Juve, a opta victorie la Udine: nimeni în Europa nu s-a descurcat mai bine

Echipa lui Allegri învinge și convinge și la Udine 2-0 cu golurile lui Bentancur și Cristiano Ronaldo. Opt victorii în opt meciuri plus 2 victorii din 2 în Liga Campionilor: nimeni în Europa nu a câștigat ca Juve

Primul gol al Italiei de Rodrigo Bentancur și nou gol spectaculos al lui Cristiano Ronaldo, deloc deranjat de sexgate, la Juve care a cucerit Udine în meciul de campionat și a încheiat prima fază a turneului, înainte de pauză pentru echipele naționale, cu plin. puncte: 8 victorii din 8 meciuri pentru un total de 24 de puncte. Dacă adăugăm apoi cele două victorii strânse în Liga Campionilor, Juve a realizat în această primă parte a sezonului un record pe care nicio echipă din Europa nu l-a putut egala: 10 victorii din 10.

În acest moment viața devine grea pentru potențialii rivali din ligă – de la Napoli la Inter și de la Roma la Milano – și doar un miracol le poate permite să submineze cu adevărat primatul din ce în ce mai solid al echipei lui Allegri, care este deja în scurgere.

Ceea ce a impresionat și astăzi la Juve în succesul său împotriva lui Udinese este foamea neîntreruptă de goluri și victorii. Chiar și la Dacia Arena Juve a jucat jocul din primul până în ultimul minut și, dacă tânărul, dar viteazul Scuffet, nu ar fi apărat poarta friulenilor, golurile alb-negru cu siguranță ar fi fost mult mai multe. Scuffett a primit două goluri în prima repriză, dar și-a salvat golul de mai multe ori, în timp ce bara transversală s-a ocupat de a-l salva mai târziu de la un șut de Pjanic.

Udinese s-a apărat în ordine și a încercat câteva contraatacuri dar superioritatea și determinarea lui Juve au fost covârșitoare și până la urmă rezultatul a fost fără echivoc. Mare Juve și mare Cristiano Ronaldo.