Juve și Napoli zboară: spectacolul Higuain și Callejon

Campioana Italiei a dat spectacol la Torino și l-a îngenuncheat pe Sassuolo (3 la 1) cu două goluri grozave de la Higuain și primul gol alb-negru al lui Pjanic: Dybala somptuos, ca întotdeauna – Dar Napoli a răspuns grozav și a cucerit Palermo (0 la 3) datorită unui gol al lui Hamsik și a unei dotaje a super Callejon.

Juve sună, răspunde Napoli. Sâmbătă marcată de goluri și divertisment în Serie A noastră, cu alb-negrii și albaștrii bulgări de zăpadă peste Sassuolo și Palermo, care s-au dovedit a fi victime sacrificiale cu puțin cuvânt de spus în acest sens. Este greu de găsit greșeli în performanța oamenilor lui Allegri și Sarri și asta în ciuda celor câteva zile disponibile pentru pregătirea meciurilor respective. Pe de altă parte, când ai campioni, valorile tind să iasă la iveală, dacă le adaugi organizare tactică și condiție fizică, jocul este aproape gata. Prima jumătate de oră a lui Juve explică conceptul cât se poate de bine: Buffon îl salvează pe Politano, apoi Gonzalo Higuain preia scaunul.

Il Pipita, lustruit exact conform planului, îl răcește pe Consigli după un mare contraatac semnat de Dybala (4’), apoi inventează 2-0 cu o întorsătură țipătoare care aproape dă jos Stadionul (10’). Iar când în minutul 27 Pjanic semnează 3-0 cu un tap-in cu poarta goală, apare îndoiala că această Juve este aproape ilegală pentru campionatul nostru, prea puternică pentru oricine încearcă chiar să le blocheze drumul. Golul lui Antei (33’, incredibil, dar adevărat: greșeala lui Buffon!) servește doar pentru statistică dar nu schimbă deloc substanța, care o vede pe Juve cu puncte pline după 3 meciuri care nu sunt deloc moale.

„Întotdeauna aud oameni spunând că am câștigat deja Scudetto, dar nu este cazul – a avertizat Allegri. – Campionatul este încă lung și meciurile trebuie jucate din când în când, am fost foarte buni chiar dacă am cedat prea mult în faza defensivă. Higuain? El este cineva care face diferența.” Nu există nicio îndoială asupra acestui ultim concept, atât de mult încât a fost dezbătut și la Napoli, unde Pipita continuă să stârnească discuții. Sarri susține că plecarea lui este greu de evitat, dar pe teren echipa sa continuă să marcheze goluri în serie. Chiar și la Palermo, de fapt, azzurri și-au construit ocazii după ocazii, obținând astfel o victorie tură fără dacă și dar.

„Întotdeauna am fost stăpâni ai meciului, nu am cedat nici măcar un contraatac adversarilor noștri – a gândit Sarri. – Palermo s-a apărat bine pe toată durata primei reprize, apoi în a doua am reușit să găsim cheia potrivită. Sunt mulțumit de atitudinea băieților, am văzut meciul autoritar pe care l-am cerut cu o zi înainte”. Mai mult, antrenorul a reușit și el să rotească puțin lotul, mărturisind că anul acesta muzica va fi diferită: e bine să ai proprii jucători de top, dar cu Liga Campionilor la mijloc trebuie să te adaptezi. Și așa mai departe Mertens, Allan și Hysaj, în Insigne, Zielinski și Maggio. Alegeri care s-au dovedit a fi corecte, mai ales prima: de fapt, ieri s-a revăzut Lorenzinho, un jucător absolut de neoprit pe toate terenurile. Napoli a produs fotbal pe tot parcursul primei reprize, dar a trebuit să aștepte până în minutul 47 pentru a debloca meciul.

Hamsik a fost hotărât, bun la introducerea și la exploatarea asistenței lui Ghoulam în cel mai bun mod posibil, tocmai când Palermo părea să prindă ceva curaj. Scorul 1-0 a rupt echilibrul, 2-0 (51’) pur și simplu i-au resetat: un pas de la Insigne și o lovitură de cap a lui Callejon. Însuși spaniolul, înainte de a ieși să-și tragă sufletul, a marcat și al treilea gol (65’, greșeală a portarului Posavec), făcând astfel seara cu Napoli perfectă. Dacă Juve râde, azzurrii pot face la fel, confirmând că campionatul nostru este mai puțin evident decât crezi.