Juve în paradis cu Chiesa, Milan și Inter knock-out, Scudetto redeschis

Pe aripile unui dot de la Chiesa, Juve a cucerit San Siro și a redeschis cursa pentru Scudetto: Milan a cedat, dar a rămas lider din cauza înfrângerii neașteptate a lui Inter în fața lui Samp - Roma, Lazio și Atalanta au zâmbit, Napoli a plâns

Juve a revenit în cursă, dar Milan rămâne primul. Bianconerii au înviat tocmai în cea mai importantă noapte, cea din interior sau din exterior, cucerind San Siro cu un spectacol de forță și calitate. Totuși, rossonerii, după numeroasele absențe (ieri, deja cunoscuților Ibrahimovic, Bennacer și Tonali li s-au alăturat Rebic și Krunic, ambii pozitivi la Covid), ies cu capul sus și, și mai important, își mențin conducerea în clasament în ciuda înfrângerii, în virtutea knockout-ului lui Inter împotriva Sampdoriei. Acum Juventus este cu 7 mai puțin de vârf cu un meci rămas, care îl vede revenind cu forță în cursa de campionat: chiar și ieri, în ciuda absențelor lui Alex Sandro și Cuadrado, s-a văzut toată profunzimea lotului său, care a fost decisiv pentru desfășurarea meciului.

Eroul serii este însă, fără îndoială, Chiesa, autor al unei splendide brete care a anihilat apărarea Milanului, neputincioasă în fața frumuseții loviturilor sale, dar și a paselor lui Dybala. Fosta viola și argentiniana au făcut 1-0 (18’) și 2-1 (62’), îndreptând efectiv cele 3 puncte către Torino. În mijlocul remiza AC Milan cu Calabria (41’), născut însă dintr-un contact foarte îndoielnic între Calhanoglu și Rabiot (a fost fault, precum și al doilea cartonaș galben pentru Bentancur în repriza secundă), și câteva reclame pe ambele părți, cu Donnarumma și Szczesny mari protagoniști. În repriza secundă, însă, Juve, datorită înlocuirilor, a băgat săgeata, atât de mult încât 3-1 definitiv a ajuns pe axa Kulusevski-McKennie (76’), ambii înlocuiți cu puțin timp înainte.

„Meciul a fost echilibrat, în unele momente ei s-au descurcat mai bine decât noi, la fel cum noi am făcut mai bine în altele – oftă el Pegs – Episodul 2-1 a schimbat inerția jocului și atunci nu am putut să-l recuperăm: șapte absențe sunt multe, dar nu ne-am pierdut identitatea”.

„A fost important pentru noi înșine – a răspuns el Pirlo – nu ne-am uitat la rezultatele celor care erau deasupra noastră pentru că am fost atenți și concentrați la ceea ce trebuia să facem și am făcut-o bine. Ne uităm meci după meci, apoi peste câteva luni vom vedea unde vom fi”.

SAMPDORIA-INTER

Rezultatul de la San Siro nu schimbă însă clasamentul, în condițiile în care Inter a pierdut la Genova și nu a reușit să depășească senzațional. Înfrângere ciudată pentru oamenii lui Conte, capabili să creeze multe ocazii atât în ​​prima cât și în a doua repriză, totuși învinși de Sampdoria lui Ranieri, ca de obicei cinic și organizat. Și să mă gândesc că startul fusese promițător, cu ocazia de a prelua conducerea deja în minutul 12: Sanchez s-a prezentat însă pe loc după o atingere cu brațul lui Thorsby, a esuat rau iar de acolo se trage meciul. Sampdoria a avut la rândul său un penalty pentru un alt handbal al lui Barella e Candreva, spre deosebire de fostul său partener, nu a greșit, aducându-i pe blucerchiați cu 1-0 (23’). Dublarea a fost semnată de un alt fost precum Keita, bun să prindă timpul lui Skriniar și să-l învingă pentru a doua oară pe Handanovic (38’). În a doua repriză, Inter a încercat din toate punctele de vedere să facă încă o revenire a sezonului, dar nu a depășit Rețeaua De Vrij (65’) și o serie de ocazii în care Samp a fost mereu salvat.

„A fost un joc puțin ciudat, am trecut de la penalty ratat la primirea unui unu-doi – comentariul amar al poveste – Se întâmplă uneori să pierzi astfel de jocuri, unde meriti să câștigi în schimb: în prima repriză am dominat și am coborât cu două goluri, Zeița Ochilor a uitat de noi”.

În plus, știrile publicate de Corriere della Sera, potrivit căruia Zhang Jindong, proprietarul clubului, ar fi promis proprietățile familiei (inclusiv Inter, dar nu și grupul Suning) la grupul Alibaba, un gigant global controlat de Jack Ma. „Angajamentul este un acord de afaceri normal care nu are niciun impact asupra dezvoltării comerciale și asupra afacerilor normale”, a spus Suning, dar cu siguranță zvonurile despre o dezlegare a familiei Zhang după această știre (confirmată de protagoniștii înșiși), primesc și mai mult credit.

CROTONE-ROMA

Revenind pe teren, a fost o Bobotează a zâmbetelor pentru Roma, Atalanta și Lazio, toate câștigătoare în meciurile lor, în timp ce căderea lui Napoli, învinsă acasă de Spezia, a fost senzațională. Giallorossi au încheiat meciul de la Crotone în doar 35 de minute.: multe, de fapt, i-au fost de ajuns Borja Mayoral să înscrie o douză (8’ și 29’) și ca Mkhitaryan să facă 3-0 dintr-un penalty, înainte ca Golemic să facă deficitul mai puțin greu cu o lovitură de cap în repriza secundă ( 71’).

„Am jucat un meci foarte serios, mai ales în prima repriză, respectând adversarul care are calitate – analiza lui Fonseca – Acum ne putem gândi la meciul cu Inter de duminică, va fi foarte greu dar vrem să câștigăm”.

NAPLES-SPEZIA

Face totusi mult zgomot înfrângerea Napoli, a capitulat în fața lui Maradona împotriva Speziei, mai mult în superioritate numerică. Azzurrii ar fi putut câștiga meciul confortabil deja în prima repriză, dar Insigne și Lozano au devorat ocazii de gol în serie, lăsând totul deschis. Dar apoi în repriza secundă, după intrarea lui Petagna în locul lui Politano, Napoli părea să fi găsit miezul problemei, deblocând impasul cu o lăbuță chiar de la atacant (58’). Nimic mai greșit, pentru că Spezia a găsit remiza un penalty de la Nzola (68’) și apoi, în ciuda expulzării lui Ismajli, chiar avantajul cu Pobega (82’), provocând un KO senzațional asupra azzurrilor.

„Nu este doar ghinion, i-am spus echipei că aruncăm jocuri incredibile anul acesta și mă arde – cuvintele lui Gattuso – Văd un Napoli schizofrenic, dacă primim brațul din cauza unei greșeli, s-a terminat. Meciurile se joacă până la capăt, iar în schimb intrăm în criză la prima dificultate”.

ATALANTA-PARMA

Reușite importante și pentru Atalanta și Lazio, cu bergamanii în uşurinţă în faţa Parmei (3-0) şi biancoceleştii învingători în faţa Fiorentinei, deşi cu mai mare dificultate (2-1). Gasperini a redescoperit cea mai buna varianta a oamenilor sai, atat de mult incat isi poate permite chiar stafeta in atac: Muriel a jucat prima repriza, Zapata a doua, si ambii au gasit golul, primul in minutul 15 si al doilea in minutul 49. Minutul 61. Rezultatul a fost rotunjit de obișnuitul Gosens (3’), pentru un 0-XNUMX care nu permite replici și care l-a costat pe Liverani pe bancă, exonerat în virtutea lui D'Aversa, rechemat de noua proprietate americană.

LAZIO-FIORENTINA

La Olimpico, în schimb, obișnuiții Caicedo și Immobile au fost protagoniști, primul cu un superb din voleu cu piciorul drept în zorii meciului (6’), al doilea cu tap-in-ul câștigător în minutul 75. . Strakosha s-a gândit însă să complice după-amiaza lui Lazio, iar cu greșeala sa l-a forțat pe Hoedt să-l faulteze pe Vlahovic în zonă: atacantul central Viola a marcat (88’), forțând gazdele să rețină respirația.

Acum câteva zile libere, după care va fi deja a 17-a zi. Un tur de forță care îți taie răsuflarea, într-un campionat pe cât de complex, pe atât de incitant.