Juve-Villarreal 0-3: dezastru alb-negru cu Allegri acuzat că a părăsit Liga Campionilor

Juve dezamăgește din nou în Liga Campionilor, dar de data aceasta Allegri ajunge pe bancă pentru tacticile mai puțin agresive și înlocuirile sosite prea târziu.

Juve-Villarreal 0-3: dezastru alb-negru. Greu de găsit un termen mai puțin agresiv pentru a descrie ceea ce s-a întâmplat pe Stadion, unde echipa lui Allegri a compensat o eliminare arzătoare în optimile de finală, al treilea consecutiv după cei cu Lyon (Sarri) e Port (Pirlo). De data aceasta insa, daca se poate, doare si mai tare, fie ca doar pentru ca pana in minutul 78 meciul parea controlat, cu prelungiri ca perspectiva negativa. Dar apoi a venitgreșeala lui Rugani rezultând rigore pentru spanioli iar de acolo Juventus, în perfectă armonie cu o a doua repriză mai plată ca niciodată, nu numai că nu a reușit să reacționeze, dar a ajuns să se prăbușească sub loviturile Submarinului Galben, cinic și nemilos în a transforma o calificare într-un triumf de transmis posteritate.

Allegri acuzat după Juve-Villarreal: această echipă nu are identitate

S-ar putea spune că cine îl accidentează pe Cortomuso de la Cortomuso piere, dacă nu ar fi faptul că finalul 0-3 al lui Juve-Villarreal este departe de a fi limitat. Bineînțeles, una este scorul crud, alta este desfășurarea meciului, dar imputarea eliminării lui Juve doar lui Rugani ar fi cel puțin superficial. Meciul spunea că bianconerii au jucat o primă repriză decentă, sporită de trei fulgerări care ar fi putut schimba istoria de la Juve-Villarreal: unul cu Morata (lovitură de cap în minutul 11 ​​cu salvare a lui Rulli) și două cu Vlahovic, primul oprit de transversală, al doilea de portarul argentinian. Totuși, în repriza secundă, când ar fi fost rezonabil să ne așteptăm la o Juve năvalnică, hotărâtă să închidă jocurile pentru calificări, ritmul a scăzut clar, atât de mult încât ipoteza suplimentară devenise acum cea mai probabilă.

Iată că iese tema obișnuită a jocului alb-negru, prea legată de episoade și lipsită aproape complet de identitate: este posibil ca această echipă, cu un salariu mult mai mare decât al lui Villarreal (a șaptea în Spania), să nu-și creeze o singură șansă în 45’? Probabil că Allegri s-a gândit că va reuși să o rezolve cu prima ocazie utilă, un pic ca în ligă, dar nu ținuse socoteală cu Emery, un strateg de top, și cu schimbările sale, care vizează găsirea episodului decisiv .

Gli contribuții ale lui Coquelin și Gerard Moreno au trimis-o pe Juve, în special pe Rugani, care a dat spaniolilor un penalty în minutul 78, transformat chiar de Moreno. Acolo, totuși, ar fi fost rezonabil să ne așteptăm la o Juve năvalnică, mai ales că un singur gol ar fi fost suficient pentru a pune totul înapoi în echilibru și pentru a trage competiția în prelungiri, în schimb Doamna s-a prăbușit literalmente, ajungând să sufere. 0-2 (Pau Torres) și 0-3 (Danjuma din nou dintr-un penalty, de data aceasta prin bratul lui De Ligt) contra zero șuturi pe poartă spre Rollers. Chiar și la nivel mental, pe scurt, bianconerii și-au arătat toată inadecvarea, iar dacă câteva situații individuale (și norocoase) pot fi suficiente în campionat, nu este cazul în Liga Campionilor, unde lipsa jocului și a identității. devenit prea evident pentru a pune remediu.

Allegri se apără: „Înfrângere proastă, dar nu am ce să reproșez echipei”

„Echipa a făcut bine timp de 75 de minute și în repriza secundă Villarreal doar a așteptat, apoi a deblocat-o cu un episod – a gândit Allegri – Acceptăm această înfrângere, una urâtă, dar nu am ce să le reproșez băieților. Am încercat să schimbăm ceva în repriza secundă, dar Villarreal s-a gândit doar la apărare, am avut șansele noastre chiar dacă au vizat doar prelungiri. Eram naivi în episodul de penalty, apoi am pierdut distanța pe teren și nu am putut relua provocarea. Îl felicit pe Emery care a jucat unul dintre meciurile lui, trebuie să acceptăm că uneori episodul merge împotriva ta, dar nu vreau să fac controverse”.

Eliminarea ar putea avea efecte negative asupra campionatului?

Întrebarea este legitimă și mulți o pun, începând cu suporterii lui Juventus. Sentimentul este că echilibrul psihic al acestei Juve nu este la fel de puternic ca în trecut, chiar dacă este corect să subliniem cum drumul în Serie A (15 rezultate utile consecutive) este încă foarte respectabil, cel puțin din punct de vedere al rezultatelor. Ideea, însă, este tocmai aceasta: poate o echipă care face din episoade singura sa sursă de victorie să absoarbă o lovitură atât de puternică în cel mai bun mod posibil?

La următoarele jocuri, începând cu cele de duminică cu Salerno (dar mai ales cel cu Inter după pauză), sentința grea, între timp, Juventus are însă de-a face cu încă o eliminare în optimile de finală ale Ligii Campionilor, a treia la rând după cele cu Lyon și Porto. Și de data aceasta arătarea cu degetul către Sarri și Pirlo nu va ajuta, ci mai degrabă va trebui să ne întrebăm dacă drumul urmat este cel bun, sau dacă nu este cazul să avem o discuție plăcută cu Allegri și să înțelegem ce el are in vedere pentru sezonul viitor.unde va fi esential sa construim ceva foarte diferit pentru a respecta stema, istoria si investitiile clubului.