Juve lichidează Lazio și revine în cursa Scudetto

Morata erou al meciului lui Juve cu Lazio: joacă în locul lui CR7, înscrie două goluri și reînvie campionii Italiei chiar în ajunul meciului foarte delicat de Liga Campionilor de marți cu Porto.

Juve este încă în viață. Victoria asupra Lazio merită doar locul trei, dar mai presus de toate reafirmă lumii că Doamna, în ciuda problemelor, nu are nicio intenție să renunțe la Scudetto. Meciul de ieri a fost o adevărată cotitură, capabilă să dirijeze un sezon întreg: ei bine, bianconerii l-au luat acasă cu o performanță de mare caracter, răsturnând un scenariu negativ dincolo de toate pronosticurile cele mai de rău augur. Eroul serii, auzi auzi, nu este Cristiano Ronaldo ci Alvaro Morata, capabil să înregistreze la fel ca ilustrul coleg, mai mult în noaptea în care a trebuit să-l înlocuiască.

Da, pentru că portughezul, oricât de excepțional, este totuși o ființă umană și astfel Pirlo, odată revenit spaniolul, a decis să-i dea o pauză după un număr infinit de jocuri consecutive. O alegere care, la un moment dat în prima repriză, păruse dezastruoasă, pentru că Juve s-a chinuit să găsească cheia problemei, iar Lazio a dominat însă. Pentru a debloca jocul, pentru a spune adevărul, a fost o greșeală a lui Kulusevski, care deschisese calea pentru Correa pentru dreptul chirurgical de 0-1 (14’), dar de acolo biancoceleștii preluaseră literalmente meciul, cu singura greșeală de a nu reuși să-l închidă.

Dar apoi, în minutul 39, a fost o piesă capabilă să pună lucrurile înapoi în echilibru, semnată de un jucător nebănuit precum Rabiot: de fapt, la un pas de la Morata, a marcat egalarea, printr-un amestec de calitate și perspicacitate, exploatând şi o nehotărâre a Reinei. Juve care, așadar, în ciuda dominației Lazio, a intrat la pauză la egalitate, recriminând în plus pentru un eventual penalty, rezultat al unei atingeri de mână (involuntară, dar evidentă) a lui Hoedt, însă judecat în limitele de către arbitru. Massa. În repriza secundă, meciul a explodat la propriu, cu ocazii de ambele părți.

Chiesa a fost aproape de a face 2-1 în minutul 50, dar la scurt timp după Milinkovic-Savic a lovit bara transversală cu o lovitură grozavă de cap pentru a-l învinge pe Szczesny. Pe scurt, totul este în echilibru perfect, până la minutul 57': contraatac al lui Chiesa și o pasă în adâncime pentru Morata, rezultând o lovitură sub cruce pentru Juve cu 2-1. Nici măcar momentul să înregistreze golul și Juve a mai marcat, blocând întoarcerea senzațională cu un penalty procurat de Ramsey (faulet de Milinkovic-Savic) este transformat, ça va sans dire, de numărul 9 spaniol, devenit erou chiar în momentul cel mai necesar. Pentru o dată, de fapt, intrarea lui Ronaldo pe teren a servit mai presus de toate pentru a-i oferi partenerului său ovație în picioare, deși virtuală, având în vedere absența publicului.

Cu toate acestea, suntem siguri că suporterii lui Juventus din fața televizorului l-au apreciat și pe Pirlo, care a obținut trei rezultate excelente dintr-o singură lovitură: învingând Lazio, lăsat-o pe Cristiano să se odihnească și regăsindu-l pe Morata, toate cu doar trei zile înaintea mamei tuturor meciurilor. , cel cu Porto. „Lucrurile se schimbă cu el pe teren, din păcate nu l-am avut în ultima perioadă din cauza unor probleme, mai întâi fizice, apoi și de alte tipuri, dar acum încearcă să-și găsească cea mai bună formă, este un jucător fundamental pentru noi. – a confirmat antrenorul lui Juventus -. Am început prost deschizând drumul spre goluri pentru Lazio, dar apoi a fost o mare reacție de echipă și în ciuda numeroaselor absențe am făcut un meci excelent, nu am cedat, am început să luăm ritmul și acesta a fost cel mai important lucru al meciului. Mergi în port? Ne-am gândit doar la această provocare, care pentru noi a fost ca o finală. Totuși, Liga Campionilor este un obiectiv atât de important încât nu putem greși...”

Dispoziție opusă în schimb în casa Lazio, unde au de-a face cu o înfrângere grea, atât pentru clasament, cât și pentru moral. A scăpa Juve pentru o parte din meci și a nu putea obține nici măcar un punct doare, și pentru că zona Ligii Campionilor, net de meciul de recuperat cu Torino, chiar riscă să se îndepărteze definitiv. „E greu să comentezi un 3-1 pentru ce am văzut – a explicat cu amărăciune Inzaghi -. E clar că mai trebuie făcut dar doare să vezi că au dominat până la egalare, ba chiar să lovească transversală: am compromis singur meciul cu o reluare și un penalty evitabil. Trebuie să începem de la performanță, am meritat mai mult dar nu trebuie să renunțăm.

Acum vom recupera câțiva jucători și oricum au mai rămas multe jocuri la final de sezon, suntem în urmă în clasament dar ne-au lipsit bărbați importanți, chiar dacă o echipă puternică trebuie să se descurce bine chiar și cu greutate. absențe”. Acum mingea trece celorlalte nume mari, care între azi și mâine vor completa tabloul celei de-a 26-a zile. Dar Juve este încă în cursă iar asta, în lumina modului în care au decurs lucrurile, este deja o știre.