Juve, goleada și primatul: îi revine Napoli să răspundă în derby

Cu trei goluri de la super Higuain, Juve îl elimină pe Sassuolo cu un rezultat de tenis (7-0) și sare provizoriu în fruntea clasamentului în așteptarea derby-ului din Campania în care Napoli trebuie să învingă absolut Benevento dacă vrea să recâștige primatul.

Cu o val de goluri, Juve l-a eliminat pe Sassuolo cu un rezultat de tenis (7-0), a ocolit temporar Napoli, a sărit în fruntea clasamentului și a transmis un semnal de forță echipei lui Sarri și întregului campionat.

Acum îi revine Napoli să răspundă, mergând la Benevento pentru a câștiga derby-ul Campaniei dacă dorește să păstreze liderul în clasament și să continue cursa pentru Scudetto împotriva campionilor italieni.

La Torino, în schimb, practic nu a fost meci, pentru că Juve l-a deblocat imediat cu un tap-in al lui Alex Sandro, care a fost urmat de o doudă a lui Khedira și un gol din afara aerului de la Pjanic. La sfârșitul primei reprize, Juve era deja cu 4-0 în fața abandonului Sassuolo, unde Berardi este umbra acelui campion pe care a fost în trecut, dar cel mai bun urma să vină.

Iar în repriza secundă, super Higuain a preluat scaunul și chiar a marcat un hat-trick, fără să-și acorde niciodată pauză și luând pe bună dreptate mingea triumfului său.

Juve s-a întors într-o formă excelentă, marcând goluri pe grupe și nu primește niciunul, dar suferă câteva prea multe accidentări: după Dybala, Cuadrado și Douglas Costa astăzi Matuidì s-a rănit (încordare musculară), care este elementul cheie al mijlocului terenului, dar cine va trebuie să rateze nu doar meciul de vineri cu Fiorentina, ci mai ales meciul din prima manșă cu Totthenam din Liga Campionilor. Dar astăzi este duminică de sărbătoare pentru bianconeri