Juve urcă din nou în Liga Campionilor, iar Atalanta rezistă în Spania

Prima victorie a Juve a sezonului pentru Allegri-2, care a debutat în Liga Campionilor cucerind Malmoe – testul de caracter al Atalantei, care a remizat cu formidabilul Villareal în Spania

Europa este bună pentru Juventus. Alb-negru cucerește Malmoe cu o plasă 3-0 și astfel își găsesc primul succes al sezonului, într-o grupă care prevestește o cursă în dublu cu Chelsea, învingătoare la rândul ei în fața lui Zenit (1-0, gol de Lukaku). Seară pozitivă și pentru Atalanta, capabilă să smulgă egal, și revenire, în bârlogul lui Villarreal: un punct care, combinat cu înfrângerea senzațională a lui Manchester United în fața Young Boys (2-1, golul lui CR7 nu a fost suficient), face cursa către calificări egală. mai interesant.

Pe scurt, fotbalul italian se prezintă bine în seara de deschidere a Ligii Campionilor, chiar dacă adversarul, în cazul lui Juve, nu-ți permite să faci zboruri de lux. Diferenta tehnica cu suedezii este prea evidenta pentru a se rasfata cu entuziasm usor, chiar daca alb-negrii revin de la Malmoe cu diverse indicatii pozitive, utile in vederea marelui meci cu Milan de duminica seara. În primul rând s-a văzut pe sine mânia corectă, concretizată într-o primă repriză perfectă, în care meciul, de fapt, a luat direcția Torino.

Atunci Allegri poate zâmbi pentru că sud-americanii, absenți la Napoli din cauză de forță majoră, au răspuns prezent, arătând tuturor că Doamna, cu ei pe teren, este cu totul altceva, dar și pentru al doilea gol consecutiv al lui Morata și pentru golul Szczesny. a rămas, în cele din urmă, neînvins.

Totul ușor, pe scurt, din minutul 23 când Cuadrado l-a prins pe Alex Sandro în suprafața de pedeapsă: frumoasă lovitură de cap și minge în groapă. Însă adevăratul punct de cotitură a venit chiar înainte de pauză, când Juve a închis totul în doar două minute, mai întâi cu Dybala (45'), rece în transformarea unui penalty obţinut de Morata, apoi cu însuşi spaniolul, letal în a învinge cu un soft pe Diawara. atingeți mai jos (46’).

Repriza secundă s-a transformat astfel într-un fel de antrenament, tot pentru că Malmoe al lui Tomasson, prinde indiciu, a preferat să evite goleada. Astfel Juve, cu excepția câtorva ocazii de la Kean (gol anulat pentru ofsaid), și-a salvat energiile în fața Milanului, un angajament fundamental în ceea ce privește campionatul, pe care îl vor putea însă înfrunta cu mult mai multă încredere decât inainte de.

„După trei meciuri în ligă fără rezultat, e normal să fim sub un pic de presiune, dar tehnic băieții s-au descurcat bine chiar dacă în unele situații ne-am fi putut descurca mai bine – analiza de către Allegri – Trebuie să îmbunătățim drumul care a început în iulie și să fim buni la păstrarea echilibrului, acum ne vom confrunta cu un adversar în mare formă și acesta trebuie să fie o sursă de stimul, dar obiectivul nostru este concentrat pe pauza din octombrie , vom vedea unde vom fi acolo”.

Seara pozitiva, dupa cum am mentionat anterior, si pentru Atalanta, bun la picioare în ciuda loviturilor campioanelor Villarreal din Europa League. La Dea, cu proporțiile cuvenite, a abordat un pic meciul din deplasare spaniol ca Juve, deci în căutarea certitudinilor pierdute în acest început de sezon slăbit. Misiune îndeplinită, în ciuda unor greșeli individuale care au costat victoria: fără acestea, de fapt, jucătorii de la Bergamo ar fi plecat acasă cu cele 3 puncte.

Nu întâmplător îl deblocaseră cu Freuler deja în minutul 6, dar apoi nu au reușit să dubleze în cele trei ocazii pe care le-au avut de la Gosens, Pessina și Zappacosta și Villarreal și-a recăpătat curajul, mai întâi aproape egalând cu Gerard Moreno (splendid Musso ), găsindu-l apoi cu Trigueros (39'). Trendul a continuat în repriza secundă până la 2-1 pentru oamenii lui Emery semnat de Danjuma, care a marcat cu prima minge atinsă (73’).

Ar fi putut fi lovitura de KO a Submarinului Galben, dar apoi, în minutul 83, iată obișnuita lăbuță a lui Gosens, nemiloasă în încheierea unei acțiuni născute pe axa Ilicic-Miranchuk. În finală, Zeița, grație expulzării lui Coquelin, a mângâiat chiar victoria, dar ultima șansă a fost pentru spanioli și doar a enemea mare salvare a lui Musso a evitat insulta.

„Am întâlnit o echipă foarte puternică și, chiar dacă îmi pare rău pentru felul în care am primit goluri, sunt foarte mulțumit de rezultat - a comentat gasperini – Am avut puterea să nu aruncăm mingea și în finală, cu superioritate numerică, am sperat și noi să o câștigăm, dar apoi Musso s-a priceput să ne salveze. Ambele echipe au jucat bine.”