Juve sărbătorește: victorii la Palermo (2-0), mulțumesc lui Amauri și îl depășește pe Milan în fruntea clasamentului

Bianconerii au câștigat la Palermo (2-0) și l-au depășit pe Milano în frunte datorită unui gol al fostului Amauri care i-a condamnat pe rossoneri în inima zonei Cesarini – Euphoric Conte: „Am avut un curs lung și am fost buni. pentru a profita de două opriri neașteptate ale Milanului” – Miercuri, Juve găzduiește Lazio învingătoare împotriva lui Napoli

Paște fericit pentru Juventus și cei 14 milioane de fani ai săi, care se trezesc pe neașteptate în fruntea tabelului după o sâmbătă nebună ca niciodată. Paradoxul este că Juve îi datorează o bună parte din primat lui Amauri, până acum câteva luni un jucător nedorit și contestat, care riscă în schimb să devină simbolul unui triumf. Restul l-a făcut încă o dată Antonio Conte, capabil să trimită pe teren obișnuita echipă combativă și hotărâtă, deloc intimidată de „trebuia să câștige cu forța”. Serie A are astfel o nouă amantă, care nu se va mai putea ascunde: titlul este în mâinile ei și cu 7 zile până la final nu este un avantaj mic. Desigur, încă mai sunt multe capcane, începând cu meciul cu Lazio de miercuri seară, dar Juve își dă ideea de a fi pregătită să le depășească. Pe de altă parte, cifrele sunt cu ea: fără înfrângere și apărare mai bună, tot ce este necesar pentru a coase Scudetto-ul pe tricou. Lucrării construite de Conte îi lipsește doar o ultimă piesă, să câștige sub greutatea responsabilităților. Dacă reușește, atunci nimeni nu-i poate lua acest titlu.

MECI

Antonio Conte definise meciul de la Palermo drept „prima din cele 8 finale”, un fel de premoniție devenită realitate după înfrângerea lui Milan. Și așa, când arbitrul Brighi fluieră la ora 18.30, Juventus se trezește cu posibilitatea de a-i depăși pe rossoneri, o șansă mai tentantă decât orice ouă de Paște. Așa cum era de așteptat, Conte își aliniază echipa cu un 3-5-2, cu o singură surpriză: în stânga nu este De Ceglie ci Estigarribia. În plină urgență de apărare, Mutti a răspuns cu un Palermo cu tracțiune spate puternică, care de la început a renunțat la orice ambiție ofensivă. Juve este aprinsă ca niciodată, iar după doar douăzeci de minute are deja trei goluri clare ca lumina zilei, zădărnicite, în ordine, de Quagliarella (trăgător dintr-o poziție excelentă), Vucinic (șut pe lângă poartă după săritul portarului) și Caceres (greșeală senzațională în fața porții lui Viviano). Pe scurt, cei care se așteaptă la un meci greu și-au pus imediat mintea liniştită, meciul se joacă la un singur gol, cel rosanero. Posesia mingii Pro Juve este aproape penibilă, dar după primele minute teribile Palermo se așează, și pentru că alb-negrii încearcă să pătrundă doar pe străzile centrale, ceea ce îl înfurie pe Conte. În repriza secundă scenariul nu s-a schimbat, iar după 11 minute blocul rosanero s-a prăbușit: cornerul lui Pirlo, decalajul imperios al lui Bonucci și avantajul alb-negru. Chiar și după golul care a schimbat jocul, Juve a continuat să atace de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat. În minutul 22, Conte l-a înlocuit pe un Vucinic destul de neconcludent cu Matri, lăsându-l pe Quagliarella pe teren, iar atacantul napolitan i-a răsplătit imediat, punând mingea în spatele lui Viviano cu un picior stâng mortal. De fapt, meciul se termină aici, Palermo evitând bărcile în fața fanilor și Juve economisind energie în vederea meciului cu Lazio. De fapt, de miercuri vor fi toate finale, de data aceasta pe bune.

REACȚIILE

Cu palmaresul dobândit, Antonio Conte se prezintă la conferința de presă fără masca obișnuită: „Am avut un curs lung și ne-am priceput să profităm de două opriri neașteptate de la Milano. Acestea fiind spuse, mai sunt șapte meciuri și calendarul nostru este mai dificil și mai solicitant decât cel al lui Milan. Desigur, acum nu mai suntem la startul campionatului...”. Pe scurt, vremea „ascunselelor” a trecut, Juve are șanse reale să câștige Scudetto. Și nu contează dacă asta crește presiunea: „Prefer mereu să fiu în față – a continuat Conte – așa că nu trebuie să depind de nimeni”. Antrenorul lui Juventus se bucură de maturitatea făpturii sale, dobândită datorită muncii și dăruirii: „Am dobândit conștientizare, stima de sine a crescut și ne îmbunătățim pe zi ce trece. După cum le-am spus băieților: „Ne-am dorit bicicleta, acum să pedalăm până la capăt”. Ne aflăm la șapte meciuri de la final primii în clasament +1 pe Milan și încă neînvinși. Și îmi place foarte mult chestia asta despre a fi neînvins, pentru că arată că munca aduce beneficii importante. Trebuie să felicit și să dau credit băieților care sunt extraordinari”. Închidere dedicată lui Amauri, jucătorul de la Juventus prin excelență al zilei: „Mă bucur de două ori pentru el, ne-a făcut o favoare frumoasă”.