Juve of records umilește și Roma (3-0) și devine campioană de iarnă

CAMPIONAT DE SERIE A - Bianconerii câștigă clar și ei ciocnirea în frunte cu Roma (3-0) cucerind a zecea victorie consecutivă (este un record) și detașându-i pe giallorossi cu 8 puncte în clasament - Di Vidal în prima repriză și Bonucci iar Vucinic (din penalty) golurile Juventus – Expulzați De Rossi și Castan – Prima înfrângere pentru Roma lui Garcia.

Dominația Juve! Doamna pășește și pe urmăritorul direct al Romei și trece pe +8 în clasamentul unui campionat care, acum mai mult ca niciodată, este totul în mâinile ei. Inevitabil pentru cei care au înscris 49 de puncte în 18 jocuri, rezultat a 16 victorii, ultimele 10 la rând. Recordul lui Carcano a egalat, iar dacă duminica viitoare ar sosi un alt succes la Cagliari, Antonio Conte și-ar scrie pe bună dreptate numele în istoria alb-negru. Cifre înfricoșătoare, un pic ca 3-0 care a anihilat Roma aseară. Și să cred că echipa lui Garcia părea aproape perfectă pentru deplasare: neînvinsă, cu cea mai bună apărare, obraznică la punctul potrivit. Până ieri însă, pentru că Juventus a degajat ierarhiile.

Nu a fost ușor, urmărirea primelor 15 minute este de crezut, cu giallorossi jucând jocul și bianconerii găzduiți în propria jumătate. Dar ne-am dat seama curând că era doar o tactică, un pic ca pisica care încearcă să lase șoarecele să iasă. În minutul 17, de fapt, la primul joc ofensiv notabil, Juve a marcat. Piesa lui Tevez a fost splendidă, deși cu colaborarea vinovată a lui De Rossi, care i-a servit lui Vidal o ciocolată doar pentru a fi aruncată. Scorul de 1-0 nu a speriat-o pe Roma, care de fapt a încercat imediat să revină în joc. Însă giallorossi, plasați de Garcia cu un trident hiperofensiv (Gervinho-Totti-Ljajic) dar fără un atacant central pur (Destro ar fi fost de folos), s-au chinuit să ocupe zona, făcându-se periculoși doar cu câteva șuturi din exterior. . Între timp, Juve a câștigat metri, aproape dublându-se cu Bonucci mai întâi și apoi cu Llorente.

În repriza secundă, când toată lumea s-ar fi așteptat să forțeze Roma, iată 2-0 alb-negru. Un gol fulger semnat de Bonucci, bun să-i fure timpul lui Castan și să facă o dublă confortabilă. Joc încheiat? Practic da. Pentru că dacă este adevărat că ar fi fost timp să-l redeschidă, la fel de adevărat este că nimeni nu a mai recuperat două goluri la Stadion. Și de fapt Juve a controlat meciul, până la finala nebună în care Roma și-a pierdut capul. În minutul 75, De Rossi a comis un fault inutil și periculos asupra lui Chiellini, forțându-l pe Rizzoli să scoată roșu direct, iar un minut mai târziu a fost eliminat și Castan, „salvând” o minge cu mâna pe linia porții. Penalty impecabil al lui Vucinic (3-0) și galben-roșii în 9, lipsiți de altfel de doi oameni foarte importanți în vederea meciului cu Genoa.

Finala a fost astfel o simplă salvare către triumful lui Juventus, Stadionul cântând în cor „Vom câștiga tricolorul” și arbitrul Rizzoli fluierând în minutul 90, fără măcar o secundă de timp oprit. Trebuia să fie meciul Scudetto, era o sentință. Mai este timp de execuție, dar în acest ritm nu va trebui să așteptăm mult.