Juve, Milan și Inter sărbătoresc și acum campionatul, dominat de Napoli, hibernează pentru Cupa Mondială

Isprava de duminică îi aparține Juve care a marcat trei goluri împotriva Lazio și a sărit pe locul trei la doar două puncte în spatele Milanului, care conduce Fiorentina, dar la 10 de la un super Napoli – Inter a cucerit Bergamo, doar egal in extremis pentru Roma.

Milano, Juventus e Inter se închid prin victorie, romanii și Atalanta cedează. Liga intră în hibernare cu stăpânirea Neapolei, dar și cu succesele de Pioli, Allegri și Inzaghi, care țin jocurile deschise în vederea rundei a doua. Ziua de 4 ianuarie va începe din nou cu Spalletti ferm la comandă, dar și cu un roi de echipe hotărâte să țină pasul cu el și să exploateze, dacă este cazul, oricare dintre greșelile lui. Sentimentul este că pauză îl mulțumește mai ales pe Milan, care a apărut hotărât jos în ultimele jocuri: cel de ieri, câștigat în gol cu ​​autogol, a confirmat trendul indiferent de rezultatul final. De asemenea Juventus e Inter totuși, au motivele lor întemeiate pentru a se bucura de pauză, legate în principal de accidentări: recuperările lui Pogba, Vlahovic și Chiesa pe de o parte și cea a lui Lukaku pe de altă parte ar putea schimba destul de mult echilibrul, mai ales că ambii se vor întâlni cu Napoli în luna ianuarie.

Juventus - Lazio 3-0, Allegri: "Nimeni nu credea că vom fi trei la pauză"

Acoperirea zilei o merită Juventus, capabilă să culeagă a șasea victorie consecutivă în ligă, de altfel fără să primească gol. O foaie de parcurs importantă, obținută fără unii dintre cei mai reprezentativi jucători ai lotului, precum și cu adversari prestigioși precum Inter e Lazio. Meciul de ieri este probabil cel mai bun din serie, pentru că a fost gestionat în cel mai bun mod posibil de la început până la sfârșit, fără a risca ceva la fel de senzațional precum s-a întâmplat în schimb împotriva nerazzurilor. Omul meciului, pentru a doua oară în câteva zile după Verona, este acel Moise Kean care a fost foarte criticat până în urmă cu ceva timp, dar care acum este capabil să tragă echipa alături de goluri decisive: unul la Bentegodi joi, două ieri seară (43’ și 54’) înainte ca Milik să sigileze scorul cu laba finalului 3-0 (90’). „Câștiga nu a fost ușoară pentru că Lazio nu este un adversar ușor de înfruntat - Analiza lui Allegri -. În schimb am cedat puțin sau nimic și apoi am avut și un management bun al mingii. În ultima lună și jumătate băieții au făcut lucruri excelente, în urmă cu șase zile nimeni nu credea că la pauză am fi fost trei în clasament și acesta este deja un mic salt. Spiritul s-a schimbat, câștigul ajută la câștig, dar acum să ne gândim la reîncărcarea bateriilor în perspectiva lunii ianuarie”.

Juventus - Lazio 3-0, Sarri: "Juve a meritat, dar 3-0 este o minciună"

„Pentru 40′ ne-am descurcat bine fără să riscăm și fără să cedem meciul la Juve – cuvintele amare ale lui Sarri -. Primul gol a fost punctul de cotitură al meciului, s-au blocat în cei 30 de metri și să găsească spații fără referințe în față este dificil. Scorul de 3-0 este lat, the Juventus a meritat, dar rezultatul este o minciună. Pauza este buna pentru toata lumea in acest moment, suntem slabi de energie nervoasa si mentala si cu multi raniti. Aceasta este vina calendarului absurd din acest an”.

Milan 2-1 Fiorentina, Maldini: "Diferenta cu anul trecut este doar Napoli"

O victorie mult mai dureroasă în locul lui Milan, care a preluat conducerea Fiorentinei doar în plină refacere datorită unui autogol al lui Milenkovic, care a fost mult contestat și de Viola pentru un posibil fault al lui Rebic pe Terracciano. Dar dincolo de episodul final (despre care rămân unele îndoieli, dar nu suficiente pentru a vorbi de o eroare de arbitru) rămâne succesul important și strâns al rossonerilor, mai asemănător versiunilor cu Torino, Spezia și Cremonese decât cu cele anterioare, la suficient pentru a saluta oprirea lungă de la Cupa Mondială cu un zâmbet de 32 de dinți.

Pentru a complica viața Diavolului a pus un excelent Fiorentina, capabil să reacționeze cel mai bine la golul primit de Leao (2’), încât a egalat deja în minutul 27 cu Barak, la al treilea centru consecutiv la San Siro (ceilalți doi cu tricoul Veronei). În repriza secundă, echipele s-au întins și ambele au avut șanse de victorie: senzațional cea a lui Ikoné salvată de Tomori, cu câteva momente înainte ca Vranckx să favorizeze autogolul lui Milenkovic (92’). „A nu câștiga ar fi schimbat stopul, am reușit cu sacrificiu și fără un joc armonios, dar am vrut să luăm cele 3 puncte și am făcut-o – a explicat el. maldini, care s-a prezentat la conferință în locul lui Pioli, absent din cauza doliu subit -. Avem două puncte mai puțin decât anul trecut, dar diferența cu primul loc se datorează lui Napoli care face lucruri incredibile…”.

Atalanta - Inter 2-3, Inzaghi: "Victoria foarte importantă, dar la 3-1 trebuia să ne descurcăm mai bine"

zâmbește și elInter, care în cele din urmă risipește tabuul ciocnirilor directe în campionat prin cucerirea Bergamo. Meci plin de goluri și divertisment, așa cum era de așteptat, cuAtalanta a luat conducerea primul cu Lookman (25’ dintr-un penalty) și echipa lui Inzaghi reacționând în cel mai bun mod, încât au luat conducerea cu 3-1 datorită unui super Dzeko (douză în minutele 36’ și 56’) și un autogol al lui Palomino. Totuși, argentinianul, în primul meci după suspendarea pentru doping (revocată ulterior), l-a compensat cu lovitura de 2-3 (77’), transformând meciul final într-o adevărată luptă, în care Inter a reușit însă. să păstreze un rezultat foarte important, care îi permite să închidă 2022 pe locul patru alături de Lazio, la doar două puncte de Milano, locul doi.

„Victorie foarte importantă pentru că a ajuns înainte de pauză, dar la 3-1 ar fi trebuit să se descurce mai bine, nu poți primi golul ăla dintr-o minge inactivă – a comentat Inzaghi -. Cred că „meciurile murdare” este o problemă obișnuită pentru echipele care se află în fruntea clasamentului, cu excepția lui Napoli care își dă drumul. Campionatul este încă lung, mai sunt 23 de meciuri. Avem cu 4 puncte mai puțin decât anul trecut, dar anul acesta Napoli ține un ritm greu de atins. Dar trebuie să continuăm așa cum am făcut în ultimul timp, cu șase victorii din ultimele șapte jocuri”.

Roma - Torino 1-1, Mourinho: "În pauză trebuie să fim autocritici, inclusiv eu"

Câteva zâmbete în schimb acasă Roma, in afara de cel al lui Matic, autor al golului egalarii in timpul opririi (94') cu un sut mare de la distanta. Cu toate acestea, este clar că giallorossii ar fi avut nevoie de o victorie, prin urmare remiza, chiar dacă este o revenire, nu poate face pe nimeni fericit. Clasamentul spune că echipa lui Mourinho este pe locul șapte, la 3 puncte de locul patru, așa că nu e nevoie să faceți drame sau să faceți judecăți drastice, dar este clar că, după pauză, va fi nevoie de un ritm foarte diferit pentru a ajunge la obiectiv. de către companie. Antrenorul portughez, exmatriculat pentru proteste în finală, va trebui să muncească din greu, și pentru că climatul înăuntru dressing este orice altceva decât senin: cazul Karsdorp, care a plecat ieri în Olanda anticipând vacanțele, a ridicat norii peste un mediu deja electric propriu.

Nota pozitivă, într-o după-amiază care părea bântuită (după golul lui Linetty a fost un penalty ratat de Belotti), este cu siguranță întoarcerea lui Dybala, capabilă să aprindă lumina pe o Roma destul de gri. „Au fost două jocuri, unul până în minutul 70 și unul după intrarea lui Dybala – gândul la Mourinho -. Asta pentru că fără Paulo avem limite, câte puncte am mai avea dacă ar fi fost mereu acolo? În această pauză jucătorii ar trebui să fie autocritici, unii în acest moment au un nivel foarte scăzut, dar o voi face și eu. Expulzarea mea? A fost corect, după meci mi-am cerut scuze arbitrului pentru cuvintele pe care i le-am spus, dar cât de mult l-au afectat deciziile lui vă las să spuneți”.