Juve o învinge pe Udinese și merge cu +5 la Roma care cucerește Napoli

O greșeală a lui Hernanes și Buffon îi dă un gol lui Udinese, dar apoi Dybala preia scaunul și cu o dotă permite Juve să revină și să câștige (2 la 1) extinzându-și avantajul în clasament față de rivalii lor – Colpaccio de Roma care cucerește Napoli (1) la 3) și ocupă locul doi prin depășirea echipei lui Sarri.

Brazda se lărgește. Juventus câștigă și împotriva lui Udinese și, datorită succesului Romei în fața lui Napoli, își extinde și mai mult diferența cu locul secund în clasament. Care este acum echipa lui Spalletti, la 5 puncte de Lady față de 7 care o despart pe a lui Sarri, mărturisind că acest scudetto, deși departe de a fi premiat, chiar pare o afacere alb-negru. Un succes important, dar nu evident pentru Juve: Udinese, evident regenerat de cura Delneri, a făcut un joc excelent și a riscat măcar să spargă de mai multe ori un egal. Totuși, campionii Italiei se pot bucura în regulă, dacă doar ținând cont de numărul mare de titulari lăsați să se odihnească de Massimiliano Allegri. De altfel, între accidentări și turnover, Chiellini, Bonucci, Pjanic, Khedira, Dani Alves și Higuain au lipsit din unsprezece titular: cu toate acestea, a sosit o victorie, a șaptea în 8 zile. „A fost un meci complicat și din cauza noastră, am fi putut să-l terminăm mai repede – a gândit Massimiliano Allegri. – Acestea fiind spuse, băieții au fost buni, nu a fost ușor să ne jucăm cu toate absențele pe care le-am avut. Apoi Udinese s-a pregătit bine pentru meci, apoi am făcut bine în repriza secundă să schimbăm ceva și să scoatem puncte de referință. Suntem primii la +5 pe Roma dar vai să vorbim despre o evadă, trebuie să ne gândim zi de zi”. Meciul de pe Stadion a fost departe de a fi simplu, și pentru că Udinese a fost cel care l-a deblocat. După o jumătate de oră de ritm substanțial scăzut, friulienii au găsit golul senzațional de 0-1 cu Jankto, chiar dacă plasa, mai mult decât șutul cehiei, s-a îngreunat de erorile lui Hernanes și Buffon, primul având o distragere în pierdere. limita mingii a zonei, a doua departe de a fi fără vină în încercarea de a reveni (34’). Dar apoi Paulo Dybala a preluat scaunul și jocul a revenit să facă cu ochiul în direcția Juve. Argentinianul, deja pe minge din primele minute (spre deosebire de coechipierul său Mandzukic), a găsit mai întâi egalarea cu o splendidă lovitură liberă de la margine (43'), apoi a semnat pasa transformând penalty-ul obţinut de Alex. Sandro ( 51'). Ierarhiile s-au restabilit la începutul reprizei secunde, dar Udinese cu siguranță nu a stat pe loc. Friulienii au riscat să primească 3-1 de mai multe ori (mai ales cu ocazia lui Alex Sandro) dar și să găsească 2-2 (salvarea lui Buffon din lovitura de cap a lui Adnan a fost fundamentală). Până la urmă, cu puțin mai multă suferință decât s-a așteptat, campionii Italiei au arhivat încă o victorie a sezonului, cea care, după cum s-a menționat anterior, autorizează din toate punctele de vedere să se vorbească de evadare.

Roma a contribuit la sărbătorile de sâmbătă ale lui Juve, capabilă să-l învingă pe San Paolo în cel mai bun joc al sezonului. Scorul de 3-1 cu care giallorossi l-au reglat pe Napoli este un semn de forță frumos și bun, deși nu face decât să mărească îndoielile cu privire la cine poate juca cu adevărat pentru Scudetto până la final (presupunând că există cineva capabil să o facă). Marele câștigător este cu siguranță Spalletti, capabil să-l înfrâneze pe colegul său Sarri cu un meci inteligent și bine pregătit, bazat pe închiderea spațiilor și reluări chirurgicale, precum și valorificarea perfectă a mingilor moarte. „Am avut o performanță bună și am obținut o victorie împotriva unei echipe grozave – exultarea antrenorului Giallorossi. – Sunt foarte fericit pentru băieți și pentru Dzeko, cineva care încă se poate îmbunătăți în ciuda faptului că a marcat două goluri.” Pe de altă parte, multă dezamăgire pe frontul Napoli, unde avem de-a face cu a doua înfrângere consecutivă după cea de la Bergamo. Azzurrii rămân o echipă excelentă, Doamne ferește, dar se chinuie când găsesc adversari închiși și pregătiți competitiv. Și dacă sunt primii care pierd, cu greu reușesc să se ridice, într-adevăr dificultățile devin și mai mari. „În prima repriză am greșit și ne-am trezit dedesubt, moment în care au reușit să profite de spațiile noastre – analiza lui Sarri, în prima înfrângere acasă (în ligă) a conducerii sale. – Nu am văzut o echipă plictisitoare, cred că episoadele ne-au pedepsit mai presus de toate. Acum trebuie să lucrăm direct pentru a rezolva problemele apărute în ultima vreme”. Marii protagoniști de pe teren, în schimb, sunt cu siguranță Dzeko, Salah și Florenzi, primii doi pentru că și-au lăsat amprenta pe foaia de gol, al treilea pentru un joc de mare profunzime, în plus pus în valoare de un assist. Golul care a schimbat jocul a venit la finalul unei prime reprize echilibrate: greșeala lui Koulibaly, centrarea lui Salah cu un sărut și tap-in-ul câștigător al lui Dzeko (43’). Bosniacul a făcut-o din nou la începutul reprizei secunde remițând cu capul o lovitură liberă a lui Florenzi (54’): cu cele două de ieri sunt deja 7 goluri în ligă, deloc rău pentru cei care, cu un sezon în urmă, au marcat doar 8. și care astăzi, în schimb, se uită la toată lumea din vârful golgheterului. Koulibaly s-a gândit să redea speranța lui Napoli (lovitură de cap în minutul 58), înainte ca Salah să contraatace pentru a pune pecetea definitivă asupra reușitei Romei (85’). Pe scurt, ierarhiile din spatele Juve s-au schimbat. Pentru a urca ultima treaptă, va fi însă nevoie de mult mai mult.