Juve ko la Verona, Toni rămas bun cu gol

Campioana Italiei, plină de rezerve în vederea finalei Cupei Italiei, își pierd runda de neînvins la Verona (2-1) unde Toni își ia rămas bun de la fotbal transformând un penalty cu lingura și plecând cu ovație – Allegri : „Acesta înfrângerea ne-ar putea face bine” – Dybala egalează golurile lui Tevez (21) – Fostul Scaligeri de la Delneri coboară în Serie B

Iar la 27 Doamna s-a odihnit. Runda neînvinsă a lui Juventus s-a încheiat la Verona, cu o înfrângere pe cât de zgomotoasă, pe atât de nedureroasă. Pentru că dacă e adevărat că nu se schimbă absolut nimic din punct de vedere al clasamentului, la fel de adevărat este că un knockout după 6 luni (25 de victorii și 1 egal) face senzație, mai ales la sfârșitul clasei. Scorul de 2-0 al lui Bentegodi, pe lângă faptul că pune capăt neînvinsului lui Juventus, dă un mic sonerie de alarmă în vederea finalei Cupei Italiei: Milan este într-o formă mult mai proastă, a fost de acord, dar înfruntându-i cu bateriile descărcate s-ar putea dovedi a fi. fatal.

„Nu mi-a plăcut atitudinea, nu ar fi trebuit să jucăm un astfel de meci – comentariul picat al lui Allegri. – Verona a fost bun și, spre deosebire de noi, au avut mentalitatea potrivită de la început. Am fost deconectați, plus că am făcut prea multe greșeli tehnice. Ne poate face bine și această înfrângere, trebuie neapărat să ne întoarcem în formă pentru finală”.

Este de înțeles izbucnirea antrenorului lui Juventus, mereu orientată spre a cere maxim de la jucătorii săi, dar în adâncul lui știe și el că un pas greșit, după mai bine de 6 luni de victorii, poate fi acceptat fără prea mult alarmism. „Juve 2” a ieșit pe terenul de la Bentegodi, foarte diferit de cel care va disputa Cupa Italiei împotriva Milanului pe 21 mai, în plus se confrunta cu un adversar motivat, hotărât să-și încheie sezonul în cel mai bun mod posibil și, înainte de toate, cariera lui Luca Toni, în ultimul său meci din fotbalul profesionist.

Un mijloc de teren cu Sturaro, Lemina și Asamoah (jucători foarte buni luați individual, dar niciodată pe teren toți împreună din start) nu a putut decât să ofere trupei lui Verona, mai ales într-o seară fără nimic în joc. Golul pe care toată lumea îl aștepta a sosit în minutul 43: contactul dintre Alex Sandro și Pisano, penalty transformat de Toni cu o lingură moale și batjocoritoare în spatele lui Neto.

În repriza secundă, în ciuda unui angajament mai mare din partea Juve, Verona a fost din nou cea care a găsit plasa, de data aceasta cu Viviani, pricepută să exploateze gaura defensivă alb-negru și să-l omoare pe Neto pentru senzaționalul 2-0 (55’). Golul lui Dybala (penalty în minutul 94) a servit doar statisticilor: Joya a ajuns la 21 în sezon, egalând astfel pe mult mai popularul compatriot Tevez. David l-a învins pe Goliat, dar senzația este că a fost mai mult o coincidență decât orice altceva.

Adevărata Juve ar trebui să se reîntâlnească sâmbăta viitoare cu Sampdoria, altfel grijile lui Allegri chiar ar putea găsi temelie.