Juve domină, viața se complică și câștigă: Quagliarella și Pogba conduc Bologna cu 2-1

CAMPIONAT – Bianconeri din ce în ce mai singuri l-au îmblânzit pe Bologna, au preluat conducerea prin Quagliarella dar apoi au suferit un egal din cauza unei erori a lui De Ceglie: în finală însă, Pogba a recăpătat victoria – Acum este o ajun fierbinte pentru marele meci de sâmbătă împotriva lui Inter care, învingând Sampdoria, a urcat pe locul doi și a devenit adevăratul anti-Juve.

Până la urmă, Juventus face „farsa” în campionat. În noaptea de Halloween, bianconerii văd vrăjitoarele până în minutul 92, apoi Pogba pune lucrurile la punct cu o lovitură de cap a atacantului centru pur, care merită victoria luptată în fața Bologna. Oricum, 2-1 din zona Cesarini nu trebuie să ne ducă cu gândul la Juve în dificultate: meciul a fost dominat de departe, dar, așa cum se întâmplă adesea, bianconerii nu au reușit să-l închidă. Problema campioanelor italiene este acolo și cu siguranță nu este nesemnificativă. În campionat de până acum s-a rezolvat datorită colectivului, dar în Europa se simte clar lipsa unui mare atacant.

În rest, echipa lucrează ca un ceas, chiar și în serile când Conte optează pentru o cifră de afaceri masivă. În comparație cu meciul de la Catania, au fost cinci schimbări: Chiellini, Lichtsteiner, Vidal, Asamoah și Vucinic ieșiți, Caceres, Isla, Giaccherini, De Ceglie și Quagliarella intră. O adevărată revoluție, rezultatul unui calendar care va înfrunta Juve cu Inter sâmbătă. După cum s-a spus, însă, cifra de afaceri nu ia certitudini pentru Juve, și pentru că pe teren se află un anume Pogba, care este din ce în ce mai stăpân pe mijlocul terenului. Alergare, putere, tehnică, viziune asupra jocului și a tragerii, acest francez de doar 19 ani este cu adevărat uimitor, mai ales că bianconerii l-au luat gratuit (da, ați înțeles bine!) de la Manchester United.

În prima repriză lovește bara cu un șut splendid cu piciorul stâng, apoi se apropie de a marca cu o lovitură de cap grozavă, exersându-se pentru marea finală. La mijloc se află deschiderea bijuteriei pentru Giaccherini, care declanșează golul lui Quagliarella; pe scurt, un spectacol Pogba din toate punctele de vedere. Cu toate acestea, jocurile trebuie închise imediat, altfel riști să strici totul. Un pericol pe care îl trece Juve în minutul 26 al reprizei secunde, când o eroare nefericită a lui De Ceglie declanșează șutul lui Taider pentru momentan 1-1. Meciurile de genul acesta ar trebui rezolvate cu joc individual și cine știe câte puncte ar avea bianconerii dacă ar avea în echipă pe cineva ca Ibrahimovic. În schimb, îl au pe Bendtner și trebuie să câștige victoriile.

„Trimitem mulți jucători la fileu, atât mijlocași, cât și atacanți – a răspuns Alessio după meci. – Quagliarella a marcat în această seară, așa că în acest sens continuăm pe linia sezonului trecut. Am vrut să câștigăm și am făcut-o, cred că am meritat cele trei puncte chiar dacă au venit în ultimul minut.” Sâmbătă va avea loc derby-ul italian împotriva lui Inter, care deja arată ca o cotitură importantă pentru campionat. În cazul unei victorii, Juve, datorită înfrângerii lui Napoli de la Bergamo, avea să decoleze. Și atunci, cine ar putea-o opri?