Juve redescoperă zâmbetul și CR7 ajunge la Pelè, între Lazio și Toro amânare cu otrăvuri

Pirlo reușește schimbările și cu Morata, Chiesa și CR7 găsește goluri și victorie: acum este pe locul trei, iar Cristiano Ronaldo i se alătură lui Pelé în clasamentul pieței de transferuri din toate timpurile – Amânare pentru Covid de Lazio-Torino, dar controversa face rau

La Juventus ridică provocarea. The 3-0 pe Spezia merită un moment al treilea loc în clasament, aşteptând ca ceilalţi să-şi facă mutarea între diseară şi mâine. Misiune îndeplinită așadar, chiar dacă cu multe mai multe griji decât era legitim să ne așteptăm în ajun. Este suficient să spunem că bianconerii s-au împăcat cu asta abia după o oră bună, când web-ul conceput de Italiano părea că chiar îi poate pune în dificultate. Dar vai să credem că Spezia a fost doar apărare: ligurii au creat mult mai mult decât o problemă, atât de mult încât, mai ales în prima repriză, păreau orice, în afară de victimele sacrificiale pictate în ajun.

De data aceasta însă, Pirlo, în ciuda situației de urgență obișnuite, a reușit să scoată iepurele din pălărie cu schimbările, transformând o seară complicată într-una festivă. Minutul 61 a fost decisiv: Frabotta a ieșit și McKennie a intrat Bernardeschi e Morata. Fructele s-au văzut doar 60” mai târziu, când Federico a fugit pe marginea ofsaidului și a pus în cale o minge de aur, pe care Alvaro s-a repezit ca un adevărat atacant. Avantajul a deblocat-o pe Juve, care până atunci fusese semnalată de un post de la Ronaldo la finalul primei reprize și puțin altceva. De atunci însă, cu Spezia nevoită să dezechilibreze pentru a găsi un egal, spațiile s-au înmulțit, sprinterii de la Juventus bucurându-se de beneficii. Unul dintre ei a fost Biserică, care a marcat cu un moment înainte de a părăsi terenul pentru Ramsey: primul șut a fost blocat de Provedel, al doilea a ajuns inevitabil în plasă, pentru Juve de 2-0 care a pus capăt tuturor discuțiilor (71’).

Și apoi, ca întotdeauna când Juve joacă, există un joc în joc, sau cel care Ronaldo juca împotriva portarului advers. Ieri, portughezul și-a sărbătorit cea de-a 600-a apariție în carieră în campionat, dar mai presus de toate își urmărea cel de-al 767-lea gol, la fel ca legendarul Pelé. Stâlpul din prima repriză părea că i-a stricat seara, la fel ca Provedel, care îi refuzase golul dintr-o lovitură liberă, dar apoi, o mustață din minutul 90, a venit contraatacul „dreapta”: asistență de la Bentancur și piciorul stâng au centrat pentru a-l învinge pe portarul La Spezia, a bloca rezultatul și a marca încă un record grozav. În finală a fost glorie și pentru Szczesny, atent, dar practic inactiv până atunci, care a salvat un penalty acordat lui Galabinov pentru un fault al lui Demiral asupra lui Gyasi.

„Oboseala de după atâtea meciuri cu aceiași bărbați se face simțită, așa că nu am fost geniali, am încercat să gestionăm puțin jocul – a comentat Pirlo – Apoi, în repriza secundă, cu înlocuirile, cu jucători ceva mai proaspeți, am reușit să mai dăm puțin împingere. Morata este fundamentală pentru noi”.

Fără goluri în schimb la Roma între Lazio și Torino, într-adevăr nici un meci și asta, așa cum am anticipat în ajun, cu siguranță nu a fost o surpriză, așa cum a fost, din păcate, încă o impresie proastă a fotbalului nostru, incapabil, pentru a enumea oară, să gestioneze o situație complicată fără a se pierde în obișnuitul , trist, mic teatru. Că meciul nu se va juca era clar de zile întregi, în lumina unei prevederi a ASL din Torino care nu lăsa loc nici unei interpretări. Era timp să găsească o soluție, totuși Lega Calcio a preferat să rămână cu un regulament evident depășit, atât din logică (cum ar fi putut să ajungă Taurul la Roma dacă ar fi trebuit să stea în izolare până ieri miezul nopții?), cât și dinspre instanțe.

Precedentul Juventus-Napoli, de fapt, face ca drama de ieri (Lazio și arbitrii pe teren să nu aștepte nimic) de-a dreptul grotesc, atât de mult încât Judecătorul Sportiv, spre deosebire de ceea ce s-a făcut în octombrie, a putut alege să nici măcar nu aprobă 3-0 la masă, tocmai pentru a scurta timpii inevitabilei repetari pe teren. „Alegerea Ligii vorbește de la sine”, a tunat el Cairo după-amiaza, când Consiliul hotărâse în unanimitate neamânarea. „Aș putea spune multe lucruri, dar nu, doar respectăm regulamentul”, a răspuns Tare seara. Cert este că meciul nu s-a jucat și că 3-0 la masă, poate, nici nu se va da în primă instanță. Așa că, vă rog, spuneți, de ce să nu evitați de la bun început o astfel de figură, a neesima din acest sezon, în fața lumii întregi?