Juve și Napoli câștigă, dar CR7 și Higuain rămân seci

În debutul pe teren propriu în campionat, campionii Italiei au învins Lazio (2-0) și revenirea lui Ancelotti la Napoli, Milan (3-2), dar niciunul dintre cei doi mari marcatori de pe teren – Cristiano Ronaldo la Juve și fostul Higuain printre rossoneri. – înscrie el.

Că Juve a învins-o pe Lazio (2-0) nu prea face vești, că Cristiano Ronaldo rămâne uscat pentru a doua zi consecutiv cam da. Alb-negrii au luat cu asalt Stadionul în speranța de a vedea prima perlă a lui CR7 cu tricoul nou, dar portughezii au ratat doar golul. Nu-i rău, va crede Allegri, pentru că pentru el contează a doua victorie în campionat.

După două salvari extraordinare ale portarilor (întâi Szczesny de pe Lulic, apoi Strakosha de la Bernardeschi), echilibrul a fost rupt de splendidul voleu al lui Pjanic de la marginea careului, mingea alunecând în colțul de jos al porții alb-alb-albaștrilor. . În repriza secundă, însă, Lazio nu a reușit să creeze prea multe probleme apărării alb-negru (Immobile izolat, Milinkovic și Luiz Alberto departe de cea mai bună condiție), iar Cristiano Ronaldo a intrat mai mult în joc, apropiindu-se de a marca în cuplu. de circumstanțe (intervenție excelentă a lui Strakosha la un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă). Iar când primul gol al lui CR7 părea făcut, portughezul a sosit cu un moment întârziere, împiedicându-se la un metru de poartă, oferind asistența involuntară pentru 2-0 al lui Mandzukic care a închis jocul.

„Sunt mulțumit de ceea ce au făcut părinții mei – a spus Allegri -. Față de cel de la Verona a fost un meci diferit, la început ne-am grăbit puțin: pericolul era să mergem după entuziasmul stadionului pentru debutul lui Cristiano și așa am făcut. Însă apoi echipa a făcut un joc bun, primind puțin și pornind mai bine. Am cedat puțin adversarilor noștri, important era să aducem acasă primul meci direct al sezonului și sunt mulțumit de starea fizică a părinților mei”.

Iar despre prestația lui Ronaldo a comentat: „Cristiano este cu noi de 15 zile, a lucrat bine în faza defensivă și s-a dovedit a fi un băiat inteligent. A înțeles că campionatul italian este complet diferit de cel spaniol și a înțeles ADN-ul lui Juve. Atunci fiecare își așteaptă obiectivul, dar sunt momente. Sunt mulțumit de ceea ce a făcut și de cum se potrivește pentru că este un tip foarte umil.” Ultima glumă pe Dybala, pe banca de 90 de minute: „Există competiție între băieți, toți sunt jucători grozavi, astăzi aveam nevoie de această formație la start. Singurul lucru care contează în fotbal este terenul verde și trebuie să fac alegeri.”

În celălalt meci al zilei mari emoții de la San Paolo dintre Napoli și Milano. Rossonerii au aruncat o ocazie de aur după ce s-au trezit înainte cu 2-0 în minutul 55. Un Milan mult mai cinic decât frumos, având în vedere că jocul a lăsat de dorit. Dar oamenii lui Gattuso au avut meritul de a valorifica singurele două ocazii reale de gol.

În prima repriză, mingea lui Suso a găsit echipa lui Borini și voleul lui Bonaventura. Spaniolul a oferit apoi asistentul pentru dubla Calabriei, bun la găsirea colțului de jos cu piciorul drept.

Dar dublu dezavantaj nu l-a uimit pe Napoli, care în trei minute a scurtat distanța cu piciorul stâng al lui Zielinski de la marginea suprafeței, care a marcat și golul egalității un sfert de oră mai târziu la desfășurarea unui corner. Inerția meciului a mers în totalitate în favoarea lui Napoli, care, profitând de amnezia defensivă a Calabriei, a pus săgeata în loc pentru finalul 3-2 semnat de Mertens, care tocmai venise.

„După golul lui Napoli am dispărut și asta nu ar trebui să se întâmple – a spus un Gattuso regretat la finalul meciului -. Trebuie să lucrăm la aspectul mental, dar trebuie să avem personalitate fără să-ți dăm niciun braț. Am descurcat bine meciul timp de 55 de minute, chiar și cu durere, dar după 1-2 am greșit și nu am mai înțeles nimic. Îmi pare rău și există regret, dar ne depunem efortul în asta. A mers bine până la obiectivul lor, poate fi o greșeală, dar trebuie să fii puternic. Marele nostru defect este că nu rămânem în joc și când se întâmplă ceva nu reacționăm. Este un defect pe care îl purtăm de anul trecut. Astăzi mă arde: nu poți veni aici să joci acest joc și să pleci acasă cu zero puncte. Un rezultat pozitiv ne-ar fi dat ceva în plus, acum ne lingăm rănile și privim înainte încercând să uităm. Este o echipă cu mare teamă, acesta este demeritul meu. Am stins lumina la prima greșeală”.

Pe de altă parte, toată satisfacția lui Carlo Ancelotti, cu Napoli-ul său capabil să răstoarne dezavantajul pentru al doilea joc consecutiv: „A fost o seară fantastică – a spus noul antrenor al Napoli - . Sunt norocos că nu am plătit pentru acest joc minunat. Atat din partea Milanului care a facut bine in prima parte, atat din partea noastra cat si in repriza a doua am iesit cu vehementa, dorinta de a nu renunta si de a crede in asta pana la final. Scorul de 2-0 a fost nemeritat pentru că Milan nu dăduse semne de mare pericol. Impingerea din partea publicului nostru a fost extraordinară, a fost o seară de mari emoții”.