Juve lichidează Palermo și merge la +10

Victorie tură (4 la 1) pentru campionii Italiei în meciul de campionat care precede deplasarea de la Porto în Liga Campionilor – Marchisio deblochează, dot de la Dybala și goluri de la Higuain – Bianconerii își consolidează liderul în clasament, extinzându-și avantajul la 10 puncte despre Roma.

O plimbare care valorează un +10 în clasament. Juventus conduce Palermo cu un tur de 4-1 și trece la o distanță de siguranță cu adevărat remarcabilă asupra urmăritorilor lor, mai ales în virtutea unui calendar care îi vede din ce în ce mai aproape de al șaselea campionat consecutiv. De altfel, este greu de crezut că doamna, în ciuda faptului că are meciuri directe în deplasare, ar putea pierde acest campionat, mai ales dacă nu acordă puncte nici unuia dintre așa-zișii mici. În acest sens, succesul cu Palermo valorează aur, și nu doar pentru cele 3 puncte puse la bătaie: Allegri a reușit să confirme buna performanță a grupei în ciuda cifrei de afaceri, necesară având în vedere meciul iminent de Liga Campionilor. „În prima repriză am terminat cu 2-0 nefiind foarte bine”, a declarat antrenorul lui Juventus. – Am avut niște ocazii, Palermo a fost închis în urmă și nu a fost ușor. Totuși, nu am primit aproape nimic, chiar dacă în prima parte a meciului le-am primit trei șuturi de la distanță. Este o victorie mai puțin pe drumul către Scudetto, nu este o victorie în pregătirea pentru Liga Campionilor dar a fost un meci important de câștigat, care a valorat trei puncte ca toate celelalte”.

Argentinienii, marii protagonisti ai actualei Juve, au decis avansarea campionatului. Totuși, Marchisio a fost cel care a deblocat meciul, autorul golului de ruptură după doar 13 minute; de atunci meciul, deja dezechilibrat la start, s-a îndreptat definitiv spre Torino alb-negru. Dybala s-a ocupat să pună pecetea cu o lovitură liberă grozavă la finalul primei reprize (40′), după care repriza secundă s-a transformat într-o adevărată demonstrație, cu Juve rotunjind rezultatul (Higuain în 63′ și Dybala din nou în minutul 89) și Palermo pentru a găsi doar poarta steagului (Chochev în minutul 94). Rezultat cuprinzător, care îi permite Doamnei să se pregătească mai bine pentru meciul de la Porto, chiar și cu conștientizarea că va fi mult mai dificil decât acesta. „Suntem într-o condiție fizică bună, vom înfrunta optimile de finală cu mare entuziasm și cu scopul de a merge în sferturi”, a explicat Allegri. – Totuși, meciul din această seară nu era un dat și câștigând aceste meciuri câștigi campionatele”. Încă câteva zile și vom ști dacă Juve în cupă va fi la fel de convingătoare ca cea din campionat...