Juve, prima înfrângere în ligă: Genoa îi străpunge (2-0)

Genoa se dovedește a fi adevărata bete noire a lui Juve care, după triumful Champions League împotriva Atletico, pierde pentru prima dată în ligă sub loviturile fostului Sturaro și Pandev – Fără Cristiano Ronaldo, Juve pare golită psihic și fizic chiar dacă Varul a anulat un gol al lui Dybala.

După apoteoza din Liga Campionilor cu Atletico Madrid, pentru Juve – fără Cristiano Ronaldo – vine prima înfrângere în campionat după 24 de victorii și trei egaluri: pedeapsa este Genoa fostului Prandelli care fusese deja primul din Europa care ii opresc pe bianconeri la 0-0.Curios, fostul Sturaro a fost cel care a deschis seria de goluri a genovezilor, care imediat ce a intrat pe teren in repriza secunda a strapuns imediat un alt fost cu un sut perfect pe masura, si anume incertul Perin. chemat să apere poarta lui Juventus.

La scurt timp, Genoa a dublat pe contraatac cu Pandev, care a marcat mai multe goluri împotriva lui Juve, care a beneficiat de o acțiune copleșitoare a alunecosului Kuamè care a surprins apărarea lui Juventus, care se catapultase înainte pentru a încerca să egaleze golul de Sturaro. Cu puțin timp înainte, Juve a văzut un gol frumos al lui Dybala, astăzi căpitan din cauza absenței lui Chiellini, anulat de Var din cauza unui offside milimetru de la umăr de Emre Can, eroul victoriei împotriva lui Atletico.

Triumful asupra spaniolilor lui Simeone în Liga Campionilor a fost cel care a golit-o mental și fizic pe Juve care, în ciuda unei schimbări mari în formația operată de Allegri, aproape că nu a intrat niciodată în joc și, după ce a impactat în prima repriză, s-a prăbușit literalmente în a doua repriză datorită unui unu-dou strălucitor de la Genoa care și-a întărit poziția în ceea ce privește salvarea totalizând 33 de puncte.

Pentru prima dată, Juve nu numai că pierde în ligă, dar nu reușește să marcheze un gol, în timp ce victoria asupra alb-negrilor marchează relansarea completă a lui Prandelli, care este un alt fost fost al lui Juve, fiind unul dintre fundașii lor la vremea lui Platine. în anii XNUMX.

Juve menține un mare avantaj față de Napoli, dar astăzi a făcut o impresie proastă la Marassi chiar dacă liderul lor în campionat nu este pus în discuție. Țipetele de furie ale lui Allegri împotriva echipei sale au zguduit vestiarele stadionului genovez.