Juve, încă un pas spre Scudetto

Juventus o depaseste si pe Bologna si poate incepe in sfarsit numaratoarea inversa catre titlu: putin conteaza ca Roma sa nu cedeze, cele 8 puncte inainte (aproape 9 avand in vedere ca meciul direct a fost castigat cu 3-0) merita un politica buna.

Trei sferturi din scudetto din oul de Paște. Juventus o depășește și pe Bologna și poate începe în sfârșit numărătoarea inversă către titlu. Nu contează că Roma nu renunță, avantajul de 8 puncte (aproape 9 având în vedere că meciul din prima manșă a fost câștigat cu 3-0) merită o politică bună. Tricolorul ar putea ajunge chiar de luni viitoare împotriva lui Sassuolo, dar numai dacă Giallorossi nu vor învinge Milan, altfel va fi suficient să așteptăm până luni 5 mai (la Torino contra Atalanta), dată care în calendarul Juventus este deja în curs. în sine sinonim cu sărbătoarea . „Am făcut un pas bun înainte spre Scudetto – a recunoscut Antonio Conte în conferința de presă. – A fost important să câștigăm și nu a fost ușor, toate echipele de pe Stadion se apără și suntem nevoiți să înscriem imediat pentru a depăși impasul. Acum să ne uităm la noi, nu la romii care oricum fac lucruri extraordinare”. Concepte clare și de înțeles de la antrenorul lui Juventus, care pentru o dată a trebuit să sufere pentru a-și vedea echipa câștigând. De fapt, în ciuda clasamentului, meciul nu a fost ușor, pentru că Bologna, aspirată înapoi în zona retrogradării de Sassuolo, a încercat să-și apere cu unghii și dinți.

Și apoi, în ciuda recomandărilor făcute cu o zi înainte, Conte a trebuit să se predea și el în fața dovezilor: concentrarea 100% pe un campionat care a fost aproape câștigat cu o semifinală a Ligii Europa chiar după colț este pur și simplu imposibil. Bianconerii, fără Vidal și Tevez accidentați, precum și Bonucci și Lichtsteiner suspendați, au început cu un ritm neobișnuit de calm. Mingea se învârte bine dar odată ce ne apropiem de zona adversă ideile devin încurcate, tot pentru că Ballardini desfășoară o linie marginot în fața lui Curci, cu atacantul Cristaldo care este aproape drăguț în rătăcirea sa solitară. Planul, însă, funcționează și prima repriză a lui Juve, ocazii în mână, se rezumă la câteva șuturi de la Pogba. Este de la sine înțeles că Buffon nici măcar nu își murdărește mănușile, dar asta nu îl consolează prea mult pe posedat Conte. Ceea ce evident se face simțit în interval, având în vedere că Juventus ridică din nou vocea în repriza secundă. În minutul 50 Giovinco o aruncă pe Isla în spațiu dar Curci înțelege totul și blochează la ieșire, în minutul 55 Pirlo încearcă o lovitură liberă dar mingea trece sus. Golul este însă în aer și ajunge în minutul 64: Isla îl servește pe Pogba care dă drumul o rachetă de la marginea zonei care îndoaie mâinile portarului bolognez. Conte explodează și cu el tot Stadionul: s-a făcut și asta! De altfel, Bologna nu are puterea să redeschidă meciul și bianconerii au lăsat ceasul să curgă până la fluierul final al lui Giacomelli. Ceea ce marchează victoria Doamnei, al 17-lea meci acasă în tot atâtea meciuri. Cifre incredibile, numere de campionat.