Juve cucerește Cagliari cu Higuain dar Roma nu cedează

O dovadă de la super Higuain le permite campioanelor Italiei să câștige și la Cagliari cu 2-0 și să-și consolideze liderul în clasament, menținând Roma la șase puncte în spate – Dar Giallorossi de la Spalletti nu a cedat și cu Nainggolan și Dzeko au cucerit cele trei puncte în Duelul Crotone și Scudetto continuă

Totul ca înainte. Și deci în favoarea lui Juventus, în condițiile în care, clasamentul în mână, victoria de ieri este încă un pas către Scudetto. De fapt, puțin contează că Roma și Napoli continuă să culeagă succese: Doamna este stăpâna destinului ei și poate cuceri tricolorul indiferent de rezultatele celorlalți. Un alt răspuns important a sosit la Cagliari, al al-celea din acest campionat care chiar nu vrea să răstoarne ierarhiile.

Juve a urcat pe teren cu Roma la minus 4 și a readus-o la 7 cu o seară de administrație obișnuită, în care Gonzalo Higuain s-a ridicat în proeminență. Pipita a marcat o doudă decisivă pentru rezultat (37’ la marginea ofsaidului și 47’ cu un picior stâng frumos din unghi strâns) care i-a adus echipei 3 puncte și golgheterul pentru el, deși în coabit cu Dzeko.

„Sunt mulțumit de victorie, dar cred că mai trebuie să ne îmbunătățim viteza de pase și dribling – a comentat Allegri – În prima repriză ne-am asumat riscuri în câteva situații, apoi am reușit să o deblocăm și ne-am descurcat buni. aceasta. Suntem primii în clasament, dar nu este încă o evadare: Roma și Napoli merg puternic, vor fi necesare peste 86-87 de puncte pentru a câștiga Scudetto”.

De altfel, dacă acest campionat este încă viu, măcar la nivel matematic, se datorează celor doi urmăritori pomeniți de antrenorul lui Juventus. După succesul azzurrilor de vineri, a sosit ieri cel al giallorossi, corsari în cucerirea Crotonei în meciul de prânz. Și să ne gândim că meciul nu a început de bun augur: în minutul 17, de fapt, Dzeko a ratat un penalty care ne-ar putea duce cu gândul la o după-amiază grea.

Dar Roma nu s-a rătăcit și a continuat să macine jocul, conștientă că diferența tehnică, mai devreme sau mai târziu, ar fi putut face diferența. În minutul 40 a avut loc episodul decisiv cu Nainggolan (el însuși, protagonistul unei ajun mai mult decât chinuite), foarte bun la aruncarea în plasă cu diagonală puternică și precisă. Multe ocazii în repriza secundă (o centrare a lui Dzeko și un post de la Fazio), apoi în minutul 77 golul pentru 2-0 cu bosniacul, servit de Salah pentru un tap-in imposibil de ratat.

Tot pentru el, ca și pentru Higuain, sunt 18 centre în ligă: dacă Juve și Roma sunt pe primul și pe al doilea, până la urmă, se poate explica și asta. „Am avut control total din start, e păcat doar pentru penalty-ul ratat care ne-a creat niște dificultăți – analiza lui Spalletti – sunt mulțumit de victorie și de golul lui Nainggolan, pentru mine este un jucător foarte puternic, un adevărat top. jucător. Desigur, trebuie să înțeleagă că trebuie să fii mai atent la ceea ce spui dar de data asta nu vor fi probleme: mai degrabă l-aș lăsa să doarmă cu mine în patul dublu!”.