Juve câștigă și se extinde la +7 dar Napoli nu cedează

Victoria lui Juve (hat-trick-ul lui Dybala) asupra lui Benevento îi proiectează pe campioana Italiei cu peste 7 puncte în fața lui Napoli care, însă, nu are intenția de a renunța și va încerca să reducă diferența astăzi față de Chievo.

Victoria a venit și asta este, fără îndoială, ceea ce contează cel mai mult. Juventus de la Benevento a arătat însă câteva prea multe fisuri, aproape de parcă CR7 și compania ar fi zgâriat certitudinile unui zid care părea foarte solid și care, evident, are în schimb puncte slabe. Napoli trebuie să se agațe de acestea, chemată să învingă Chievo (15) pentru a nu stinge complet flacăra Scudetto, acum la 7 puncte distanță și deci leșin hotărât. Un succes la San Paolo ar aduce diferența înapoi la un 4 mai acceptabil și apoi, în așteptarea ciocnirii directe, va fi necesar să sperăm că scăderile lui Vigorito nu sunt un scop în sine. Da, pentru că împotriva ultimelor din clasament Juventus a suferit mult mai mult decât ar trebui, iar diferența de 65 de puncte a apărut hotărât mai puțin.

Spre norocul lui Allegri că Dybala, după meciul greu de marți, a revenit în varianta de campionat și deci sclipitoare. Argentinianul a marcat un hat-trick (doi dintr-un penalty și unul cu un șut frumos cu piciorul stâng) și, în echilibru, s-a dovedit decisiv în victoria finală. De altfel, la mijloc a fost un Benevento excelent, care a confirmat că este o echipă respectabilă indiferent de clasament care, deocamdată, îi vede condamnați la B. Giallorossi au marcat două goluri la Szczesny (două goluri de la Diabaté în 24-a). minut și în minutul 51) și a blocat-o pe Doamna la egalitate timp de 74 de minute bune. Apoi a venit a treia depășire și în cele din urmă bijuteria lui Douglas Costa pentru a pecetlui finalul 2-4, mult mai rotund decât a spus jocul. „A fost greu, a venit după lovitura de la Real – a comentat Allegri -. Când se întâmplă astfel de lucruri, trebuie să reacționezi imediat și am făcut-o. Vreau să-l felicit pe Benevento, ne-au făcut viața grea, dar până la urmă luăm victoria”.

Napoli a sperat, apoi a trebuit să schițeze în fața unui alt succes al lui Juventus. Cine știe dacă asta va duce la o oarecare descurajare în vederea meciului cu Chievo, cu siguranță câștigarea devine absolut esențială pentru a nu ne lua rămas bun de la visul Scudetto. Sarri nu are deci de ales decât să ia cele 3 puncte și asta indiferent de descalificările lui Albiol și Jorginho, care îl vor lipsi de doi jucători foarte titulari. 4-3-3 albaștrii îi vor vedea astfel pe Reina în poartă, Hysaj, Koulibaly, Chiriches și Mario Rui în apărare, Allan, Diawara și Hamsik la mijloc, Callejon, Mertens și Insigne în atac. Maran, liniştit de cele 4 puncte adunate în ultimele două jocuri, va răspunde cu obişnuitul 4-3-1-2 cu Sorrentino între posturi, Tomovic, Bani, Gamberini şi Gobbi în spate, Bastien, Radovanovic şi Hetemaj în spate. mijloc, jachete în spatele cuplului ofensiv englez-Meggiorini.