Juve a început excelent, dar Napoli răspunde

Campioana Italiei inaugurează noul campionat eliminând Cagliari cu 3-0 cu goluri de la Mandzukic, Dybala și Higuain și cu o salvare a lui Buffon la un penalty pe care îl decid din VAR – Dar Napoli răspunde de la sine cucerind Verona (1-3). )

Dacă dimineața începe dimineața bună, Juventus și Napoli se pot odihni liniștiți, chiar și cu conștientizarea că călătoria tocmai a început și că este prea devreme pentru a ceda optimismului. Cu toate acestea, este cert că valorile rămân cu mult peste medie și asta și în august și cu piața în plină desfășurare. Forma lui Juventus a stârnit mai mult de o nedumerire, în schimb campionii Italiei, chiar și fără eforturi deosebite, și-au făcut datoria și l-au lichidat pe Cagliari cu un 3-0 sec.

Totuși, meciul de pe Stadion, mai degrabă decât pentru victoria alb-negru, va rămâne în istorie pentru primul caz VAR al campionatului nostru: în minutul 37 Maresca a acordat un penalty sardinilor (fail de Alex Sandro la Cop nevăzut inițial). ) datorită suportului tehnologiei. A fost 1-0 pentru Juve (12’ Mandzukic) și decizia ar fi putut schimba meciul într-un mod important dar Farias, încântat poate de evenimentul istoric, a salvat șutul lui Buffon prost. Câteva minute mai târziu, Doamna a pedepsit o astfel de risipă cu o acțiune splendidă pe axa Pjanic-Dybala: Joya, galvanizată evident de tricoul cu numărul 10, a marcat în spatele lui Cragno, aducând astfel echipa ei cu 2-0 la pauză (45' ) . Meciul s-a încheiat în esență acolo și repriza secundă, pe lângă debutul lui Douglas Costa și Matuidi, i-a servit mai ales lui Higuain să găsească golul final de 3-0 (66’).

„Băieții au fost buni pentru că au lucrat cu toții împreună – a comentat Allegri. – Când jucăm o fază defensivă cu această atenție, ne este greu să fim trase pe poartă, nu ca în pre-sezon... VAR-ul? Din fericire, Buffon este întotdeauna cel mai bun.” Imediat după ringul lui Juve, vine răspunsul lui Napoli, mărturisind un duel care ar putea dura cu adevărat pe tot campionatul. Azzurrii erau așteptați de un angajament mai complicat, cel puțin pe hârtie: pentru că atunci, în general, meciul Bentegodi s-a dovedit a fi mai mult sau mai puțin o plimbare în parc, în care echipa lui Sarri și-a arătat tot potențialul și asta în ciuda unei cifre de afaceri. că a atins chiar pe cineva ca Mertens, evident salvat pentru călătoria fundamentală de marți la Nisa.

Pentru a debloca meciul, a fost însă nevoie și de puțin noroc: autogolul lui Souprayen care a rupt echilibrul (32’) de fapt, ar trebui catalogat la rubrica „noroc”. Trebuie spus că Napoli se făcuse în orice caz periculoase de mai multe ori și că golul părea să fie doar o chestiune de minute, cu un Insigne în seara de grație gata să servească ciocolată tuturor coechipierilor atacanți. În minutul 39 Lorenzinho i-a oferit mingea lui Milik pentru a dubla golul și polonezul, plecat în locul lui Mertens, nu a mai trebuit să fie rugat, găsind un gol atent pentru echipă dar și pentru el. În repriza secundă, Verona a încercat să redeschidă meciul, dar după ce s-a apropiat de gol care ar fi putut face acest lucru, scorul de 3-0 al lui Ghoulam (62') a închis totul. Și până și penalty-ul lui Pazzini (83’, fault lui Hysaj eliminat) a servit de fapt doar pentru foaia de gol, mărturisind supremația totală, la fel ca cea a lui Juve. Cursa Scudetto este încă lungă, dar bianconerii și azzurrii au decis deja să meargă destul de repede.