Juve s-a întors și derby-ul este al lor, dar Inter revine Sassuolo printre otrăvuri

Allegri ghicește toate mișcările tactice chiar și în derby și Locatelli găsește golul în finala care elimină Turinul – Inter câștigă într-o revenire împotriva lui Sassuolo în principal datorită lui Dzeko, dar o ciocnire dubioasă între Handanovic și Defrel și nesancționată de arbitru îl înfurie pe Emilianii

Două victorii uluitoare. Trebuie să fi fost o sâmbătă înfiorătoare și așa a fost, atât la Reggio Emilia, cât și la Torino, unde Inter și Juventus au obținut succese pe cât de importante, pe atât de pline de întorsături. Imposibil de cântărit și stabilit cine, între nerazzuri și bianconeri, a strâns cele mai grele puncte, cu siguranță însă, dacă golurile de un anumit tip ar ajunge în câteva luni, ne-am gândi la această sâmbătă, la începutul lunii octombrie, ca o zi categoric semnificativa. Da, pentru că echipele grozave sunt așa mai presus de toate atunci când câștigă prin suferință, scotând resurse neașteptate, dar totuși capabile să depășească adversarii lor. Desigur, atunci sunt incluse și episoadele, dar până la urmă și acestea fac parte din joc. Minutul cheie al Sassuolo-Inter este minutul 45 al primei reprize, chiar înainte ca arbitrul Pairetto să trimită pe toți la vestiar: acolo, cu neroverdii conducând cu 1-0 datorită unui penalty al lui Berardi (21’, fault lui Skriniar pe Boga) și de câteva ori aproape de dublare, De Vrij ratează o pasă în spate și îl trimite în poartă pe Defrel, care se ciocnește de Handanovic și ajunge la pământ.

Pentru arbitru nu a existat nicio fault, confirmă Var: imaginile, totuși, atestând buna-credință a portarului sloven, arată că cel menționat mai sus îl lovește pe atacator atât cu piciorul stâng, cât și cu cotul, împiedicându-l să marcheze. Ar fi fost eliminat, ceea ce ar fi forțat Inter să joace a doua repriză cu 10 jucători, în schimb Handanovic a rămas pe teren și, în repriza a doua, și-a ținut echipa pe linia de plutire ca în cele mai bune momente, salvându-i pe Rogerio și Boga cu o lovitură sigură. În acel moment, Inzaghi, întins ca o coardă de vioară, l-a pescuit din căciula de cilindru pe joker, și anume Edin Dzeko, lăsat inițial pe bancă în virtutea lui Correa. Bosniacul a intrat în meci cu forța unui ciclon, regăsind 1-1 cu o lovitură de cap din asistența lui Perisic un minut mai târziu (58’), obținând penalty-ul 1-2 transformat de Lautaro (78’), devenind anulare gol pentru un offside de centimetri (82'). Și așa Inter după ce a fost la un pas de prag, a ajuns să câștige, la fel ca la Florența: poate că nu merge întotdeauna atât de bine, dar între timp punctele de platină încep să se adune.

„Am fost în joc, am suferit, Sassuolo a făcut mai bine decât noi în prima repriză, apoi în a doua repriză, chiar înainte de înlocuiri, am văzut o echipă care a vrut să reacţioneze şi cred că victoria este meritată – analiza de către Inzaghi -. Episodul Handanovic? Samir nu este interesat de minge și face totul pentru a nu atinge adversarul, cred că decizia este corectă”. Din contrasens, Dionisi, foarte supărat pentru că a pierdut un joc dominat de mult. „Revizuind imaginile, confirm părerea domeniului – cuvintele lui -. Ne pare rău: dacă am fi început repriza secundă unsprezece împotriva zece am fi câștigat. Mă întreb de ce există Varul și este subestimat, sunt greseli, nu e bine sa le accepti tot timpul”. O victorie foarte importantă și a lui Juventus, care a ieșit cu 3 puncte dintr-un derby murdar, stricat, în care acum 0-0 părea scris. În schimb, golul lui Locatelli a sosit pentru a vopsi Torino în alb-negru, oferindu-i lui Allegri a patra victorie consecutivă între campionat și Liga Campionilor, a doua 1-0.

În cea mai delicată săptămână, cu Chelsea și Toro hotărâți să-l elimine, antrenorul și-a găsit în sfârșit Juve, o echipă de lucru, poate nu drăguță la vedere, dar solidă, organizată și foarte, foarte eficientă. „După pauză am redescoperit spiritul de echipă, dorința de a apăra și înțelegem mai bine momentele meciului – s-a bucurat el în conferința de presă -. Dacă nu am fi câștigat, mi-ar fi părut rău, a fost una dintre cele mai bune performanțe ale acestui început de campionat. Locatelli? S-a integrat bine și are mult loc de îmbunătățire. Joacă mai mult și își variază jocurile, punându-se în postura de creator de joc, e bun și are tehnică.” Cheile acestei victorii sunt tocmai fostul mijlocaș Sassuolo, autor al șutului decisiv de biliard din minutul 86, și faza defensivă, personificată de marea performanță a duo-ului Chiellini-De Ligt. În rest, cu siguranță nu se poate spune că a fost o Juve plină de bule, în ciuda unui început care părea să promite foarte mult, bianconerii zdruncinand Olimpico Grande Torino cu trei contraatacuri foarte periculoase.

Dar apoi grenadele și-au recăpătat distanțele și intensitatea, iar în condițiile în care Doamna nu avea chef de afectații, a ieșit un derby zgârcit cu distracție (doar 2 șuturi pe poartă pentru grenade, 3 pentru alb-negri), dar categoric. luptat.cu două echipe pe care Al Pacino din Any Given Sunday i-ar fi plăcut. Continuând să parafrazăm capodopera lui Oliver Stone, centimetrii decisivi i-au găsit Locatelli, înainte ca Kulusevski să fie aproape de dublare cu o mare acțiune personală care a ajuns pe stâlp. Ar fi fost prea mult, dar până la urmă nimic nu se schimbă: cele 3 puncte, considerate fundamentale pentru a continua să urce în clasament, au ajuns tot la fel în siguranța lui Allegri.