Juve vede din nou raiul, Milan se întoarce în iad

Odată cu victoria răsunătoare de la Bologna, campionii Italiei îl depășesc pe Inter și trec la doar un punct în spatele liderilor Napoli - Milan, pe de altă parte, se prăbușește încă o dată în fatala Verona și începe să se întrebe dacă generosul Gattuso este „dreptul”. antrenor pentru a-l scoate din necaz

Trei goluri pentru a da asaltul celui de-al șaptelea Scudetto la rând, trei goluri pentru a-și lua rămas bun de la orice ambiție de revenire, cu condiția să mai existe. Primii sunt cei pe care Juve i-a scăpat de la Bologna, cei din urmă cei pe care Milan i-a luat de la Verona penultimul în clasament. Situații la antipode, totuși legate de acest număr trei care, pentru o duminică, a unit două nume mari din fotbalul nostru care, în acest moment, trăiesc în două lumi diametral opuse.

De fapt, nu există alte puncte similare, după cum o demonstrează cele 17 puncte din clasament care împart bianconerii de rossoneri. Juve a găsit în sfârșit calea cea bună și succesul Bologna nu face decât să alimenteze visul de a câștiga încă un Scudetto, care până acum câteva săptămâni era în dubiu din cauza unei performanțe excesiv de fluctuante.

Dar acum filmul a revenit să urmeze scenariul obișnuit: Doamna intră pe teren cu răutatea potrivită indiferent de adversar și rezultatul, în consecință, o vede câștigând și convingând. Rezistența Bologna lui Donadoni a durat mai puțin de jumătate de oră: în minutul 27 Pjanic, deși cu amabila colaborare a lui Mirante, a rupt-o cu una dintre propriile lovituri libere.

Iar când câteva minute mai târziu (36') Mandzukic a dublat avantajul cu un voleu frumos din stânga, a devenit clar că meciul a fost la fel de bun ca îndreptat spre succes pentru Juventus și, în consecință, locul doi în clasament, minus unul de lideri. Napoli, dar înaintea lui Inter și Roma, aceasta din urmă adversară în etapa următoare.

Golul lui Matuidi din minutul 64 a servit doar la rotunjirea unui rezultat deja decis, atât de mult încât cel mai interesant aspect al finalei a fost observarea lui Dybala, care a venit la un sfert de oră de la final și a reușit să irosească 4- 0 gol din cauza prea multă anxietate de performanță (Higuain, liber în centrul zonei, aștepta mingea dar a preferat să lovească pe poartă fără să o găsească).

„Banca îi este bună, încet-încet se regăsește – a trecut peste cap Allegri – Meritul noii compactități aparține tuturor, celor care joacă și celor care stau afară. Ceea ce contează este să continui așa și să lupți în condiții egale împotriva unor mari adversari, de exemplu, despre Roma se vorbește puțin dar ei s-au îmbunătățit mult și pot lupta până la final”.

Pe de altă parte, cei care nu fac progrese, ci mai degrabă trebuie să facă față unei alte înfrângeri sunt Milan, care se confruntă cu un adevărat colaps la Verona. Scorul de 3-0 suferit de penultima din clasament demonstrează că efectul Gattuso s-a încheiat deja și că rossonerii sunt încă foarte departe de a fi echipa care s-a construit pentru zonele de top în vară.

„Am făcut o prostie groaznică, nu există scuze – a oftat antrenorul calabrian – De 25’ am creat foarte mult și am jucat bine, apoi la prima dificultate ne-am rătăcit. Trebuie să înțelegem de ce se întâmplă asta, marjele de îmbunătățire sunt enorme dar din păcate nu suntem în stare să le exprimăm, uneori pare că fiecare gândește cu capul lui și nu în echipă”.

Cuvinte dure, sincere, de la cineva care realizează că sarcina care i-a fost încredințată este probabil prea dificilă. De altfel, acest Milan este demn de psihanaliză: după ce a început bine, a primit golul de 1-0 dintr-o minge inactivă (24’ cu Donnarumma) și nu a mai înțeles nimic, mai ales în repriza secundă.

A enesa ocazie cu Kalinic eșuată de fapt a fost doar Verona, care a găsit mai întâi 2-0 cu tânărul Kean (55’), apoi 3-0 cu Bessa (77’), tot la pauză. Un dezastru, fără nicio justificare. În fotbal poți câștiga sau pierde cu oricine, dar întotdeauna cu demnitate. Și asta, Milan, chiar nu pare să știe ce este.