Juve cucerește Napoli și promite al optulea Scudetto la rând

Victoria îndrăzneață a lui Juve care se extinde la +16 asupra lui Napoli – Două expulzări (Meret pentru Napoli și Pjanic) afectează meciul – Juve închide prima repriză cu un avans de două goluri, dar Napoli reacționează și totuși ratează penalty-ul decisiv cu Insigne – Bianconerii au nu a absorbit încă trauma Madridului

Semnul de exclamare pe Scudetto! Victoria lui Juventus asupra lui Napoli certifică ceea ce era în aer de ceva vreme, și anume cucerirea drapelului Italiei, al optulea la rând, de către bianconeri. Bineînțeles, matematica încă lipsește pentru partidul oficial, dar avantajul de 16 puncte (17 având în vedere ciocnirile directe) este suficient și mai mult pentru a considera orice discuție închisă.

Azzurrii regretă în continuare multe puncte pierdute pe stradă anterior și, de asemenea, ieri seară, când o egalitate, în lumina a ceea ce am văzut pe gazonul San Paolo, ar fi fost, fără îndoială, cel mai corect rezultat. Dar fotbalul, după cum știm, nu este box: aici câștigi doar marcând un gol în plus decât adversarul tău, nu doar jucând mai bine.

Juve poate sărbători astfel, deși cu moderație: problemele văzute în acest prim trimestru din 2019 s-au manifestat și ieri și asta, în lumina revenirii din ce în ce mai iminente cu Atletico Madrid, nu permite un somn liniștit. Dacă meciul de la Napoli putea fi considerat un test în vederea Ligii Campionilor, răspunsurile nu au fost deosebit de pozitive, dimpotrivă: Doamna, după o primă repriză încheiată cu 2-0, a ajuns să sufere foarte mult și a reușit să aducă acasă cele 3 puncte doar datorită lui Insigne, nefericit că a ratat penalty-ul de 2-2 la câteva minute de la final.

Meci nebunesc cel al lui San Paolo, în care totul s-a întâmplat cu adevărat: trei goluri, două expulzări, un penalty și obișnuitele, inevitabile, controverse. Episoadele au fost decisive, începând cu primul care a avut loc în minutul 25 când Meret, în încercarea de a remedia o pasă nebună din spate a lui Malcuit, a comis un fault asupra lui Ronaldo, determinându-l pe Rocchi să tragă cartonașul roșu.

„Este un episod foarte controversat – mârâia Ancelotti – Cu siguranță nu l-a atins, nu cred că este o încercare de a face un fault chiar dacă pot accepta că este huiduit. Apoi, sunt considerații de făcut cu privire la locul în care merge mingea și la distanța lui Allan, cel mai apropiat om. De când avem Var, trebuia arbitrul să meargă să-l vadă. Nu este sigur că Ronaldo s-ar fi întors la minge, care mergea spre steag”.

Pe scurt, Napoli s-a înfuriat, mai ales că lovitura liberă rezultată (în orice caz corectă indiferent de atingere: conform regulamentului, să cheme un fault, atâta timp cât există intenția de a-l comite) a sosit golul lui Pjanic (28). '), care a spart terasamentele jocului. Azzurrii nu s-au descurajat și au fost aproape de egalarea cu Zielinski (post senzațional în Szczesny bătut), dar apoi au primit 2-0 cu o lovitură de cap a lui Emre Can în urma unui corner (39’), închizând prima repriză cu doi. obiective și un bărbat.

Nu este cel mai bun mod de a te gândi la redeschiderea jocurilor, cu excepția cazului în care un jucător de la Juve este dat afară la începutul reprizei secunde, dând o viață nouă ambițiilor unei echipe rănite, nu moarte. Este cazul lui Pjanic, care deja a rezervat a fost exmatriculat pentru un handbal naiv la mijloc, restabilind paritatea numerică. Juve, deja înclinată să controleze meciurile decât să le închidă, s-a ascuns în propriul trocar, ajungând să sufere echipa lui Ancelotti dincolo de orice logică. Care, în minutul 61, a redeschis complet meciul datorită unei lăbuțe a lui Callejon, care a fost foarte bun să intre pe centrarea lui Insigne și să-l omoare pe Szczesny.

San Paolo tot în picioare, Napoli cu sânge în ochi și Juve și mai adăpostită: următoarea jumătate de oră, minut de minut, a avut loc cu acest scenariu. Pentru cea mai mare ocazie, însă, a trebuit să așteptăm minutul 84 când Rocchi a pedepsit atingerea brațului lui Alex Sandro cu penalty: Insigne a mers la fața locului dar, în ciuda abilităților sale tehnice, a trimis prost mingea în bară. Astfel, Juventus a fost cea care a câștigat, deși la capătul unei suferințe uriașe care nu prevestește gânduri bune în vederea Ligii Campionilor.

„A fi plus 16 cu meciuri directe în favoarea ta este un mare avantaj pentru noi, dar la matematică mai avem de așteptat – a comentat Allegri – În repriza secundă am adormit, a trebuit să-l scot pe Pjanic imediat după cartonașul galben, apoi a venit al doilea și acolo am pierdut comanda. Au avut putere, San Paolo i-a împins, după penalty-ul ratat s-a terminat. În Europa, însă, va fi altfel, va fi nevoie de luciditate și răcoare dar și de multă răbdare: chiar dacă am fi 0-0 în minutul 70 tot nu am fi eliminați...”.

Managementul emoțiilor și atacurile echilibrate, tactică care, cu excepția cataclismelor, va aduce la avizier al optulea campionat consecutiv. Pentru Liga Campionilor, in schimb, risca sa nu fie suficient dar raspunsul, in orice caz, va ajunge in cateva zile.