Juve continuă urcarea, Roma se poticnește la Sassuolo și în această seară Milan încearcă să se cupleze cu Inter

Super Rabiot deschide calea revenirii lui Juve care, învingând Sampdoria, se află acum la doar 4 puncte în spatele Atalantei, în ciuda faptului că a executat o penalizare de 15 puncte – dezastrul Roma la Olimpico – Milano poate prinde Inter pe locul doi în această seară

La Juventus continua urcarea. The Successo pe Sampdoria, deși mult mai suferită decât se aștepta, le permite bianconerilor să apropie și mai mult echipa zona Europei si astfel continua revenirea in clasament. acumAtalanta este doar 4 puncte și chiar și locul patru, chiar utopic în urmă cu câteva săptămâni, nu mai este atât de departe încât să fie definit ca imposibil, chiar dacă este corect să ne amintim că Milano încă nu se joacă.

Dar în această ligă nebună, Napoli deoparte Evident, se poate întâmpla orice, din moment ce nimeni nu reușește să aibă o continuitate de rezultate demnă de remarcat: doar uitați-vă la rezultatele weekendului, cu înfrângerile lui Inter și Roma și Remiză Lazio să-și dea seama.

Juventus - Sampdoria 4-2: un super Rabiot îi târă pe alb-negri, dar Vlahovic nu mai înscrie

Juve și-a dorit cu orice preț cele 3 puncte și le-a găsit, chiar dacă la finalul unui joc foarte dureros. Un gol al lui Rabiot a fost decisiv în minutul 64 pe care cântărește, însă, o probabilă atingere a brațului nerecunoscută de arbitru și Var: perspectiva reluării nu se clarifică 100%, dar senzația este că golul ar fi trebuit anulat. Ar fi fost o mare problemă pentru bianconeri, blocați într-o remiză senzațională 2-2 nu doar pentru rezultatul în sine, ci pentru modul în care ajunsese. Meciul, de fapt, părea deja încheiat în minutul 26 după golurile lui Bremer și Rabiot, dar "Bebeluşul Juve" (pe teren Barrenechea, Miretti și Fagioli în același timp) au adormit și Sampdoria a profitat de asta înscriind cu Augello (31’) și Djuricic (32’).

În a doua jumătate Allegri i-a adus pe cei mai experimentați Cuadrado și Locatelli și lucrurile s-au îmbunătățit, dar nu suficient pentru a rupe impasul, până la episodul menționat mai sus. Imediat dupa Vladhovic, fără să marcheze de la meciul cu Nantes din 16 februarie, a avut chiar ocazia să se desprindă din penalty, dar penalty-ul său a fost ștampilat pe stâlp. Perioada neagră continuă, pentru că în ciuda eforturilor coechipierilor nu a reușit să remedieze, arătând și o bună doză de ghinion: golul finalului de 4-2, de fapt, s-a născut din lovitura sa de cap deviată din bară de Turk. , până la tap-in-ul decisiv al lui Soulé, primul gol al carierei în Serie A.

Allegri: „Gestionarea meciurilor trebuie îmbunătățită. Vladhovic? Golurile vor veni

„Cred că trebuie îmbunătăți gestionarea meciurilor, la 2-0 nu putem juca pe teren deschis – the Comentariul lui Allegri -. Nu trebuie să suferim, ci să mergem pe contraatac și să închidem spațiile: cei mai mari în apărare au fost nevoiți să-i prindă de urechi pe cei mici și să-i pună din nou în pozițiile potrivite. A câștiga a însemnat mult pentru că pe teren trebuie să luăm puncte, momentan ar fi 53 și este foarte important pentru noi, băieții fac ceva mare și nu a fost ușor. Vladhovic? A jucat un meci excelent, trebuie să rămână calm și să rămână calm, iese uneori de la sine în ceea ce privește managementul energiei. Când este mai puțin pripit și mai agresiv în atacul poarta, va veni și golul”.

Roma - Sassuolo 3-4, Giallorossi se prăbușesc la Olimpico: Inter, Lazio și Milan zâmbesc

Il rezultatul cel mai frapant de duminică, însă, este cea de la Olimpico, curăţată din Sassuolo la finalul unui meci nebun, asezonat cu 7 goluri si o expulzare. Gândiți-vă că Roma, până ieri, primise doar 5 goluri acasă în 12 meciuri, dar apoi au sosit negrul și verdele și zidul galben și roșu s-a prăbușit la propriu.

Mourinho, descalificat și în tăcere de la presă, trebuie să fi mestecat un gust amar, pentru că echipa sa a pierdut dintr-o lovitură toate acele certitudini defensive care i-au dus la un fir de păr de pe locul doi. Care, în schimb, rămâne de la Inter, chiar dacă Milan ar putea face legătura în seara asta: Inzaghi poate răsufla uşurat, pentru că înfrângerea La Spezia, la sold, nu a avut consecințele de temut. Meciul Olimpico a fost unul foarte ciudat, total lipsit de scheme încă din primele minute, Sassuolo conducând deja cu două goluri în doar 18' datorită lui. Laurenté, bine și norocos să găsești un aparat dentar. În minutul 26 Zalewski părea că poate redeschide jocurile, dar în minutul 48, la o suflare departe de interval, iată că nebunia lui Kumbulla: lovitura lui Berardi, expulzare, penalty si gol de numarul 10 neroverde. Mourinho l-a prezentat pe Dybala iar argentinianul i-a răsplătit imediat cu magia lui 2-3 (51’), dar pe măsură ce minutele au trecut, Sassuolo și-a reușit în cel mai bun mod posibil superioritatea numerică și în minutul 75 a găsit golul pentru a alunga. gânduri cu Pinamonti. Punctul final l-a pus pe Wijnaldum în plină revenire, fără însă a schimba fondul faptelor: cele 3 puncte au fost luate de Dionisi, în timp ce la Mourinho tot ce rămâne este să lucrezi pentru a pregăti mai bine unul saptamana fierbinte, în care va trebui să se confrunte Real Sociedad și Lazio.

Milano – Salernitana (20.45, DAZN și Sky Sport)

La sfârșitul celei de-a 26-a zile, așa cum am menționat anterior, încă lipsește Milano-Salernitana, foarte important atât din punct de vedere al Ligii Campionilor, cât și al salvării. Rossonerii caută 3 puncte care ar merita cârligul pentru Inter pe locul doi, dar și grenadele ar avea atât de mult nevoie, deși egalul cu Verona a înlăturat oarecum pericolul retrogradării. Cert este că San Siro, sold out ca întotdeauna, va începe într-o atmosferă de mare entuziasm, rezultat al calificării obținute miercuri la Londra: sarcina lui Pioli este să o folosească ca un impuls pentru a câștiga victoria, invers, dacă capul era încă acolo, Paulo Sousa putea profita de el și crea destul de multe probleme.

Pioli cere atenție: „Intrarea în primele patru este obiectivul prioritar”

" echipa este bine fizic, psihic, tactic am făcut un pas important pentru creșterea noastră miercuri – ha a declarat Pioli la conferinţa de presă -. Am muncit din greu când erau multe procese afară, ne-am unit și am încercat să ne dăm seama ce nu funcționează. Tot sezonul de aici încolo va fi decisiv, înainte de sferturile de finală mai avem o lună și 4 meciuri de ligă și nu ne gândim la asta, mai ales pentru ce am văzut la jucătorii mei zilele acestea. Liga italiană are antrenori care pregătesc meciuri și studiază cum să se opună adversarului în cel mai atent mod, cu Salernitana vor fi dificultăți. Scopul de a termina în primii 4 nu este secundar la nimic, este prioritar. Trebuie doar să ne gândim să luăm multe puncte, să jucăm bine și să aducem multă pozitivitate din această trecere bună prin tur de pus pe teren”.

Sousa își încarcă propria lui: „Cea mai bună săptămână de când sunt aici, cred mult în ea”

„Pioli conduce grupul de mai bine de doi ani, eu de trei săptămâni, este nevoie de timp, dar văd pași mari înainte, a fost poate cea mai bună săptămână de când am venit – gândit de Paulo Sousa -. Cred mult în asta, sunt foarte puternici în stânga, se mișcă mult cu Theo Hernandez și Leao, sunt obișnuiți să joace într-un ritm mare și știm că va fi greu, dar căutăm o identitate. San Siro este o etapă pentru campioni și trebuie să jucăm ca niște campioni, respectând diferența de valori dar cu dorința de a crede în ea. Ai nevoie de acest tip de mentalitate dacă vrei să obții niște satisfacții și să-ți atingi obiectivele, îmi doresc o Salernitana care să fie conștientă de cât de frumos este să fii competitiv la aceste niveluri”.

Milano – Salernitana, formațiunile: Pioli confirmă pe unsprezece de la Londra, Sousa confirmă Piatek

Pentru a demonstra cât de mult îi pasă lui Milan de acest meci există Alegerile lui Stefano Pioli, înclinat să confirme unsprezecelea londoneză, fără nicio cifră de afaceri, cu excepția accidentatului Messias. Ultimul antrenament de ieri, de fapt, l-a văzut pe antrenor încercând a 3-4-2-1 cu Maignan în poartă, Kalulu, Thiaw și Tomori în apărare, Saelemaekers, Tonali, Krunic și Hernandez la mijloc, Diaz și Leao în prima linie, Giroud în atac, chiar dacă ipotezele Kjaer, Bennacer și De Ketelaere rezistă să-i dea puțin suflare. unii titulari. niste îndoială anche in casa Salernitana, unde Sousa i-ar putea ridica pe Mazzocchi și Dia din primul minut: mai probabil să se decidă pentru a 3-4-2-1 cu Ochoa in poarta, Gyomber, Daniliuc si Pirola in spate, Sambia, Coulibaly, Crnigoj si Bradaric la mijloc, Candreva si Kastanos in spatele singuratului atacant Piatek.