri.

Roma, în schimb, se întoarce acasă cu o înfrângere care doare, în primul rând din cauza unui alt eșec împotriva unei echipe egale: giallorossi, până acum, nu au reușit niciodată să învingă niciunul dintre primii opt! Ieri însă, din punct de vedere al jocului, nu a lipsit nimic și aici revenim la incipitul inițial: Juve a avut răutatea necesară în fața porții, Roma nr. Prin urmare, este inevitabil să revenim la vorbirea despre Dzeko, care a preluat conducerea ieri, dar părea a fi în stare proastă. Dacă giallorossi vor să meargă în Liga Campionilor au nevoie de el, banderola de căpitan sau nu, pentru că Borja Mayoral poate fi suficient și împotriva așa-ziselor echipe „mici”, dar când nivelul crește nu îl poți ignora. Probleme care nu sunt nimic în comparație cu cele ale lui Napoli, învinși și ei de Genoa și forțați să anunțe oficial o criză deja în aer de ceva vreme.

Pierderea la Marassi a fost extrem de nerecomandabilă în săptămâna care, după toate probabilitățile, va decide o mare parte a sezonului: Atalanta la Bergamo miercuri pentru manșa secundă a semifinalei Coppa Italia, sâmbătă la Maradona împotriva Juve. Totuși s-a întâmplat, ceea ce face următoarele meciuri și mai delicate decât erau deja, și pentru că climatul de acasă de câteva săptămâni a fost deloc senin. De asemenea, trebuie spus că înfrângerea cu Genoa este probabil nemeritată, cel puțin privind statistica (24 de șuturi la 4, însoțite de un stâlp și o bară transversală), dar când lucrurile trebuie să meargă prost, după cum știm, există nu nimic de facut. Gândește-te doar la asta Pandev a decis meciul, desfășurat de Ballardini în locul accidentatului Shomurodov: macedoneanul, fără gol din prima zi, și-a epurat de două ori fosta echipă în singurele șuturi din prima repriză (11’, 26’), trimițându-și coechipierii la pauză. cu un 2-0 senzational.

Napoli, oprit de transversală în urma loviturii de cap a lui Petagna, a jucat un atac în repriza a doua, fără a depăși însă poarta lui Politano (79’), insuficient pentru a răsturna un rezultat care, evident, nu merge deloc bine. „Nu sunt puține de spus, este același meci cu Spezia – a oftat Gattuso -. Sunt greșeli, dar plătim un preț mare pentru ele. Astăzi ar trebui să o facem felicitari echipei, doar că am făcut totul, am marcat noi înșine două goluri. Sunt foarte multe regrete, anul acesta primim multe goluri fotocopiate, iar asta ne doare. Cifrele nu mint, nu este primul meci în care construim mult, cedem puțin și pierdem. Există regret, trebuie să ardă, da merge mai departe, dar această situație se întâmplă de mult timp.”

Sâmbătă cu priviri sumbre și în Bergamo, unde Atalanta a fost reținută la egalitate de Torino. Nimic scandalos într-un sens absolut, desigur, dar cu siguranță să te găsești înainte cu 3 goluri și să fii nevoit să ajungi din urmă nu este tocmai cel mai bun lucru din viață. De altfel, în minutul 21 rezultatul a fost 3-0, grație golurilor lui Ilicic și Muriel și autogolul lui Sirigu, atât de mult încât singura îndoială nu a fost în privința reușitei, ci mai degrabă a metodelor acesteia. Dar apoi granatei au revenit senzațional în joc, găsind 3-1 și 3-2 chiar înainte de pauză, grație golurilor lui Belotti (42’ în urma unui penalty respins) și Bremer (46’). În ultima parte a reprizei secunde, iată 3-3, semnat de Bonazzoli în minutul 84, la 3' după intrarea sa pe teren: o batjocură, care merită un punct bun pentru Toro și multe, multe regrete pentru Atalanta , care chiar a alunecat pe locul șapte în clasament.